Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Преди 110 години: Днес пада Одрин

[post-views]
[post-views]
Преди 110 години: Днес пада Одрин
Favicon_File

Спирдон Спирдонов

Преди 110 години: Днес пада Одрин
Преди 110 години: Днес пада Одрин

В навечерието на Балканската война в българските военни среди се налага схващането, че Одринската крепост трябва да се заслони, а главните сили да се насочат в Източна Тракия. Към началото на войната, под ръководството на германски военни инженери крепостта е модернизирана и превърната в една от най-силните крепости в Югоизточна Европа. (Б.р. – Материалът и илюстрациите са публикувани на страницата във фейсбук на Дирекция „Държавен военноисторически архив“.)

За действие срещу Одрин Главното командване на българската войска определя 2-ра армия, която от началото на военните действия до средата на ноември 1912 г. успява да я обкръжи. По време на първото примирие българските войски се укрепяват на заетите позиции. Изграждат се опорни пунктове, създадена е добре организирана и дълбока позиция с няколко отбранителни линии.

Още със започването на преговорите за мир в Лондон става ясно, че военните действия ще продължат и на 6 декември българското главно командване взема решение за

да се подготви атака

на Одринската крепост, като е преценено, че най-големи изгоди за това предоставя Източния сектор на крепостта. На 24 януари 1913 г. за началник на Източния сектор е назначен генерал Георги Вазов, който извършва основна артилерийска, инженерна и пехотна подготовка на предстоящата атака.

В навечерието на атаката на Одринската крепост

войските на обсадната армия

са разположени както следва: в Северозападния сектор – сръбската Тимошка дивизия, заедно с българския 55-ти пехотен полк; в Западния сектор – сръбската Дунавска дивизия, в Южния сектор – българската 8-ма пехотна дивизия. Източният сектор е разделен на два отдела. Войските в Северния отдел са групирани в три бригадни участъци /първи – 54-ти и 56-ти пехотни полкове; втори – 10-ти и 23-ти пехотни полкове; трети – 29-ти и 32-ри пехотни полкове и маневрени войски – 53-ти пехотен полк. Войските в Южния отдел са групирани в две колони /дясна – 57-ми и 54-ти пехотни полкове и лява – 58-ми пехотен полк. в общ резерв са отделени 3-та бригада от 4-та пехотна дивизия /43-ти и 44-ти пехотни полкове/ и 1-ва бригада от 3-та пехотна дивизия /11-ти и 24-ти пехотни полкове/. Планирано е атаката на Източния сектор да се проведе в две денонощия. Първия ден да се атакуват и овладеят предните позиции, а втория ден – фронтовата линия.

Атаката  на Одрин започва в 4.00 ч. на 12 март.

В резултат от нея турските предни позиции в Източния сектор са напълно овладени и отбраняващите ги войски се оттеглят на главната отбранителна линия. Започналата в 8.00 същия ден дневна атака на фортовата линия не води до резултати  и командващия 2-ра армия ген. Иванов отдава заповед, според която войските от всички сектори трябва да атакуват през нощта срещу 13 март.

В 22.55 ч. на 12 март цялата обсадна артилерия на Източния сектор открива бърз огън, който продължава 15 минути.

Преди 110 години: Днес пада Одрин

Материалният и морален ефект от този огън са големи. Турската пехота понася големи загуби, а турските батареи на могат да стрелят, защото голяма част от прислугата им е избита. След овладяването на фортовата линия войските от Източния сектор продължават настъплението си към града. Към 8.30 ч. на 13 март при 23-ти пехотен полк и при 2-ра бригада от 3-та пехотна дивизия почти едновременно се явяват изпратените от Шукри паша парламентьори за прекратяване на военните действия и предаване на крепостта. В 10.00 ч. българските войски с развети бойни знамена и музика навлизат в Одрин.

Атаката на Одринската крепост коства на българската армия 1316 убити, 451 безследно изчезнали и 6329 ранени. В резултат от победата при Одрин е пленен целият гарнизон, отбраняващ крепостта.

Щурмът на крепостта от нашите войски и постигнатите резултати възбуждат необичайно голям интерес сред армиите на всички европейски страни, които изпращат свои мисии за проучване действията на място.

Атаката на Одринската крепост е една от най-светлите страници в нашата военна история и една от най-големите победи на храбрата българска армия през Балканските войни.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани