Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Курсанти политат с нови хеликоптери и самолети

[post-views]
[post-views]
Курсанти политат с нови хеликоптери и самолети

Кандидатите за ВВВУ миналата година са били 114, а през 2025 г. досега са 127   

Курсанти политат с нови хеликоптери и самолети
Групата курсанти, провеждащи стажа
Фото авторът

Висшето военновъздушно училище (ВВВУ) „Г. Бенковски” даде старт на летателния стаж на курсантите втори курс специализация „летец-пилот” на летище Долна Митрополия.

Осъществена беше една дългоочаквана мечта

след възстановяването на учебното заведение. Сред гостите на тържеството бяха заместник-министърът на отбраната Радостин Илиев, както и кметовете на Долна Митрополия и Плевен Поля Цоновска и Валентин Христов.

Началникът на ВВВУ бригаден генерал Юлиян Радойски се обърна към присъстващите след приемането на строя: „Днес отбелязваме едно значимо събитие в историята на ВВВУ. След три години вече разполагаме с нова учебна авиационна техника. Сега откриваме летателния стаж на курсантите летци втори курс с новопридобитата техника – учебни хеликоптери „Кабри G2” и самолети ZLIN 242L. Днес е паметна дата и тя ще остане в историята за училището. Още през далечната 1914 г. е създадена първата авиационна школа. Авиационното образование преминава през различни етапи. За съжаление, през 2001 г. ВНВВУ е разформировано. След почти две десетилетия опити за възстановяване през 2020 г. това стана факт. Казвам тази историческа ретроспекция, защото днес записваме една нова страница от създаването на ВВВУ – за първи ден

започват учебна практика и стаж

на курсантите за хеликоптерната авиация. Досега те се обучаваха в Стара Загора и авиобаза Крумово. Придобитата нова учебна авиационна техника е не само инвестиция в бъдещето, но и доказателство за нашия ангажимент за високо качествено и модерно образование. Пожелавам ви успешен първи стаж с безаварийни полети и нека колкото са излитанията, толкова да бъдат и кацанията”.

Заместник-министър Радостин Илиев

Заместник-министър Радостин Илиев изтъкна в словото си, че летателната подготовка не е просто следващ етап, стъпка в процеса на обучение на курсантите летци. Това е качествено ново ниво, на практика това е реалното начало на авиационната кариера на всеки пилот летец във ВВС, изтъкна той. „Благодаря ви, че сте тук за вашия избор да посветите живота и кариерата си на служба във ВВС. Училището е с богати традиции, с утвърдени принципи и успехи във военното образование. Вашите командири, преподаватели и инструктори ще ви помогнат да се изградите като професионалисти, да израснете като личности, да бъдете командири, лидери, да ръководите и вземате решения в различни условия, все качества, важни за съвременната действителност. Живеем в различно време, в различна среда, трудна и динамична, процеси на геостратегическо и геополитическо ниво на развитие.

Свидетели сме на конфликти

Старши лейтенант инж. Светослав Сашов , младши сержант курсант Георги Касъров и инструкторът на самолет Андрей Методиев

кризи, войни от различен мащаб, някои от тях недалеч от нашите граници. Всичко това е от значение за изграждането ви като професионалисти от ВВС. Вие имате шанса да работите с нови технологии, нова техника и ново въоръжение. Използвам случая да ви пожелая здраве, да постигнете целите и задачите на летателната подготовка. На добър път”, каза заместник-министър Илиев.

Отговорникът на групата курсанти, провеждащи стажа старши лейтенант инж. Светослав Сашов сподели, че целта е обучаемите да извършат планирания нальот часове. По думите му това ще им позволи да придобият лиценз за любител пилот – PPL, който е за цивилната авиация, тоест първия летателен стаж на курсантите на новопридобитата летателна техника. „Този лиценз ще бъде получен за след три месеца. В Изнесения комплекс за авиационно образование имаме тренажор, с който започват своето първоначално обучение. Курсантите имат необходимата първоначална теоретична подготовка. Сега предстои да придобият практически навици в усвояването на летателните средства, да се научат на истинската платформа как да пилотират, защото

нещата се различават

от гледна точка на усещания и обзор”, обясни старши лейтенант Сашов.

Досега завършихме теоретичния курс в подготовката и започваме първия ден в летателния стаж, посочи инструкторът на курсантите летци пилоти на хеликоптер Пламен Начев. Той допълни, че в рамките на обучението курсантите ще трябва да се научат да пилотират хеликоптера, като освен с първоначалното обучение, с напредване на часовете ще отработят и някои аварийни процедури, като отказ на двигател, отказ на опашен винт и попадане във вихрово колело. „Ще получат и основите на инструменталните полети. Това ще го направим с виртуални очила, които позволяват обучаемите да виждат приборите, без визуален контакт със земята, което имитира отчасти полет в сложни метеорологични условия. Стажът на курсантите провеждаме за първи път в училището. Вертолетите „Кабри G2” за първоначално обучение са много добри. Тази марка се е доказала в годините назад във всички страни от ЕС и извън него”, заяви Начев.

Инструкторите летци на вертолет Пламен Начев и Светлин Петков

С вълнение младши сержант курсант Здравко Колев – специализация летец-пилот на вертолет, сподели: „За мен мечтата да стана летец пилот е може би

най-голямото постижение досега

в живота ми. Завърших математическата гимназия „Гео Милев” в Плевен. Имах влечение към физиката и математиката, които сега реализирам в следващата стъпка от своето развитие. Смятам, че човек трябва да се стреми да работи това, което му е на сърце. От малък съм закърмен с авиацията. Заслугата за това е на моя баща, който дълги години отдава в служба на ВВС. Този мой избор е осъзнат още от най-ранна възраст и смятам, че това е най-хубавото нещо, което ми се случи. Ще използвам този шанс да се усъвършенствам и да бъда и един от най-добрите в това, което правя”.

Старши експертът в отдел „Научна учебна дейност” Стоян Стоянов сподели, че през миналата учебна приемна година са кандидатствали 114 души. „За ранния прием тази година досега са кандидатствали 127 души, от които за „летец-пилот” 63-ма души, „ръководител полети” – 20 души и „наземни” – 44 кандидати. От кандидатите летци пилоти са одобрени 14 души, като тук важно решение взема лекарската комисия. На ранния прием се приемат 70% от заявените места със заповед на министъра на отбраната”, поясни Стоянов. Той допълни, че останалите 30% ще бъдат приети до началото на учебната година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани