Специалните сили на двете страни ще тестват взаимодействието си в НАТО по време на учението Steadfast Dart 25
Участваме в учението Steadfast Dart 25 с представители на всички нива – стратегическо, оперативно и тактическо, казва командирът на Съвместното командване на специалн
ите операции бригаден генерал Божидар Бойков
– Г-н бригаден генерал, какво е участието на Съвместното командване на специалните операции (СКСО) в международното учение на НАТО Steadfast Dart 25 на българска територия?
– Steadfast Dart 25 е едно от най-мащабните учения на НАТО за 2025 г. То е фокусирано върху задействането, оперативното прехвърляне и развръщане на Силите с висока готовност на НАТО (ARF – Allied Reaction Force) в зоната на Съюзното съвместно командване на силите на НАТО в Неапол, за оказване на поддръжка на съюзните сили, намиращи се на територията на България и Румъния. В рамките на това учение Испания, като страна осигуряваща компонента Сили за специални операции (ССО) към ARF, прехвърля и развръща на територията на България Компонентно командване за специални операции с подчинени сухопътна, морска и въздушна Тактически групи за специални операции. Ние от СКСО на Българската армия, като част от съюзните сили и представляващи страната домакин по отношение на планирането, координирането, синхронизирането и провеждането на специални операции на територията на България, участваме в учението със свои представители на всички нива – стратегическо, оперативно и тактическо. В допълнение на това имаме и редица ангажименти по логистичното осигуряване и осигуряването на самия сценарий на учението.
– Какъв е сценарият на учението и какви нови способности ще придобият българските военнослужещи?
– Замисълът на учението не е разработен за придобиване на нови бойни способности, а за тестване и усъвършенстване на съществуващи такива. Това, което ние от българска страна предстои да тестваме и усъвършенстваме е как в периода преди активната фаза на условния конфликт ще си взаимодействаме с колегите от НАТО (ARF) и по-конкретно в областта на специалните операции. Като пример мога да дам оказването на поддръжка от ССО на НАТО в противодействието на хибридни заплахи, борба с терористични и паравоенни групи, създаване и организация на съпротивителни движения, подготовка за поддържане на операцията от частично или напълно окупирани територии и др. Това са част от задачите, стоящи пред Специалните сили и за чиято поддръжка от страна на НАТО всяка нация има редица политико-военни и законови ограничения. Именно тук виждам и ролята на настоящото учение – да идентифицираме всички тези предизвикателства и да намерим начин как да ги преодолеем. Как в определени „чувствителни” сфери ССО на НАТО ще ни подпомагат със специфична експертиза и технически средства, а всички действия, свързани с по-горе споменатите задачи, като проследяване, събиране на информация, провеждане на директни действия за задържане или неутрализиране, ще се извършват само от български военнослужещи в съответствие с националното законодателство.
Допълнително, учението Steadfast Dart 25 ни дава уникална възможност да се поучим от опита на испанските ССО по отношение на развръщането и функционирането на Компонентно командване на силите за специални операции. Знаете, че това е една от приоритетните задачи, които политическото и военно ръководство е поставило пред СКСО, а именно да бъдем водеща нация (на ротационен принцип с Румъния) при функционирането на Регионалното компонентно командване на силите за специални операции, отговарящо за Черноморския регион.
– Досега имали ли сте съвместни учения и тренировки с испанските си колеги?
– Българските Специални сили са участвали в редица учения и съвместни подготовки на територията на Кралство Испания, но по отношение на съвместната подготовка в отговор на съвременните заплахи и тактики, техники и процедури за провеждане на специални операции има още много неизползвани възможности и от двете страни. Силно се надявам това учение да ни послужи за една добра основа, върху която да стъпим и която да продължим да надграждаме.
– В какви посоки се развива СКСО като структура и функции?
– Силите за специални операции предоставят специфични способности за въздействие върху планираните цели и обекти чрез изпълнението на строго определени задачи, за постигане на стратегически и ясно дефинирани оперативни ефекти.
Участието на Силите за специални операции може да варира от отделни ограничени мисии до участие в широкомащабни национални, съюзни или коалиционни военни действия, необходими за постигането на определени политически и военни цели в пълния спектър от мирновременни дейности, мироподдържащи и мироналагащи операции, както и участие в мащабен въоръжен конфликт.
На подчинение на СКСО има четири групи „Специални сили”, учебен център за подготовка и бойно осигуряване, както и обслужващи и осигуряващи формирования.
Това, което предстои пред нас е оптимизация на структурата, за да е адекватна на съвременната оперативна среда и произтичащите от нея задачи за ССО. Предполагам, че няма човек, който да не се съгласи, че светът днес е много по-различен от този преди 10 години и Специалните сили е необходимо да еволюират в развитието си. Това ще даде възможност да предоставят на политическото и военно ръководство на страната инструмент, който да бъде алтернатива на използването на конвенционалните сили, инструмент който да дава избор и варианти за действие и който може да бъде ефективно използван в периодите на мир, криза и конфликт.
Също така, както споменах в началото, високоприоритетна задача за СКСО е придобиването на способност да изпълнява функцията на водеща нация за сформиране на Регионално компонентно командване на силите за специални операции. Изпълнението на тази задача изисква работа в много направления, като придобиване и усвояване на нови материални средства, разработване и усвояване на стандартни оперативни процедури, обучение на личен състав и др.
– Какви основни подготовки и мисии предстоят през 2025 година?
– През 2025 г. СКСО продължава да изпълнява всички поети ангажименти по отношение на участия в операции на НАТО и ЕС. Продължаваме съвместните подготовки и учения със страни членки и партньори на НАТО, с оказване на съдействие на МВР и други специализирани задачи, поставени ни от военното ръководство на Министерство на отбраната.
– Как набирате военнослужещи за Специалните сили? Има ли достатъчно кандидати за служба? Как ги мотивирате, за да ги привлечете в строя?
– Както в другите структури от Българската армия, така и при нас редът за набиране е основно чрез конкурси за приемане на военна служба на лица, завършили граждански средни или висши училища. За разлика от останалите обаче, при нас има специфични изисквания за медицинска годност за тези, които кандидатстват за длъжности, изискващи изпълнението на парашутни скокове. Също така изпитът по физическа подготовка включва допълнителни нормативи, които тестват физическата и психическата устойчивост и издръжливост на кандидатите. Мога да кажа, че при нас некомплектът от войници не е много голям, но поради голямата натовареност, дългия процес на обучение и честото изпитване на предела на възможностите им, младите хора не винаги успяват да се преборят със себе си и избират да се откажат. От друга страна, оставащите на служба, са точно тези момчета и момичета, които имат способностите и желанието да се научат, да се развиват и да служат в Специалните сили с чест и достойнство.
Екипите ни винаги са нетърпеливи да развиват нови способности, казва командирът на Съвместното командване на специалните операции на Кралство Испания генерал-майор Анхел Перес
– Г-н генерал-майор, какво е участието на испанското Съвместно командване на специалните операции (СКСО) в международното учение на НАТО Steadfast Dart 25 на българска територия?
– По време на Steadfast Dart 25 ще има съвместно обучение на специалните сили от няколко страни от НАТО, основно български и испански специални сили. Испанското СКСО формира щаба на командването на компонента за специални операции (SOCC) на Съюзните сили за реагиране (ARF). Под командването на този щаб има няколко формирования от силите за специални операции. В състава на испанските сили има екипи от Командването за специални операции (MOE) на Сухопътните войски, Специалните военноморски сили (FGNE), Въздушно-десантната ескадрила (EZAPAC) и въздушни средства от 48-а ескадрила от испанските въздушно-космически сили, които ще работят с нашите български колеги.
– Какъв е сценарият на учението и какви нови бойни способности очаквате да придобият военнослужещите и формированията като цяло?
– Steadfast Dart 25 е кулминацията на подготовката на ARF 24 и основната демонстрация на пълните му оперативни способности на място.
Основната цел по време на учението е да се тества и обучи оперативното разполагане и подсилване на елементите на ARF в Югоизточната зона за наблюдение на НАТО. Поради това повечето от дейностите ще бъдат насочени към обучение на процедури за логистика, командване и контрол. Освен това ще се възползваме от нашето присъствие в района, за да тренираме засилването на координацията със страната домакин. Ще се съсредоточим върху обучението в пълния спектър от специални операции с българските Сили за специални операции.
Steadfast Dart 25 ще бъде първото учение за разгръщане на ARF и най-видимото учение на НАТО през 2025 г., което ще демонстрира способността ни за реагиране. Учението ще тества и способността на Върховния главнокомандващ на обединените въоръжени сили на НАТО в Европа (SACEUR) да активира ARF, да координира бързото му стратегическо разгръщане в множество нации, за да се слее в точното време и място и да постигне възпиращ ефект.
Екипите от силите за специални операции (SOF) винаги са нетърпеливи да учат и да придобиват или развиват нови способности, като тестват нови технологии или експлоатират максимално наличните. Ние непрекъснато се развиваме и се адаптираме към терена, към климата, противника.
По време на това разполагане нашите войски ще имат възможността да тренират при различни терени и метеорологични условия от тези, които имаме в Испания. Опитът на нашите български SOF партньори ще ни помогне да подобрим нашите стандарти в такава среда.
– Провеждали ли сте досега съвместни българо-испански учения и подготовки?
– Предстоящото военно разполагане за учението в България представлява забележителна възможност за съвместно обучение и подобрена оперативна съвместимост. Това сътрудничество подчертава същността на Командването за специални операции (SOCC), в което комбинираните усилия насърчават взаимното обучение и споделянето на тактически опит. Както испанските, така и българските сили ще се възползват от този обмен, който позволява усъвършенстване на техниките, подобряване на оперативната координация и укрепване на трансграничното сътрудничество. Учението подчертава стойността на съвместната работа в съвместна среда, използвайки силните страни на всяка нация за изграждане на по-интегрирани и ефективни оперативни сили за бъдещи мисии.
– Какви са структурата и задачите на специалните сили на Кралство Испания?
– В Испания съм командир на Съвместното командване за специални операции (MCOE на испански), което е ядрото на щаба на ARF SOCC, както споменах по-горе. MCOE, като постоянна оперативна организация, е щабът, определен да планира, провежда и наблюдава операциите, изпълнявани от испанските специални оперативни екипи. Освен това имам задачата да улеснявам и подобрявам оперативната съвместимост между отделите на SOF на различните служби и да предоставям съвети на назначените командири как да използват способностите на SOF.
Испанските специални сили се състоят от три основни звена в испанските служби: Командването за специални операции (MOE) на армията, Специалните военноморски сили (FGNE) и Въздушнодесантната парашутна ескадрила (EZAPAC) на Въздушно-космическите сили.
- Командването за специални операции отговаря за изпълнението на сложни специални операции на сушата. То действа под командването на армията и е структурирано в различни групи, включително Групата за специални операции по земя (SOLTG), способна да провежда директни действия, разузнаване, борба с тероризма и други специализирани мисии.
- Специалните военноморски военни сили са част от испанския флот. FGNE са специализирани в морските специални операции, включително крайбрежни операции, подводно разрушаване и морска борба с тероризма. Те са добре обучени в морска среда и работят в тясно сътрудничество както с военноморски, така и със сухопътни части.
- Въздушнодесантната парашутна ескадрила има за задача да извършва операции по въздуха, включително парашутно инфилтриране и бойна поддръжка при специални операции. EZAPAC е специализирана в бързо разгръщане, въздушна мобилност и интеграция въздух-земя.
Тези екипи са оборудвани с модерна технология, включително специализирани оръжия, превозни средства, комуникационни системи и самолети, за да се гарантира тяхната готовност за различни мисии. В допълнение, те разполагат с обширна логистична и медицинска поддръжка за осигуряване на операции във всяка среда.
Основни участия през 2024 г.:
През 2024 г. тези части са участвали в няколко учения и операции, фокусирани главно върху подготовката за достигане и поддържане на пълна оперативна способност, необходима за ангажимента на ARF.
– Какви основни подготовки и мисии ви предстоят през 2025 г.?
– Освен Steadfast Dart 25, тази година ще донесе много предизвикателства и отговорни дейности, тъй като испанските специални сили подновиха ангажимента си да ръководят командването на компонента за специални операции на Съюзните сили за реагиране (ARF) в следващата ротация. Затова нашите формирования и личен състав ще трябва да поддържат готовност, за да могат да реагират своевременно при необходимост.
Предстоящата ключова подготовка включва строги тренировки, предназначени да усъвършенстват оперативните способности, да подобрят координацията между различните звена и да тестват времето им за реакция в сложни и динамични среди. Тези подготовки не са съсредоточени само върху тактически и оперативни умения, но и върху укрепване на системите за стратегическо командване и контрол, за да се осигури безпроблемна интеграция в многонационалните сили.
– Как се набират военнослужещи за Специалните сили в Кралство Испания?
– Процесът на набиране на личен състав за специалните сили е задълбочен и строг, като се гарантира, че новите оператори отговарят на необходимите психологически и физически стандарти. Процесът на набиране започва с открита покана към военния персонал, който вече служи в испанските въоръжени сили. Кандидатите трябва да имат солиден опит в общата военна служба. Те преминават серия от физически, психологически и технически оценки, за да се прецени тяхната пригодност за взискателния характер на операциите на специалните сили.
Процесът включва първоначални тестове за подбор като оценка на физическата годност, психологически прегледи и серия от практически предизвикателства, които тестват умствената устойчивост, уменията за решаване на проблеми и работата в екип под напрежение. След това успешните кандидати биват поканени в специализирана програма за обучение, която е една от най-взискателните в армията. Това обучение е предназначено не само да развие усъвършенствани бойни умения, но и да внуши дисциплина, адаптивност и лидерски качества, които са от съществено значение за операциите на специалните сили.