
Броят на жертвите при опустошителното земетресение в Турция и Сирия надхвърли 9 500 души. Властите в Анкара съобщават за близо 7 хиляди загинали, а тези в Дамаск – за още над 2 500 жертви. Цифрите постоянно растат, като на много места вече се знае, че просто няма оцелели. Там се говори не за спасителни операции, а за дейности по възстановяване и изваждане на телата от руините.
Трагедията в Турция и Сирия е повсеместна и неописуема. Надеждата да бъдат открити още оцелели намалява с всяка минута, но спасителите продължават да работят въпреки минусовите температури и тежките условия. Лошото време, студът и очакваните още по-ниски температури в следващите дни правят тежката ситуация печална и властите предупреждават, че броят на жертвите ще продължи да се увеличава.
През нощта, когато спасителната операция беше временно прекратена заради влошените условия, част от оцелелите се заеха с непосилната задача сами да извадят затрупаните си близки.
И все пак понякога се случва някое чудо и от двете страни на границата идват новини за хора, извадени живи от руините, след като са прекарали часове и дори дни под руините.
Въпреки че се работи в широк мащаб, мнозина от оцелелите след двата труса в Югоизточна Турция изразиха недоволството си от бавния отговор на властите. На терен пристига международна подкрепа, но достъпът на тежките машини, необходими за вдигане на тежките бетонни блокове е затруднена, тъй като пътищата са блокирани от отломки и автомобили. Турският президент Реджеп Таип Ердоган, който посети бедствената зона, припомни, че въведенето за 3 месеца извънредно положение, предполага да не се пречи на спасителите, а напротив – работата им да бъде максимално услеснена.
Реджеп Таип Ердоган – президент на Турция:
„Искам да припомня на широката общественост, че никой не бива да използва пътищата, които водят към бедствената зона или които попадат в нея, освен ако не е неизбежно. Също така не бива да се използват телефоните, освен при спешен случай.“
Различни организации към ООН предупреждават, че положението в Северозападна Сирия е отчайващо. Инфраструктурата в граничната зона е разрушена, правейки почти невъзможен трасфера на хуманитарна помощ от Турция към организациите, работещи на терен. Дори пристигналите провизии трудно достигат местоназначението си, а сирийците открито заявяват, че се чувстват изоставени. На много места няма дори вода и няма да има до възстановяването на системите, което ще отнеме месеци, посочват от Уницеф и подчертават, че най-уязвими в тежката ситуация са децата, които вече са преживели безброй трагедии – от война и разселване, през холера, икономическа криза и суша, до опустошително земетресение.
Междувременно светът продължава да подкрепя засегнатите региони. Ангажирани в отговора на кризата са повече от 70 държави, сред които дори Украйна, а ООН отпусна първоначална помощ от 25 милиона долара. Германия призова Русия да поеме ролята на посредник, за да може помощта да достигне и Сирия.