България защитава много активно националните си интереси в рамките на НАТО, каза министърът на отбраната Атанас Запрянов. Министърът откри дискусията на тема „Хага 2025: хоризонтът пред НАТО и българската визия“, която се проведе в Централния военен клуб в София.
Поводът беше представянето на изданието „Живи архиви. Национален архив от спомени за процеса на присъединяване на България към НАТО“.
Министър Запрянов обяви, че ще внесе следващата седмица на заседание на Министерския съвет свой доклад, в който пакета цели е остойностен и инвестицията, която трябва да бъде направена до 2045 г., ще бъде коректно представена пред правителството.
Двутомното издание „Живи архиви. Национален архив от спомени за процеса на присъединяване на България към НАТО“ ще разкрие букет от любопитни факти за едно от ключовите събития в началото на 21-ви век, което определя външнополитическите насоки и процесите в сферата на сигурността и отбраната в страната, така обобщи съдържанието на двете книги министърът на отбраната Атанас Запрянов. Книгата събра в една зала на ЦВК ключови фигури от периода, когато президентът Петър Стоянов със служебният премиер Стефан Софиянски подават молбата, през Соломн Паси, който със своя трабант повози тогавашният генерален секретар на НАТО Манфред Вьорнер.
Министърът на отбраната Атанас Запрянов беше категоричен с думите си, че членството в НАТО е постигнато, но това не означава, че задачата е свършена. Ще трябва да се работи, да представяме какво прави НАТО, как се грижи за сигурността, смята той.
Атанас Запрянов – министър на отбраната:
„Ако се забавим и не модернизираме нашата индустрия, след пет-шест години тя ще бъде екзотична за европейския оръжеен пазар. Намираме се в особен исторически момент. Ако не отчетем този исторически момент да развием въоръжените си сили като модерни способности и военната си индустрия, няма да допринасяме и за националната си сигурност ефективно, и за колективната отбрана, което е политически недопустимо.
С идването на власт на новата администрация на САЩ ролята на европейския стълб в НАТО ще трябва да бъде засилена кардинално. Трябва да се увеличат инвестициите. Очевидно 2% от брутния вътрешен продукт разходи за отбрана не са достатъчени. Тази година ще имаме 2,09%. При такъв военен разход не може да ускорим модернизацията на Въоръжените сили. Ще се дискутира дали ще бъдат 5%, дали НАТО да бъде между 3-3,5%, но това няма да бъде обещание, ще бъде поемане на политическа отговорност пред съюзниците, че ще харчим толкова“.
Споделяме мнението на мнозинството от съюзниците, че разходите за отбрана следва да бъдат обвързани с новия пакет цели на способности.
Информационният център на МО като медиен партньор в събитието беше представен от своя директор Георги Георгиев.
Дългогодишният военен журналист Любомир Денов, които е бил пряк наблюдател на целия просец около присъединяването на България към НАТО е взел интервютата публикувани в двата тома на „Живите архиви“. Той също е от информационният център и продължава да работи активно по военната тематика.






Снимки: Николета Райдовска