Яница МИНКОВА
Броени дни след преминаването на Екватора, вече в Южното полукълбо на Земята, курсанти практиканти от ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ отбелязаха Международния ден на континента Антарктида. За трета поредна година курсанти от различни специализации („Корабоводене за ВМС“, „Корабни машини и механизми“ и „Мехатроника“) провеждат дългосрочна практика като част от екипажа на научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий“ с бордови номер 421 (НИК 421) по време на задграничното му плаване за осигуряване на научноизследователските и логистичните дейности на Българската антарктическа база „Св. Климент Охридски“ на о. Ливингстън, Антарктика.
Орнитолозите гл. ас. д-р Боян Мичев и проф. д-р Илия Ватев от Института по биоразнообразие и екосистеми към БАН отбелязаха 23-тия си ден на борда на научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий“ с бордови № 421 (НИК 421). Двамата учени изпълняват научен проект „Пилотни проучвания за по-рядко срещани птици около територията на Българската антарктическа база „Св. Климент Охридски“ на о. Ливингстън“ като част от 33-тата българска антарктическа експедиция. Базата от данни по проекта ще бъде разширена и допълнена с първи по рода си извършени орнитологични наблюдения и документация при прехода на НИК 421 от Варна – България, до полярната ни база на о. Ливингстън и част от архипелага Южни Шетландски острови в Антарктика.
До пресичането на Екватора от борда на НИК 421 бяха наблюдавани значителен брой видове птици, някои от които – нови видове за нас. Общият извод и оценката на нашите орнитолози е, че наблюдаваните до момента птици се придържат към зони с по-плитки води и в близост до суша. След приключване на наблюденията си от кораба гл. ас. д-р Мичев и проф. Ватев ще анализират и обобщят събраните данни и ще ги представят на научни форуми.
Научноизследователския кораб “Св. Св. Кирил и Методий” (НИК 421) премина на траверс на нос Европа и започна преминаването си през пролив Гибралтар при прехода си от Картахена, Кралство Испания до Мар дел Плата
Там ще пристигне и кметът на Варна Благомир Коцев, който ще подпише меморандум за побратимяване на двата морски и пристанищни града. Приятелството и официалните стъпки за съвместно сътрудничество, подкрепа и партньорство между морската столица на България и слънчевия южноамерикански град са благодарение на установените близки контакти, сътрудничество и съвместните учения, реализирани по време на пътуванията на българския военен кораб към Антарктида.
Очаква се корабът да застане на котва край българската база на остров Ливингстън в средата на януари. Престоят на Ледения континент ще бъде около 45 дни.