Ролята на Научноизследователския кораб „Св. Св. Кирил и Методий“ (НИК421) е важна за българската антарктическа експедиция. Способностите на кораба по отношение на логистика са огромни, каза капитан II ранг Радко Муевски.
Научноизследователският кораб „Св. св. Кирил и Методий“ (НИК 421) отплава от Варна за своята трета експедиция до Антарктида на 7 ноември 2024 година и след почти двумесечно плаване достигна до остров Ливингстън на 28 декември.
Основната задача на Научноизследователския кораб „Св. Св. Кирил и Методий“ е пряко свързана с логистичното осигуряване на научноизследователската ни база „Св. Климент Охридски“ на о. Ливингстън. Корабът позволява и разширяването на ареала от научни изследвания на този район, което е и основната му роля. Той е придобит като част от базата и подпомага правилното й функциониране. Корабът извършва трансфери на научни работници и логистици между един от островите Кинг Джордж, където има летище и о. Ливингстън. Изпълняването на тези задачи е от голяма важност за научноизследователската база. Корабът транспортира товари в големи обеми, гориво-смазочни материали, прясна вода, храна и всички ресурси и запаси, които са нужни за функциониране на базата. Той предлага възможност по-лесно и безопасно да се достига на определени места, отдалечени от базата. Изпълняването на тези задачи е от голяма важност, разказа II ранг Радко Муевски.
Научноизследователският кораб извърши товаро-разтоварна дейност съвместно с логистици от българската антарктическа база „Св. Климент Охридски“.
Това, което се натовари на кораба, са отпадъчни строителни материали и отработени гориво-смазочни материали, премахването на които е важно за екологичната среда на базата. За полева работа на сушата слезе орнитологът Боян Мичев, а участничката в 33-ата антарктическа експедиция Марина Великова засне товаро-разтоварната дейност.
Българската антарктическа база „Свети Климент Охридски“ бе открита за новия полярен сезон на 23 ноември 2024 година.