Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Володимир Зеленски разкритикува руско-американските контакти и призова за „справедливи“ преговори

[post-views]
[post-views]
Володимир Зеленски разкритикува руско-американските контакти и призова за „справедливи“ преговори

Украинският президент Володимир Зеленски разкритикува руско-американските разговори в Рияд за това, че Киев е бил изключен от тях. По думите му са нужни „справедливи“ усилия за прекратяване на войната, които да включват и европейските страни, в това число и Турция, отбелязват агенциите.

До изявлението на украинския лидер се стигна, след като Вашингтон и Москва обявиха, че ще излъчат преговорни екипи за договаряне на край на военния конфликт, което стана в рамките на първата официална среща на високо равнище между тях от началото на руското нападение срещу Украйна преди почти три години.

Зеленски каза това след близо тричасова среща в Анкара с турския си колега Реджеп Тайип Ердоган.

„Видяхме кой е способен да даде гаранции за сигурността на Украйна. Видяхме САЩ, ЕС, плюс другата Европа, която не е в Евросъюза. И това се отнася и за Турция. Не бихме имали нищо против, ако Турция също е готова да даде на Украйна гаранции за сигурност“, съобщи Зеленски, цитиран от украинската агенция УНИАН, която допълва, че по думите на украинския лидер преди разговора му с Ердоган той е посочил, че възнамерява да обсъди това с турския си колега.

Всякакви усилия за прекратяване на конфликта трябва да бъдат „справедливи“, посочи украинският лидер и разкритикува състоялите се вчера в Рияд руско-американски разговори. Той повтори позицията си против „всяко вземане на решения за Украйна без Украйна“.

Зеленски обяви, че не е бил поканен на вчерашната среща, затова отменя посещението си в Саудитска Арабия, което бе предвидено за днес, отлагайки го за по-късна дата – 10 март.

Коренните промени, настъпили в американската политика към Русия след идването на власт зад Океана на милиардера републиканец Доналд Тръмп, събуди опасения, че Вашингтон може да се готви да принуди Украйна да сключи споразумение, изгодно за Москва, а не за нея, отбелязва АФП.

Тези страхове се засилиха още повече след риядските преговори, в рамките на които държавният секретар на САЩ Марко Рубио и руският му колега Сергей Лавров се срещнаха, за да обсъдят европейската сигурност и Украйна – без представители на Киев и Брюксел.

Застанал редом до Зеленски, Ердоган посочи, че Турция би била „идеалният домакин“ на евентуални разговори във формат Русия – Украйна – САЩ, и припомни как представителите на Москва и Киев са се срещнали в Истанбул, непосредствено след руското нахлуване в Украйна през 2022 г., посочват АФП и Анадолската агенция.

„Турция ще бъде идеален домакин за евентуални разговори между Русия, Украйна и Америка в близко бъдеще“, каза турският лидер.

Посещението на Зеленски в Турция бе негово трето от началото на руското нападение и се вписва в усилията на украинския президент да укрепи позициите на Киев във връзка с новата политика на протегнатата ръка, възприета от Тръмп по отношение на Москва, отбелязва АФП.

ДРУГИЯТ ЗНАКОВ ОТСЪСТВАЩ В РИЯД

Освен Киев другият знаков отсъстващ от масата на преговорите в саудитската столица беше Европа.

Основните страхове на европейските правителства от сегашните геополитически процеси са свързани с това, че Старият континент може да бъде оставен встрани от преговорите между Вашингтон и Москва, които в крайна сметка може да определят облика на бъдещата архитектура на сигурността в Европа без участието на европейците, отбелязва Ройтерс.

В отговор на всичко това в понеделник европейски лидери се събраха в Париж на извънредна среща, на която да изработят единна позиция и стратегия, след като правителството на Тръмп ги остави в неведение за дипломатическата си офанзива за незабавни преговори за Украйна. За нея те научиха след телефонен разговор миналата седмица между президента на САЩ и руския държавен глава Владимир Путин.

Европейските лидери се разбраха да инвестират повече в отбрана и да поемат водещата роля в предоставянето на гаранции за сигурността на Украйна.

„Всички съзнават, че моментът изисква спешни действия“, каза участвалият в парижката среща нидерландски премиер Дик Схоф. „В подобни критични времена за сигурността на Европа трябва да продължим да подкрепяме Украйна“.

„Европа ще трябва да даде своя принос за запазването на всяко споразумение (за мир) и в този смисъл сътрудничеството с американците е от съществено значение“, посочи Схоф.

Срещата в Рияд бележи значителна промяна в сравнение с досегашната политика на Вашингтон при правителството на демократа Джо Байдън, което избягваше всякакви публични контакти с Москва, опирайки се на заключението, че тя в действителност няма сериозно намерение да спира бойните действия.

Официалните представители на новата власт във Вашингтон посочиха, че вчерашните разговори са първи контакт, имащ за цел да определи дали Русия е искрена в заявките си или не.

Кремъл обаче посочи преди срещата, че обсъжданията на нея ще покрият „целия комплекс на руско-американските отношения“ и ще подготвят почвата за уреждане на конфликта в Украйна и организирането на среща между президентите Путин и Тръмп.

Засега остава неясно как Европа ще си взаимодейства с Вашингтон, след като Тръмп изуми Украйна и Европа, като се обади по телефона на Путин, който дълго време беше изолиран от Запада.

Но американското решение накара европейците да осъзнаят, че ще трябва да направят повече, ако искат да гарантират сигурността на Киев, допълва Ройтерс.

Британският премиер Киър Стармър, който преди парижката среща обяви, че е готов да изпрати мироопазващи сили в Украйна, каза, че е нужна американска „подкрепа“, ако Европа ще разполага свои войски на терен в рамките на някаква европейска мисия за поддържане на мира при прекратяване на огъня между Москва и Киев.

Източник: bta.bg

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани