Как европейските държави да си сътрудничат и да разработват нови военни системи, които ще използват последния от петте оперативни домейни за сигурност и отбрана – космоса? Това разискваха на семинар в Института по отбрана „Професор Цветан Лазаров“ експерти от различни български ведомства, като водеща структура бяха специалисти от Европейската космическа агенция. Наред с това акцент беше поставен и върху гражданската сигурност от космоса чрез новоразработен „Акселератор за бързо и устойчиво реагиране при кризи“.
Околоземното пространство беше дефинирано като нов домейн за отбрана преди 6 години, но за да могат да го използват пълноценно и ефективно, европейските държави трябва да инвестират повече пари в създаването и производството на военни съоръжения, които създават сигурност и стабилност, заявиха участниците в дискусията. Директорът на Института по отбрана полковник Борислав Генов беше домакин на панела за космически технологии за управление на кризи и устойчива критична инфраструктура, в който лекторите представиха различни софтуерни системи за наблюдение, анализ и взимане на бързи и ефективни решения в критични ситуации.
Космосът е един от петте домейна на отбрана и НАТО постави Космоса като ново място за отбранителни действия през 2019 г. Това е изключително важно, защото няма отбрана без Космоса и няма Космос без отбрана. Затова е ключово да имаме системи за отбрана за военни действия в Космоса, които да осигуряват възможност и на които може да се разчита за военни цели. Европейските политически лидери решиха да инвестират повече финансови средства в космическа отбранителни системи, за да се развият допълнителен капацитет, за да могат да отговорят с помощта на тези военни системи.
Европейската космическа агенция включва 23 страни, но не е европейска институция. Страни като България, които не са все още нейни членове могат да участват в нейни съвместни програми, стана ясно още от думите на генерал-майор Льоге. Той събра експерти от Министерство на отбраната и вътрешното ведомство на закрито заседание, за да ги запознае с подхода на НАТО и ЕС в използването на космическите технологии.