Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

В боя оцеляват тези с наръчник от хартия в джоба

[post-views]
В боя оцеляват тези с наръчник от хартия в джоба

Военните географи вече са заснели и българската база в Антарктида

В съвременния бой на фронта ще оцелеят тези, които имат наръчник за оцеляване на хартия, която ще стои в джоба на панталона. Това може да звучи еретично на фона на взривния бум на технологии, които позволяват чрез сателити и дронове в реално време да видиш разположението на противника. Но пък данните от всяка хай-тек технология може да бъде „подавена” чрез средствата на радиоелектронната борба и да остави пехотинеца, командоса, пилота, танкиста или артилериста „сляп”. Тогава бойците отново трябва да се доверят на картата, компаса и бусолата, за да се ориентират на терен и да продължат бойните действия. Ако електрониката не работи, в действие влизат отново бусолите, които да дадат

ъгли и разстояния за ефективен артилерийски огън

Това разказва началникът на Военно-географската служба полковник Светослав Църовски, след като споменава за вече изпълнена поръчка на Специалните сили за изработката на уникален малкоформатен наръчник от специална непромокаема хартия.

В боя оцеляват тези с наръчник от хартия в джоба
Триизмерен модел на местността

„Понякога е от ключово значение да знаеш старите традиционни методи за пространствено ориентиране. В същото време военната картография все още не може да бъде заменена от граждански услуги за наблюдение като картите на Гугъл заради различните стандарти и най-важното –

изключителната точност на картографирането

и пространствената ориентация”, казва полковник Църовски.

Всички бойни машини на пехотата, танкове, самолети и артилерия, които използват продуктите на Военно-географската служба, които осигуряват по положение и височина точност до 1 метър. Специалните 3D карти на службата могат да бъдат интегрирани като софтуер във всяка военна машина.

„Още преди да станем член на НАТО, от 2002 г. започнахме изработването на картографските продукти Topographic Line Map (TLM) и Joint Operations Graphics (JOG) по стандартите на НАТО. Това са карти в мащаб 1:50 000 и 1:250 000. С годините се въведоха нови стандарти и модернизирахме формата на данните“, разказва полковник Църовски. Работата на военните географи се използва и за чисто практически цели като обучение на пилотите в Долна митрополия. Визуализацията на тренажора на учебните самолети „Пилатус“ е изработен изцяло от службата. „Това, което вижда пилотът пред себе си е реален модел на местността. Тогава създадохме няколко вида данни. Използвахме фотоизображения с висока резолюция,

направихме цифров модел на релефа

Фотограметрична станция за 3D цифрово стереокартиране. Чрез цифровата фотограметрия се дешифрират аерофото и сателитни снимки, а. Цифровото стереокартиране на топографските елементи от местността в триизмерен режим дава възможност за генериране на тримерни модели на терена.

добавихме малко хидрография и пътна мрежа и тези данни бяха направени във форматите на производителя”, разказва полковник Църовски.

Всичко това е част от мисията на Военно-географската служба да изпълнява всички дейности по географското осигуряване на въоръжените сили на страната, съюзните сили на НАТО и държавните органи и структури, отговорни за отбраната и националната ни сигурност. За тази цел службата поддържа експертен състав от военнослужещи и цивилни служители в областите геодезия, военна топография, компютърни и комуникационни технологии, географски информационни системи, фотограметрия и дистанционни изследвания, картография, полиграфия и др.

„Визията за развитие на службата в краткосрочен период е да повиши способностите си за производство на съвместими геопространствени продукти и данни, като актуализира използваните картографски софтуер и техника, както и технологично усъвършенства производствените технологии в съответствие с геопространствената политика на НАТО”, казва полковник Църовски. „Целта изисква преодоляването на няколко предизвикателства. Първото от тях е развиване на способност за бързо картографиране, на зоните на интереси,  по актуални данни от разнородни източници (дронове, сателитни изображения и друга разузнавателна информация) и производство на актуални географски продукти за осигуряване на войските и силите с възможност за използване в модернизираната навигационна техника, придобита във Видовете въоръжени сили.

Следващо предизвикателство е да се разработи, внедри и поддържа Географска информационна система в защитена облачна среда и да се изгради и поддържа мобилен домейн за обмен на данни между Службата и формирования от ВС, а в дългосрочен план и със щабовете на НАТО.

Макар за начало на службата да се смята създаването на топографско отделение към Генералния щаб на армията, Военно-географската служба дълги години е Държавен географски институт. Затова не е изненада, че и в момента службата изпълнява различни „цивилни задачи” от национален интерес.

Военните географи полковник о.з. Петър Данчев и майор о.з. Георги Михайлов картографират българската база на о. Ливингстън по време на 24 и 25-ата експедиция до Антарктида.

Военно-географската служба работи по актуализирането на Географската база данни, поддържането на Държавната геодезическа мрежа и на мрежата от магнитни станции, определянето на магнитната деклинация, производството на Държавните топографски карти в различни мащаби, изпълнението на задълженията като супервайзор при актуализацията на Цифровата цветна ортофотокарта на страната в периода 2020–2022 г. чрез ново самолетно заснемане за нуждите на Системата за идентификация на земеделските парцели, използвана от земеделското ведомство и други.”

В картографията всичко е основано на вектори – линии, точки и полигони. А когато говорим за емоционалните вектори на военните географи, в съзнанието им най-силно изниква българското патриотично чувство, докато картографират релефа на българската база на о. Ливингстън в Антарктида. Двама картографи правят 3D карта и детайлно заснемане на географските точки на „българските отвъдморски територии”, както обичат да се шегуват.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани