В надпреварата в САЩ, организирана от Националната гвардия на щата Тенеси българите заслужиха отлична оценка

В интензивно четиридневно състезание, в което всеки ден в продължение на повече от 20 ч се изпълняват различни задачи, участваха в САЩ български военнослужещи от Втора механизирана бригада. Надпреварата беше организирана от Националната гвардия на щата Тенеси. Национален представител на българската група беше старшина Деян Мадин. Той е главен сержант на Втора механизирана бригада. В екипа влизаха също инструкторът старшина Людмила Данчева, която е завеждащ регистратура „НАТО и Европейски съюз” в бригадата, а също двама състезатели: командирът на минохвъргачен разчет младши сержант Станислав Стоянов и редник Ивайло Митев, който служи като шофьор.
Състезанието беше изключително интензивно

с много големи психически и физически натоварвания, без никакво време за почивка, каза старшина Мадин за в. „Българска армия” при завръщането на групата в родината. По думите му много от задачите нашите военнослужещи не са изпълнявали никога досега. Например устен изпит пред главни сержанти, работа с въоръжение на американската армия и др. „Нямаше никакво време за предварителна подготовка, буквално за няколко часа трябваше да преминем през тяхното въоръжение, нашите военнослужещи да научат как се работи с него, как се разглобява и сглобява, как се стреля с него. Същото беше и с радиостанциите, които бяха нови за нас – военнослужещите пак имаха броени минути да ги усвоят и да приложат в състезанието това, което са усвоили”, изтъкна старшина Мадин.

Моята оценка е, че всички се справиха на изключително добро ниво, категоричен беше той. „Нашите военнослужещи по нищо не отстъпват на колегите си. Дори в много аспекти ги превъзхождат. Българските военнослужещи показаха какво може Българската армия. Те
заслужиха уважението
на абсолютно всички”, каза старшина Мадин.

Състезанието премина много интензивно, докато се изпълнява първата задача, вече идва втората, после третата, сподели старшина Данчева. По думите й за дните на състезанието участниците са преминали най-малко 200 км, изпълнявайки всевъзможни задачи – бягане, намиране на точки, ориентиране, стрелба и т. н. Според нея българските воини не са имали никакви проблеми с боравенето с оръжията, дори са се справили по-добре от домакините.
Състезанието беше много интересно, беше голямо преживяване, обменихме много опит с колегите от Националната гвардия на САЩ, сподели младши сержант Станислав Стоянов. „Това бяха три-четири изключително натоварени дни, с много изпитания и умора. Рано ставане, цял ден навън. През цялото време ни валеше дъжд. Но състезанието ни даде много опит, калихме волята си”, категоричен е той.

Дадохме всичко, на което сме способни, каза редник Ивайло Митев. „Беше изключително тежко. Буквално слязохме от самолета и
направо влязохме в гората
В края пък излязохме от гората и се качихме на самолета”, поясни той.

По думите му първият ден е започнал със строеви преглед. Последвало явяване пред борд, където изпитващите проверявали умеят ли участниците да разпознават координати. След това започнал физическият тест, после – ориентирането, като на всяка точка по трасето воините трябвало да изпълняват някаква задача – да разглобяват оръжие, да стрелят, да решават тест, а после пак се явили пред борд. Редуваха физическа и психическа натовареност, издръжливост, за да видят как реагираме в стресова ситуация, каза редник Митев. „Имахме и стрелба с абсолютно всички техни оръжия – от пистолет до картечница и с подцевен гранатомет. Показахме толкова добри резултати, че домакините се учудиха как хора, които за първи път хващат техните оръжия, стрелят толкова добре”, допълни той. В последния ден маршът беше доста тегав, тъй като имаш около 20–25 кг на гърба, на фона на всички предни три дни, в които си бил в състояние на стрес и недохранване и през всички дни не спираше да вали, заяви редник Митев.
Отличното представяне на българите заслужило похвалите на домакините. Целият български екип се състои от

изключителни професионалисти
оценявам високо участието им в състезанието, заявил един от главния сержант на Националната гвардия на Тенеси Джеймс Крокет.

Търсим всяка възможност за участие в подобен тип състезания в чужбина и в страната, каза главният сержант на Българската армия старшина Калин Крумов при посрещането на екипа. „Ще направим всичко възможно догодина отново да подготвим отбор за участие в състезанието. Имаме покана и за подобна надпревара в Хърватия в края на април и началото на май. Ще направим опит да осигурим и там участници. За мен лично това са доста полезни прояви. Трупа се опит и след това добрите практики можем да ги приложим и при нас”, обобщи старшина Крумов.
Опитът от учения си казва думата
Имаме опит от учения и подготовки, който прилагаме във военноприложни състезания, казва старшина Людмила Данчева. Освен това тя е натрупала значителни учения и по време на участията си като състезател по ориентиране в отбора на Сухопътните войски през последните години.
По думите ѝ за ориентирането по принцип няма значение каква е средата като природни дадености, климат, релеф. „Нямаме абсолютно никакви притеснения къде е състезанието, в коя част на света. След като си има карта, разпознаваш обектите и се ориентираш по тях. Няма абсолютно никакви трудности”, категорична е старшина Данчева. Тя е от Велико Търново и е дошла да служи в Българската армия преди 18 години като войник. „Това беше съвсем импулсивно решение. Реших, кандидатствах, приеха ме”, споделя с усмивка. И допълва: „Харесвам си работата, с удоволствие идвам на работа, започнала съм от нулата и съм стигнала до този момент сега, до това звание”. Според нея успехът в службата се дължи на желанието да се учиш и да напредваш в службата. Два пъти е била на мисия – в българските контингенти в Босна и Херцеговина и в Ирак.
Личното ѝ време е изцяло посветено на семейните ангажименти и двете ѝ деца, като големият ѝ син спортува и тя го подпомага, предавайки му своя състезателен опит.
Два пъти е бил на мисия в афганистанската столица Кабул младши сержант Станислав Стоянов. Той е убеден, че опитът от участието в българските контингенти зад граница също допринася за доброто представяне сега на състезанието в САЩ. Участва и във всички значими учебни прояви на Втора механизирана бригада, като усъвършенства професионализма си в занятията и ученията на полигон „Корен”. По този начин според него военнослужещите трупат умения, развиват устойчивост на всякакви въздействия. „Занятията и ученията формират и издръжливост, сила на характера. Защото при преодоляването на трудностите стигаш до едно положение, че ги преодоляваш направо на инат. На занятията имаш възможност да тестваш себе си и да дадеш всичко от себе си”, казва младши сержант Стоянов. Той е от Хасково и вече 16 години е в армията. А на младите хора препоръчва да намерят пътя към строя. Според мен всеки мъж трябва да мине през обучение в армията, да изкара поне една година, да види какво е, категоричен е младши сержантът.
Републикански шампион на България по свободна борба в категория 84 кг е бил редник Ивайло Митев. Участвал е в почти всички гарнитури – от деца, до кадети, юноши, мъже. Това ми е и хобито сега – в свободното си време ходя в залата, помагам на по-младите, казва 32-годишният военнослужещ. Допълва, че спортът винаги е бил част от неговото развитие – било то кариерно или в личен план.