Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Откъде да дойдат парите за повишаване на заплатите в армията?

[post-views]
Откъде да дойдат парите за повишаване на заплатите в армията?
Logo_of_Ministry_of_Defense_of_Bulgaria.svg

Спирдон Спирдонов

Без достатъчно мотивирани хора всякаква програма за превъоръжаване губи смисъл, подчертават вносителите на предложенията.

Вече стана ясно, че парламентарните групи на „БСП за България“ и „ГЕРБ-СДС“ предлагат разходите за персонал в бюджета за отбрана за тази година да бъдат увеличени със 75 млн. лв. Тези средства, които предстои да се гласуват при второто четене на законопроекта за парите на държавата, ще  се използват само за увеличение на възнагражденията на военнослужещите и цивилните служители. Разчетите показвали, че ще има възможност за 10-процентно увеличение. Това съобщиха на вчерашното заседание на Комисията по отбрана народните представители Атанас Зафиров и Христо Гаджев. Министърът на отбраната Тодор Тагарев изрази подкрепа на това предложение, като каза, че се обмисля възможност за увеличение на заплатите в армията и чрез вътрешно преразпределение на известните до този момент разходи за отбрана за тази година, които са в рамките на 1,88 процента от БВП.

Парите за новите заплати могат да се вземат от предвидените за капиталови разходи, става ясно от внесените предложения от представители на двете парламентарни групи. Идеята е развита подробно в мотивите на  народните представители Христо Гаджев и Томислав Дончев от „ГЕРБ-СДС“, където се посочва, че 75-те милиона ще дойдат за сметка на предвидените 620, 748 млн. лв. по проекта за придобиване, модернизация, поддръжка и ремонт на въоръжение, ракети, торпеда и техника. Защо от това перо могат да се вземат средства за заплатите? Според вносителите, при положение, че към средата на юли няма нито един стартирал нов проект за придобиване на въоръжение за над 100 млн. лв., вероятността за тяхната реализация до края на годината е ниска.  Започнатите проекти за придобиване на нови бойни машини, самолети Ф.-16 и бойни кораби се финансират по други параграфи на Закона за държавния бюджет. Остава възможността, се посочва по-нататък, голяма част от тези средства да бъдат разходвани по вече сключени рамкови споразумения за ремонт и поддръжка, което няма да доведе до качествено подобряване на отбранителните способности. Освен това депутатите Христо Гаджев и Томислав Дончев прогнозират сериозен риск предвидените средства да не могат да бъдат оползотворени и разходите за отбрана да паднат под планираните.

Увеличението обхваща и цивилните служители, за да не се допуснат диспропорции при възнагражденията в интегрираното МО. Прогнозата е, че за 2024 г. ще бъдат необходими още 75 млн. лв. , които ще се осигурят от постигането на 2 процента от БВП за отбрана. Изрично се посочва, че това нарастване на заплатите няма да надвиши 60 процента от разходите за отбрана, както за тази, така и за следващата година.

Реално се отчита, че планираното поне 10-процентно увеличение на заплатите в армията ще компенсира част от натрупаната инфлация през годината. Допуска се и рискът, че при разлика в заплащането на военнослужещите  спрямо другите служители в сектор „Сигурност“ може да се стигне преливане на подготвени кадри към системи с по-високи възнаграждения.

От „ГЕРБ-СДС“ предлагат още трансферите за четирите висши военни училища да се увеличат от 50, 814 млн. лв. на 53, 214 млн. лв. (За Военна академия – от 12,940 млн. лв. на 13, 480 млн. лв.; за НВУ – от 21,395 млн. лв. на 22, 425 млн. лв.; за ВВМУ – от 10,723 млн. лв. на 11,243 млн. лв. и за ВВВУ – от 5, 756 млн. лв. на 6, 066 млн. лв. )

Както за заплатите, така и за военните учебни заведения, това се прави заради тревожния некомплект от личен състав от около 6000 души и отлива на кандидати за курсанти. Вносителите изрично подчертават, че без достатъчно мотивирани хора всякаква програма за превъоръжаване губи смисъл. Те смятат още, че правителството трябва да разработи цялостен пакет за повишаване привлекателността и рекламата на военната служба., като основен елемент в него да бъде предлагането на конкурентни за пазара на труда възнаграждения. Като ярък пример за непривлекателността на военната професия народните представители дават резултатите от приема на курсанти за учебната 2023-2024 г. Техните данни показват, че в държавните висши военни училища при заявени 494 места са приети 162 курсанти, в т. ч. за НВУ – заявени 384, а приети 87; за ВВМУ – заявени 61, а приети 31 и за ВВВУ – заявени 49, а приети 44.

Разбира се, всичко зависи от волята на Народното събрание. Предстои предложенията да бъдат обсъдени в комисията по бюджет и финанси, а след това идва гласуването в пленарна зала.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани