НАТО започва нова мисия – „Балтийски страж“. Това обяви генералният секретар на организацията Марк Рюте на среща в Хелзинки на лидерите на осем държави с излаз на Балтийско море. Основна задача на новата мисия ще бъде защита на подводната инфраструктура – кабели и тръбопроводи. Тази стъпка е знак за променената среда за сигурност в Европа. Бруталните военни удари срещу Украйна са най-видимото лице на руската агресивност, но успоредно с това Москва залага и на подривни действия и на опити за влияние върху общественото мнение в държавите, съюзници на Киев.
През ноември бяха прекъснати два ключови интернет кабела в Балтийско море, свързващи Финландия с Германия и Литва с Швеция. Малко вероятно е това да е случайност, има сериозни подозрения, че става дума за саботаж. През миналата седмица пък танкер, натоварен с 99 хил. т нефт в руското пристанище Уст Луга, загуби управление и се носеше безконтролно в Балтийско море, докато накрая германски буксирен кораб го изтегли на о-в Рюген. Танкерът е част от руския „сенчест флот“, използван от Москва за заобикаляне на петролните санкции.
Всичко това показва, че рисковете за сигурността в Европа се увеличават и стават по-многоаспектни. Бойните групи, разположени в държавите от източния фланг на НАТО, са ключови за колективната отбрана, но успоредно с тях ще се разгръщат и други мисии и форми на защита. Силата на Северноатлантическия пакт е в способността му да се адаптира към променената среда.