Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Израел засилва анексирането на Западния бряг, съобщи ООН

[post-views]
[post-views]
Експулсирането на мигранти от САЩ поражда сериозно безпокойство, заяви върховният комисар на ООН за човешките права

Израел разширява селищата си на окупирания Западен бряг като част от процес на постепенна интеграция на тези територии в Държавата Израел, в разрез с международното право, съобщи Службата на върховния комисар на ООН по правата на човека, цитирана от Ройтерс.

Според доклад, базиран на проучване, направено между 1 ноември 2023 г. и 31 октомври 2024 г., има „значително“ разширяване на израелските селища на окупирания Западен бряг, включително в Източен Йерусалим. Докладът цитира информация на израелски неправителствени организации за десетки хиляди жилища, за които има планове да се построят в нови или съществуващи селища.

Заключенията ще бъдат представени на Съвета на ООН по правата на човека този месец. Това става на фона на все по-големите опасения от анексиране сред палестинците, които са породени от промените в американската външна политика, кoито засягат и Западния бряг, отбелязва Ройтерс.

„Прехвърлянето от Израел на части от собственото му цивилно население на територията, която окупира, е военно престъпление“, каза върховният комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк в изявление, придружаващо доклада, и призова международната общност да предприеме действия.

„Израел трябва незабавно и напълно да спре всички дейности, свързани със селищата, да евакуира всички заселници, да спре насилственото прехвърляне на палестинско население и да предотвратява и наказва нападенията, извършени от силите му за сигурност и заселници“, каза той.

По-рано тази година Израел се оттегли от Съвета на ООН по правата на човека, твърдейки, че той е хронично тенденциозен към Израел. Дипломатическата мисия на Израел в Женева не е отговорила на запитване за коментар на доклада.

Около 700 000 израелски заселници живеят сред 2,7-милионното палестинско население на Западния бряг и в Източен Йерусалим – територия, която Израел превзема през 1967 година. Повечето държави смятат израелските селища на земите, завоювани по време на войната, за незаконни. Израел оспорва това, позовавайки се на исторически и библейски връзки с територията.

Съпротивата на Израел да предаде контрола над Западния бряг се засилва от опасенията му от повторение на нападението от 7 октомври 2023 г., извършено от бойци, предвождани от „Хамас“. Израелски военни казват, че операциите им на Западния бряг са със строго антитерористичен характер и че тяхна мишена са единствено и само предполагаеми въоръжени бойци.

Плановете на Израел в бъдеще да започне да предоставя обществени услуги в тези селища „институционализират в още по-голяма степен дългогодишните тенденции на системна дискриминация, сегрегация, потисничество, господство, насилие и други нехуманни действия срещу палестинския народ“, се казва в доклада.

Източник: bta.bg

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани