Генералният секретар на НАТО Марк Рюте определи ролята на България в Алианса като ключова, както в Черноморския регион, така и отвъд него. Той посети за първи път учебния полигон „Ново село“, в който е разположена Многонационалната бойна група на НАТО с рамкова държава Италия. Рюте подчерта възпиращата роля на групата по Източния фланг на Алианса и заяви, че тя ще достигне размерите на бригада.
Марк Рюте пристигна на „Ново село“ с хеликоптер на българските ВВС, придружаван от министъра на отбраната Атанас Запрянов, външния министър Иван Кондов и началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Пред медиите Рюте благодари на България за усилията да поддържа бюджет за отбрана от 2% и повече.
„Отново искам да отбележа, че всички държави в НАТО се стремят да достигнат този праг от 2% и да го надминат. Това наистина е от изключителна важност. Отново искам да помоля всички съюзници да продължат да увеличават бюджетите за отбрана, но също така да увеличат отбранителното производство, да работят за по-голяма отбранителна индустрия тъй като това допринася за нашата сигурност“, заяви Рюте.
Министър Запрянов подчерта, че българската отбрана е непосредствено свързана с колективната отбрана, на която разчита, за да защити територията си и към която дава своя принос.
„Посещението на генералния секретар на НАТО Марк Рюте в нашата страна е израз преди всичко на уважение към труда и приноса на военнослужещите от въоръжените сили на НАТО в рамките на бойната група, която е дислоцирана в България, признание за тяхната готовност да защитават територията на Алианса в случай на активиране на чл. 5 на Вашингтонския договор“, отбеляза министърът на отбраната.
След като разговаря с военнослужещите от Моногонационалната бойна група и разгледа въоръжението, Марк Рюте заяви, че има планове групата да прерасне в бригада.
„Тази Многонационална бойна група може да се разрасне до бригада и по този начин ще оказва още по-голяма подкрепа за сигурността на НАТО по източния фланг. Така ще изпратим ясно послание, че сме готови да защитаваме нашите държави заедно“, каза Рюте.
Министър Запрянов от своя страна заяви, че България трябва да увеличи военните си разходи, ако искаме да имаме напълно окомплектована армия с модерно въоръжение и техника.
„Това, което се предвижда за увеличение заплатите на военнослужещите от началото на следващата година е абсолютно необходимо. Аз апелирам отново към българския парламент да подкрепи бюджета в социалната му част. Късно е да изграждаме въоръжени сили, когато сме застрашени. Трябва да инвестираме сега, ако искаме да сме защитени, когато се наложи да използваме военния инструмент, подчерта министърът на отбраната.
Генералният секретар на НАТО отбеляза приноса на България в предоставянето на помощ на Украйна, за да може страната да се защитава от руската агресия.
„Благодаря ви за този огромен принос, с помощта на който Украйна ще може да води преговори за мир от позиция на силата. Това прави не само България по-силна и по-сигурна. Това допринася за силата и сигурността на всички съюзници. Благодаря на България за нейния принос към нашата споделена обща сигурност“, отбеляза Марк Рюте.
Министър Запрянов постави акцент върху необходимостта от по-високи разходи за въоръжение и техника.
„Не трябва да спираме модернизацията на Българската армия. Съгласно решенията на Народното събрание имаме 13 проекта до 2032 г., които трябва да реализираме, а сме започнали само четири. Това не може да стане, ако не бъдат увеличени разходите за отбрана. Свободата, независимостта, териториалната цялост на страната не са даденост. Те трябва да бъдат отстоявани и затова са необходими въоръжени сили“, подчерта Атанас Запрянов. Той заяви още, че споразумението за сътрудничество в отбраната с Украйна има политически характер.
„Споразумението не представлява взаимно обвързващ международен договор и не се нуждае от ратификацията на Народното събрание. Във военната част на това споразумение са предвидени мероприятия и действия, които и в момента се изпълняват и няма нищо ново. Моята информация е, че в парламента ще има отделно обсъждане на по-късен етап“, каза още Запрянов.
Генералният секретар на НАТО отбеляза, че съюзниците в Алианса не са задължени да подписват двустранни споразумения в областта на сигурността с Украйна. „Важно е да предоставяме военна помощ, да провеждаме обучения и да даваме военна експертиза. И в тази област България наистина прави много“, завърши Марк Рюте.