До края на март ще бъдат готови три машини, две от тях ще прелетят океана и ще пристигнат у нас
![- armymedia.bg](https://armymedia.bg/wp-content/uploads/2025/02/petkova_724753217-768x1024.jpg)
Първият F-16 Block 70, произведен за Военновъздушните сили на България, беше официално предаден на специална церемония в производствената база на „Локхийд Мартин“ в Грийнвил, Южна Каролина. Това събитие бележи началото на мащабна модернизация на Военновъздушните сили (ВВС) на страната и представлява значителна крачка в посока повишаване на оперативната съвместимост с НАТО и ЕС. Церемонията събра министърът на отбраната на България Атанас Запрянов представители на „Локхийд Мартин“, Конгреса и Сената на САЩ, както и висши представители на Министерството на отбраната и ВВС на България и САЩ. Според министър Запрянов това е историческо събитие от ключово значение за развитието на българските ВВС. „С придобиването на този многоцелеви изтребител, способен да изпълнява широк спектър от задачи, поставяме началото на обновяването на нашата бойна авиация и изграждането на нови способности, които ще осигурят пълна оперативна съвместимост с нашите съюзници от НАТО и ЕС.“ – допълни военният министър.
Подготовка на пилоти, технически състав и инфраструктура
За да се осигури безпроблемна интеграция на новите изтребители, България вече е изпратила инженери и техници за обучение в САЩ. Министър Запрянов се срещна с тях и отбеляза, че те са способни да усвоят самолета. „Това са специалисти, които имат възможности и са силно заинтересовани добре да усвояват обучението за поддръжката на новите самолети. Оценката на американските инструктори е, че нашите инженери и техници се справят отлично с обучението.“, каза министърът след срещата.
![- armymedia.bg](https://armymedia.bg/wp-content/uploads/2025/02/zaprqnov_f-16-_091056.jpg)
Фото авторът
В допълнение, програмата за обучение обхваща 32 пилоти, които ще преминат интензивна подготовка за експлоатация на новите самолети. „Това е сложна техника и ние трябва да направим възможното, за да задържим в редиците на Българската армия новото поколение летателен и инженерно-технически състав, които ще експлоатират новите многоцелеви изтребители”, категоричен беше Атанас Запрянов.
Паралелно с обучението на пилотите в Трета авиобаза тече мащабна реконструкция, която включва изграждането на обекти за приемане, съхранение и поддръжка на новите изтребители.
Бъдещи доставки и значение за отбраната
![- armymedia.bg](https://armymedia.bg/wp-content/uploads/2025/02/Bulgaria_F-16_Delivery_Ceremony_NPJMS_5519.jpg)
Първата партида от 8 самолета F-16 Block 70 бе договорена през 2019 г. за сумата от $1,256 млрд., а през 2022 г. бе подписан втори договор за допълнителни 8 самолета на стойност $1,296 млрд. Втората партида ще бъде доставена в периода 2026–2027 г., като се очаква България да разполага с пълна ескадрила от 16 модерни изтребителя. Следващите два самолета от първата партида трябва да пристигнат в България в края на март–началото на април 2025 г., а останалите ще бъдат доставени поетапно. Новият флот ще замени остарелите изтребители МиГ-29, чието поддържане става все по-трудно поради недостиг на резервни части и геополитически ограничения. Затова българските ВВС имат спешна необходимост от нов изтребител, който да поеме задачите по мисията „Еър полисинг“, особено при засилване на значението на източния фланг на НАТО и близостта до военния конфликт в Украйна. Българските F-16 ще бъдат оборудвани с усъвършенствани оръжейни системи, включително AIM-120C-7/8 AMRAAM (ракети въздух–въздух със среден обсег и радарно насочване) и прецизно насочвани бомби с малък диаметър GBU-39/B.
Придобиването на F-16 Block 70 представлява не просто технологична модернизация, а стратегическа инвестиция в отбранителните способности на България. С тези самолети страната ще подобри възможностите си за въздушна отбрана, ще укрепи своята роля в НАТО и ще засили регионалната сигурност. Очаква се пълната интеграция на новите изтребители да затвърди позициите на България като надежден партньор в Алианса и да осигури на ВВС значителен оперативен капацитет за десетилетия напред.
Атанас Запрянов – министър на отбраната: Обновява се цялата Трета авиобаза
![- armymedia.bg](https://armymedia.bg/wp-content/uploads/2025/02/zaprqnov-pxSsvJp-X4.jpg)
Това е съвършено ново поколение самолет, който е най-модерният многоцелеви самолет от четвърто поколение. Той е с огромни възможности. Така че това е исторически ден за нашите военновъздушни сили. Денят, в който първият им самолет го виждаме вече готов. Те започват превъоръжаване със западна авиационна техника. Ние ще придобием 16 самолета, което автоматически ни прави една от държавите на Балканите за известно време с най-новия, най-модерния самолет. Гърция вече модернизира 30 самолета Block 52 до Block 70, Турция също ще закупува F-16 Block 70. Така че, докато Гърция и Румъния получат F-35 след няколко години, българската авиация ще разполага с един от най-новите и най-мощни самолети.
До края на март ще пристигнат два самолета, но ще бъдат готови три машини. В базата на „Локхийд Мартин“ има един самолет, който вече се използва за обучение на техническия състав. Този самолет е с двойни седалки, учебно-боен и се използва и за тренировки. Той е напълно готов за транспортиране в България. Така че от трите самолета, които съгласно плана ще бъдат готови до края на март, ще дойдат два, а един ще остане и ще продължи да се използва за обучение.
49 проекта се изпълняват на летището в Граф Игнатиево. Реновират се не само съоръженията, които са необходими за F-16, но се обновява цялата Трета авиационна база. Надяваме се, че обектите, които трябва да бъдат сертифицирани за приемане на самолетите, ще бъдат завършени, и имаме уверение за това. Но и след пристигането на първите два самолета и на следващите през цялата година ще продължи строителството на укритията за тях. Ние имаме договор за една година да бъдат построени 16 укрития за всичките 16 самолета и още 2 мобилни хангара. Ще бъдат изградени и други съоръжения, които ще позволят базата да бъде изцяло готова, и първите 8 самолета, като дойдат тази година, да бъдат съхранявани съгласно изискванията на „Локхийд Мартин“. До края на годината ще имаме 9 пилоти, подготвени да летят. Даже като дойдат първите два самолета, ще имаме пет пилоти за тях, така че програмата за подготовка на летателния състав и на техническия състав върви съгласно графика. Това е много важно. Програмата за обучение е част от договора. Ние не купуваме само самолети, само тренажори и не купуваме само въоръжение и бойни припаси. Включили сме за над $150 млн. и обучението на летателния състав. 14 пилоти трябва да бъдат обучени в първия договор за осемте самолета и още 18 пилоти за вторите осем самолета плюс техническия състав.
![- armymedia.bg](https://armymedia.bg/wp-content/uploads/2025/02/mike_shumeikur-.jpg)
Майк Шумейкър, вицепрезидент и генерален мениджър на Интегрираната изтребителна група в „Локхийд Мартин“
Мисля, че това е голям скок в способностите на българските ВВС. Имаме над 700 F-16, които оперират в момента в Европа. Имаме и F-35, които летят съвместно с F-16. Това прави българските ВВС оперативно съвместими с много повече от техните съюзници от НАТО и Европейския съюз, тъй като те споделят и летят заедно както F-16, така и F-35. Ако погледнете Източния фланг на НАТО, където България е толкова стратегически разположена, мисля, че това ви поставя сега в много добра позиция да допринесете за отбранителните мисии по колективната отбрана на НАТО в региона. Екипът на „Локхийд Мартин“ работи по изтребителя в продължение на три години. Вярваме, че това е началото на дълго стратегическо сътрудничество между България, Съединените щати и нашата компания.
![- armymedia.bg](https://armymedia.bg/wp-content/uploads/2025/02/riki_mils-.jpg)
Генерал-майор Рики Милс, помощник заместник-секретар на ВВС на САЩ
Благодарни сме за партньорството на България в това начинание и на нейния ангажимент към дългосрочни отбранителни планове. Смятам, че с доставката на този самолет и с церемонията отбелязваме още една стъпка в нашите отношения, която ще ги изведе на друго ниво. С този конкретен самолет мисля, че това абсолютно помага на България да защитава своя народ, както и да пази суверенитета си и да допринася за колективната сигурност на НАТО, особено на източния ѝ фланг, както и в Черноморския регион.
Характеристики на F-16 Block 70
F-16 Block 70 е последната и най-модерната версия на легендарния изтребител, предлагаща значителни подобрения спрямо предходните модели, като интегрира технологии, взети от изтребители от пето поколение. Самолетът включва:
- Авионични системи от последно поколение, включително AESA радар (APG-83), който осигурява по-добро откриване и проследяване на цели;
- Пакет за електронна война AN/ALQ-254(V)1 VIPERSHIELD, повишаващ защитата срещу заплахи;
- Усъвършенстван дисплей в пилотската кабина, предоставящ информация в реално време;
- Автоматична система за избягване на сблъсък със земята (GCAS), подобряваща безопасността на пилотите;
- Разширен обсег и подобрена горивна ефективност;
- Структурен живот до 12 000 летателни часа, осигуряващ дългосрочна експлоатация.
Очаква се F-16 Block 70 да остане на активна служба до 2060 г., превръщайки се в стратегически актив за българските ВВС.