Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Правилата разделят живота от смъртта

[post-views]
[post-views]
Правилата разделят живота от смъртта

ВМА събра експерти от 10 държави за усъвършенстване на полевата медицинска подготовка

Зам.-началникът на ВМА полковник доц. Димо Димов получава сертификат от полковник Кийт Еванс (вдясно)
Фото авторът

Полева болница, разположена в сурови условия, екипи от лекари, медицински сестри, парамедици и бойни санитари, които действат в синхрон, за да спасят човешки животи. Това не е художествена измислица, а част от практическите занятия, проведени във Военномедицинския симулационен тренировъчен център на Военномедицинска академия в рамките на мултилатерално международно учение. В него участие взеха представители на България, САЩ, Армения, Босна и Херцеговина, Грузия, Молдова, Косово, Северна Македония, Словения, Хърватия и Черна гора.

Основен акцент в теоретичната част на форума бе уеднаквяването на стандартните оперативни процедури в рамките на НАТО. Участниците обсъдиха разликите и приликите в медицинските системи на различните държави с цел по-добра синхронизация и ефективност при съвместни мисии. В съвременния свят войната и отбранителните сили са колективни, което означава, че военните медици трябва да бъдат подготвени да работят в мултинационални екипи. Именно затова в първите два дни на форума бяха представени различни национални военномедицински системи, за да бъдат идентифицирани зоните на припокриване и различие в организационните и логистичните модели.

Капитан Семовски дава указания за хода на учението

Медицинската помощ може да бъде еднаква, но начинът на организация и доставка на тази помощ може да варира значително, създавайки потенциални предизвикателства при съвместни операции. Според полковник доц. Димо Димов, заместник-началник на ВМА по войсковото осигуряване, само чрез общи тренировки и изграждане на връзки между нациите може да се гарантира ефективността на медицинските звена в реални бойни условия. „Военномедицинският симулационен тренировъчен център е място, където медиците могат да получат необходимата теоретична и практическа подготовка за полева медицина. Изградихме го с помощта на нашите американски колеги и сме благодарни за тяхната подкрепа“, заяви доц. Димов.

         Една от важните теми, засегнати по време на семинара, бе използването на нови технологии в медицинската евакуация и снабдяването с медикаменти. „Дроновете вече играят ключова роля в доставката на медицински материали и кръвни продукти директно до фронтовата линия, което може да спаси десетки животи. Освен това използването на симулационни центрове като този на ВМА дава възможност на медиците да упражняват своите умения в безопасна, но изключително реалистична среда. Съвместната подготовка е страхотна възможност за споделяне на опит и усъвършенстване на уменията. Трябва да имаме отворен диалог, да обменяме най-добрите практики и да разширяваме възможностите за обучение“, смята полковник Кийт Еванс от Националната гвардия на Тенеси.

Военномедицинският симулационен тренировъчен център на ВМА е един от трите подобни в света и е изграден по американски образец с подкрепата на Националната гвардия на Тенеси. Той играе ключова роля в обучението на бойни санитари, парамедици и военни лекари у нас, а в бъдеще трябва да стане и обучителен център за Югоизточна Европа. По време на форуманеговите модерни симулационни технологии, които позволяват реалистично пресъздаване на бойни и кризисни ситуации бяха представени на участниците военнослужещи от различни нива – лекари, медицински сестри, парамедици. Голяма част от тях с истински боен опит в мисии. Хетерогенна група – такава, каквато би била в една реална бойна обстановка, но която трябва да действа в синхрон.

А сценариите на занятията бяха почерпени от практическия опит на военните лекари от ВМА. Така екипи, съставени от различни националности, трябваше да оказват помощ в ситуация с множество пострадали. „От една страна, при бойни действия. Пострадалите трябва да бъдат извлечени от опасната зона и евакуирани до полевия медицински пункт за оказване на помощ (Роля 1, която е най-ниското ниво за оказване на медицинска помощ според стандартите на НАТО). Там да се извърши бързо селектиране на вида и тежестта на травмите, а след това ранените да бъдат стабилизирани и евакуирани до лечебно заведение. Междувременно постъпват и пациенти, които имат наранявания и заболявания, несвързани с бойни действия. Един с перфорирала язва с голямо вътрешно кървене, което е едно изключително тежко и животозастрашаващо състояние, пациент със счупена ръка при падане в района на военната база. Все неща, които могат да се случат в реалния живот“, обясни капитан д-р Георги Семовски от катедра „Медицина на бедствените ситуации“ във ВМА.

Това е и същността на Роля 1 – да бъде за всички и да няма лимит. Да обработва и да приема абсолютно всички пациенти по всяко време. И ако в цивилните спешни звена може да се каже – няма места, няма легла, то при полевата медицина военните лекари нямат този лукс. Още повече че се работи в изключително тежки условия, в сурова околна среда. Палатките се разпъват на полето и от военните медици се изисква да осигурят всичко необходимо от комунално-битов характер, от логистичен характер и естествено – от медицински характер. А това става само с добра предварителна подготовка и със спазването на прости на пръв поглед правила. Но в критичния момент, когато куршумите свистят, тези правила правят разликата между живота и смъртта.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани