Военнослужещи от България и Испания провеждат съвместна подготовка за изпълнение на морски специални операции на военноморска база „Бургас“. Подготовката е в рамките на учението Steadfast Dart 2025.
Планиране на морски специални операции и отработване на отделни елементи от тях тренират военнослужещите от морските специални сили на България и Испания. Подготовката е част от най-широкомащабното учение на НАТО за тази година ,,Steadfast Dart 25“.
Динамични тактически стрелби на близки и пределно близки разстояния, с които да се подготвят екипите за работа в затворени пространства тренираха военнослужещите от групата морски специални сили и испанските сили за специални операции.
Офицер от екипа за специални операции и интеграция към многофункционалното звено за специални операции :
,,Тук сме за да покажем готовността на Съюзните сили за реагиране на НАТО и да тренираме интеграция на звеното за морски операции. Усещането да си част от това учение е незаменимо. Всички съюзници работят заедно и показват оперативна съвместимост в много области и на многонационално ниво. Нашите впечатления са, че отговаряме на очакванията на НАТО по отношение на това, че работим по една и съща доктрина и демонстрираме, че можем да работим заедно със еднакви процедури и тактики, както и показваме готовност за разполагане навсякъде и по всяко време.“
В рамките на подготовката военнослужещите ще отработят съвместни действия с бързоходни моторни лодки за установяване на контрол върху плавателен съд, както и тактико-специални подготовки по прочистване на сгради и с изпълнение на водолазни спускания.