Военната академия „Г. С. Раковски“ е домакин на кръгла маса на тема „Повишаване на националната устойчивост: напредък, предизвикателства и път напред“. Това е първият по рода си национален форум, който обединява изпълнителна власт, публично-частно партньорство и академични среди.
В условията на бушуваща вече четвърта година война на Русия против Украйна, едва на няколкостотин километра от България, страната ни трябва да бъде готова да се справя с рисковете и заплахите на коренно променена стратегическа среда, заяви в речта си пред участниците в кръглата маса министърът на отбраната Атанас Запрянов.
Атанас Запрянов – министър на отбраната:
„Дълго време в България се смяташе, че сигурността и отбраната са задача на специалните служба и Министерството на отбраната, че това не се отнася за другите ведомства. Ковид кризата, обаче, и войната на Русия срещу Украйна показаха, че устойчивостта на държавата и нейното нормално функциониране, особено в условията на въоръжен конфликт е изключително голямо предизвикателство и не могат да бъдат постигнати с отделните усилия на отделните ведомства“.
Повишаването на националната устойчивост е проблем, тясно свързан с ценностите на Алианса и Европейския съюз, но и имащ отношение към изграждане и укрепване на жизнеустойчивостта на нацията, заяви в приветствената си реч началникът на Военната Алма матер.
генерал-майор Стайко Прокопиев – началник на ВА „Г. С. Раковски“:
„Темата е особено актуална в НАТО с приемането на Седемте базови изисквания за устойчивост на срещата на Върха през 2016 година“.
България като част от НАТО и ЕС ще продължи да полага усилия за повишаване на своята устойчивост, чрез развитие на способности и капацитет за ефективно управление на кризи и засилване на обществената информираност и ангажираност, заяви секретарят на Съвета по сигурността към Министерски съвет
генерал-лейтенант о.з. Цанко Стойков – секретар на Съвета по сигурността към Министерския съвет:
„В свят на нарастващи рискове и предизвикателства, повишаването на устойчивостта не е просто концепция, а стратегически приоритет, който изисква координирани усилия на национално и международно ниво“.
Събитието се реализира със съдействието на Института по управление на сигурността към Университета за сътрудничество в областта на отбраната и сигурността на САЩ.