Това е заплаха, която не завладява с оръжия, а атакува сърцето на обществата ни отвътре, твърди бригаден генерал Джей Дженсън, директор по „Стратегически комуникации“ във Върховното обединено командване на съюзните сили в Европа.
„Руската дезинформация е заплаха, която не нахлува с оръжия, не завладява с оръжия, а атакува сърцето на нашето общество отвътре. Това е чуждо злокачествено заболяване.“ Така започна разказа си за най-новата заплаха за модерните общества бригаден генерал Джей Дженсън, директор по „Стратегически комуникации“ във Върховното обединено командване на съюзните сили в Европа. Той дойде в София, за да изнесе серия лекции на тема „Предизвикателствата пред НАТО в борбата срещу дезинформацията и фалшивите новини“ на различно ниво пред студенти и военнослужещи. Срещна се с началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов и посети Съвместното командване на силите, също се срещна и с командира генерал-майор Красимир Кънев.
С него бригаден генерал Джей Дженсън обсъди способностите за провеждане на стратегически комуникации в унисон с политиката на НАТО и предизвикателствата, които срещат структурите на НАТО и СКС. Темите на дискусията обхванаха и новите динамики в информационните войни, когнитивните и хибридните заплахи, както и значението на ефективната и синхронизираната комуникация за осигуряване на успех на операциите.
„Кампаниите за влияние и дезинформация, които циркулират сред нашето население и са предназначени да ни разделят, дестабилизират нациите ни и отслабят.
Тази заплаха е много реална, тя е постоянна и е коварна
Тези, които искат да ни навредят, не са длъжни да пресекат границите ни. Вместо това те проникват в умовете ни. Те изопачават нашите истини, сеят раздор в нашите институции и експлоатират свободите на нашата демокрация и се опитват да ги подкопаят. Те въоръжават нашите свободи срещу нас и целта им е проста – да направим нашите нации и нашия съюз по-слаб. Крайната цел е да ни отслабят до точката, в която те могат да окупират“, заяви Дженсън пред студентите от Университета за национално стопанство.
Според генерал Дженсън чрез руските дезинформационни атаки през социалните мрежи Кремъл търси предимства срещу нас и едно от основните места, в което търсят това предимство, е в информацията. Затова западния свят трябва да отговори и да защити царството на свободата на словото. Той заяви, че трябва да се попречи на Кремъл да получи предимство над обществото ни, като ни разделя. „Трябва да работим заедно, за да защитим това пространство, за да сме сигурни, че никога няма да се наложи да влизаме във война“, допълни Дженсън.
Експертът по стратегически комуникации даде съвсем пресен пример за изопачаване на информация за теза, изнесена от адмирал Бауер от Нидерландия.
„Адмирал Бауер изнасяше реч тази седмица, говорейки за необходимостта НАТО да бъде подготвена и да има правилните отбранителни системи, оръжия и добре обучени хора. И ако бъдем нападнати, трябва да сме готови да отвърнем на удара, заяви адмиралът. Това е военен факт и е нещо, за което се подготвяме в НАТО.
Кремъл взе думите му и ги преобърна напълно
и каза, че адмирал Бауер иска да нанесе непровокиран удар срещу Русия. И за съжаление, това съдържание през последните три или четири дни е било видяно от повече от 2 млн. души“, заяви бригаден генерал Дженсън.
Според Дженсън тези разкази на руснаците са добре финансирани. „Русия харчи $2 млрд. годишно, разговаряйки с хора, които не са руснаци. Два милиарда годишно говорят с вас, говорят с хората в Канада, говорят с хората в Германия, във Франция, в Африка и Латинска Америка. И това са тези лъжи и токсични разкази отново и отново, и отново. И създават медийни мрежи, купуват журналисти. В някои случаи дори подкупва университетски преподаватели. Кой пише книги, които се цитират? Затова сега става много трудно да се каже кое е вярно и кое не е вярно.
И когато се стигне дотам, че тези разкази ни разделят, разбиват институциите ни, разбиват дори семействата ни, е време да заемем сериозна позиция срещу това.
Мисля, че отговорът на тази заплаха не е лесен, особено когато вътрешнополитическите ни ситуации са доста сложни“, заяви бригаден генерал Дженсън.
„Гражданското общество наистина може да играе ключова роля, включително университетите. Те са фарове на дебатен дискурс. Свободното изразяване на идеи. Хора като вас, тази институция и други в Алианса имат ключова роля тук.
Трябва да имаме обща представа за това, кои сме и какво отстояваме заедно. И ние трябва да имаме собствен разказ за това. Трябва да постигнем съгласие – какво е подходящо в нашето общество по отношение на изразяването? Какво е свободно изразяване? Имаме нужда от това, но какво не е подходящо? Какво е чужда намеса? Но също така – какви видове изразяване са вредни?
Какви видове комуникация са свобода на словото и трябва да бъдат защитени?
Защото това е от съществено значение за демокрацията. Това е трудно, когато се сблъскате със сложна политическа среда, както сега се случва в България, поради което смятам, че този процес трябва да се ръководи от гражданското общество. И стават още по-трудни, когато политиката играе роля. Така че моят съвет, моята препоръка са, че това наистина трябва да бъде аполитичен дебат, дебат в българското общество извън политическата арена, където хората в България се събират.
Обменете идеи и стигнете до консенсус относно това, какво е подходящо, какво трябва да бъде защитено и какво е неподходящо и с какво трябва да се работи. Като независими хора в цялото ни общество, където ние определяме правила за това, какво ще считаме за приемливо по отношение на свободата на изразяване и какво е неподходящо и трябва да бъде блокирано.
Баях в музея вчера. Видях как българският народ се е изправил, когато е било важно да защити културата си, да защити териториите си, да защити начина си на живот, и мисля, че това е точно такъв момент. Това беше залогът. Може би това е различен конфликт от този, с който сте се сблъсквали в миналото.
В тази битка истината е нашето оръжие. Единството е нашата сила. Мисля, че България е по-силна. Вътре в НАТО – и НАТО е по-силен. С България заедно сме по-силни. Така че нека се справим с това предизвикателство, както сме правили в миналото, и нека защитим не само нашите граници, но и същността на това, което сме“, завърши лекцията си бригаден генерал Джей Дженсън.
Адмирал Емил Ефтимов: Стратегическите комуникации са критична оперативна способност
„Ясно разбираме, че днес информацията се е превърнала в мощно оръжие. Загубата на когнитивната област може да позволи на врага да обяви победа, без да произведе нито един изстрел. Разбирането на тенденциите в стратегическите комуникации на НАТО е от решаващо значение за нас, за да противостоим на сложните когнитивни заплахи и злонамерените информационни действия. Стратегическите комуникации са не само консултативна функция, те са се превърнали в критична оперативна способност, интегрирана с други военни дейности.“ Това заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов при срещата си с Джей Дженсън, директор по „Стратегически комуникации“ в Съюзното командване по операциите на НАТО.
Според адмирал Ефтимов стратегическото ръководство за комуникации на НАТО за 2024 г. дава съществени насоки при планирането и изпълнението на информационните дейности. Съобразено с Комуникационната стратегия на съюза и Концепцията за възпиране и отбрана на евроатлантическото пространство това ръководство осигурява съгласуваност и единство на усилията в целия Алианс. „В този контекст разработването на концепцията на НАТО за когнитивната война е от голямо значение за нашия Черноморски регион. Тя ще помогне на нас и на нашите съюзници в региона да оформим информационното пространство и да постигнем когнитивно превъзходство. Когнитивната област може да се превърне в шестия оперативен домейн за Алианса“, отбеляза началникът на отбраната.
Министерството на отбраната работи за противодействието на фалшивата информация за въоръжените сили, целяща да разделя обществото ни, включително военнослужещите, и да демотивира младите хора за постъпване на военна служба, смята адмирал Ефтимов. „Ето защо за мен и за целия ми екип е важно да изградим способности по стратегически комуникации, като по този начин повишим устойчивостта на въоръжените сили срещу дезинформацията. Благодарение на членството ни в Алианса имаме достъп до процедури, механизми и най-добри практики за справяне с това предизвикателство“, посочи адмирал Ефтимов.
Той отбеляза, че България е установила работни отношения със САЩ и други съюзници, насочени към укрепването на тези способности, а присъединяването на страната ни към Европейския център за върхови постижения за противодействие на хибридни заплахи в Хелзинки, Финландия, ни осигурява достъп до важна информация и възможности за съвместно обучение. „Осъзнаваме необходимостта от специфично обучение на персонала, ангажиран със стратегическите комуникации, и в това отношение ще разчитаме на бъдещото ни сътрудничество“, заяви адмирал Ефтимов. Той подчерта важността на подкрепата и експертизата на Съюзното командване по операциите на НАТО за противодействие на негативните последици от дезинформацията, пропагандата и враждебните информационни дейности, насочени към регионалната аудитория и подкопаващи устойчивостта на нашите общества.