Камарата на представителите – долната камара на американския Конгрес – снощи реши да санкционира Международния наказателен съд (МНС) заради заповедите за арест, издадени на израелския премиер Бенямин Нетаняху и бившия му министър на отбраната Йоав Галант за предполагаеми престъпления по време на войната на Израел в ивицата Газа, предаде Ройтерс.
Конгресмените гласуваха с 243 гласа „за“ срещу 140 „против“ в полза на „Закона за противодействие на нелегитимния съд“, с който се санкционира всяко чуждестранно лице, което разследва, арестува, задържа или подлага на съдебно преследване американски граждани или граждани на съюзнически държави, които не са членки на съда, включително и Израел.
Четиридесет и пет демократи и 198 републиканци подкрепиха приемането на закона. Нито един републиканец не гласува против него.
Гласуването в Камарата на представителите, което е едно от първите, откакто новият Конгрес започна да заседава миналата седмица, показва силната подкрепа за израелското правителство сред приближените до Доналд Тръмп републиканци, които в момента контролират и двете камари на Конгреса.
МНС засега не е коментирал решението на американските конгресмени.
Първата администрация на Тръмп през 2020 г. вече наложи санкции на МНС в отговор на разследването на военни престъпления в Афганистан, включително на твърденията за мъчения, извършени от американски граждани.
Тези санкции бяха отменени по време на управлението на президента Джо Байдън, въпреки че държавният секретар Антъни Блинкън през май миналата година каза, че иска да работи с Конгреса за евентуално налагане на нови санкции срещу МНС заради искането му за арест на израелските лидери.
Пред пет години кредитните карти и банковите сметки на тогавашния прокурор на МНС Фату Бенсуда и на други служители на съда бяха замразени и им беше наложена забрана да пътуват в САЩ.
Новите санкции, приети от Камарата на представителите правят възможно преследването на индивидуални лица, помагащи в работата на съда.
Източник: bta.bg