Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

„Речник на войната“: всекидневието се превръща в история

[post-views]
[post-views]
„Речник на войната“: всекидневието се превръща в история

Автор: Георги ГОСПОДИНОВ

Остап Сливински е от поколението поети и писатели в Украйна, които имат страшно важна роля в тази война. Едно поколение, което продължава да прави фестивали на литературата, да има читателски клубове и да обсъжда книги. Да правиш такива неща по време на война и да запазиш духа е особена сила. Остап е преди всичко поет, но и преводач, и учен. Българист, славист, с дисертация, посветена на изследване на тишината в българската проза от 60-те до 90-те г.
Бях на първото представяне на „Речник на войната” на Франкфуртския панаир. Това е книга, която първо е речник. Речниците или енциклопедиите излизат, когато езикът се е оформил и нещата са се утаили. Тук имаме речник на войната по време на война. И това е много особена археология на всекидневието във всекидневието.

Защо тази книга е много вълнуваща? Защото присъстваме на онзи момент, в който всекидневието се превръща в история. Има такъв момент, в който сутринта на 24-ти февруари изведнъж се чува, че руските танкове навлизат в Украйна. Има сутрини, в които всекидневието изведнъж се е превърнало във война. Убежището се е сменило. Когато сложих заглавието „Времеубежище” и двамата го коментирахме с Остап, аз си мислех, че на никого не трябва да обяснявам, че времеубежище идва от бомбоубежище.

Преди войната в Украйна бомбоубежище беше забравена дума. И никой под 18 години не знаеше какво е бомбоубежище. За съжаление, сега всички знаят и тази дума е влязла в речника. Така че всекидневието, което се превръща в история, речникът, който излиза, преди да е свършила войната – това са архив и памет. И всяка война е спечелена или не спрямо това, как е разказана после. Тече война в момента и тя е война и на истории, на думи. Това, което каза Остап, е: В началото на войната човек мисли, че думите не са нужни. Но тази война може да бъде спечелена или не и през историите за нея. Книгата „Речник на войната” е част от поддържането на някаква нормалност, ако по време на война има нормалност…

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани