Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Армейци „воюват“ в ритъма на българския фолклор

[post-views]
Армейци „воюват“ в ритъма на  българския фолклор
Favicon_File

Красимир Белчев

Автор: Красимир Митов

Военния клуб в Плевен съхранява своята уникалност като средище за военно-патриотично възпитание, за културно-художествена дейност и просвета, за социално включване и разгръщане на творческия потенциал на поколения плевенчани и заема достойно място сред културните институти на града и областта с богатата си и разнообразна дейност. На 9-ти октомври 1932 г. пред гражданите, духовенството и официалните власти основният камък е положен за строителството на военния клуб и вградено послание към идните поколения, което гласи: „Тук ще се укрепва духът на народа и ще се поддържа вярата му в светлото бъдеще на България.”

„Веселяци” със своя ръководител Цветан Димитров
фото старши сержант Петя Дункова

Като огърлица блестят танцовите състави към военния клуб – фолклорен танцов състав „Веселяци” с ръководител и хореограф Цветан Димитров, клуб за народни танци „Северняците” с художествен ръководител Джейлян Демирев, клуб за спортни танци „Дъга” с ръководител Жени Бончева, клуб за народни танци „Бойците” с ръководител полковник о.з. Васил Жилевски и хор „Кайлъшко ехо” към СОСРЗ с председател полковник о.з. Ванко Халачев.
Клубът за народни танци и танцова формация „Веселяци” танцуват и тренират към военния клуб от 2014 г. Ръководителят и хореограф на клуба Цветан Димитров е наследил любовта си към народните танци от своята майка Калинка Димитрова, дългогодишна танцьорка в Северняшкия ансамбъл на гр. Плевен, а дисциплината дължи на своя баща подполковник о.з. Димитър Димитров, дълги години служил във ВНВВУ „Г. Бековски” – Д. Митрополия като инженер по електрооборудване на летателните апарати.
На проведения този месец 17-ти международен младежки фестивал – конкурс на изкуствата „Музите” в Созопол клубът за народни танци „Веселяци” завоюва престижното първо място в раздел „Народни танци”. В конкурсната програма те се представиха с хореографските танци „Пазарджишка копаница”, „Северняшки мотиви” и Ваяшко хоро, по-известно като Войнишката. От показаното на сцената пленени бяха не само журито но и конкурентите.

Престижната награда

Старши сержант Петя Дункова от ВВВУ „Г. Бенковски” сподели: „Щастлива съм, че завоювахме шампионската титла в раздела „Народни танци”. Пролятата пот в тренировките не беше напразно. Радостта ни е голяма, защото показахме, че армейците сме с несломим боен дух и го демонстрирахме на участниците във фестивала, гражданите и гостите на Созопол.”
Ръководителят и хореограф на състава Цветан Димитров каза за читателите на вестник „Българска армия”: „Искам да благодаря на главен експерт Ралица Лазарова, отговорник на военния клуб в Плевен за отличните условия предоставени ни да тренираме. Благодаря и на командирите на военни формирования в гарнизона за разбирането им в осигуряване на военнослужещите, а те са „гръбначния стълб” на фолклорната формация. Тяхната дисциплина, съпричастност и отдаденост на танца са гаранция за успехите ни и стимул за младото поколение за запазване на традициите в нашия фолклор. Благодаря ви български войни! Вие показахте, че можете успешно да воювате и на терена на изкуството.”
За победата на танцовия състав допринесоха призьорите от ВВВУ „Г. Бенковски”: старши сержант Петя Дункова, младши сержант Мария Танева, сержант Десислава Янева, от в.ф. 52090 Д. Митрополия ефрейтор Росен Цветанов, редник Дарин Донков, редник Цветомир Маринов и редник Албена Димитрова, от „Военна полиция“ старши сержант Митко Пеев и младши сержант Самуил Георгиев , от в.ф. 38220 ефрейтор Сергей Божинов, редник Явор Лаков, редник Виктория Иванова, редник Мая Минкова, редник Тоня Кирилова и редник Владимир Иванов.

Танци и ритми в сърцата на авиатори

полковник доц. д-р инж. Димитър Димитров води хорото
Фото архив ВВВУ

Прекрасно е, когато можеш да съчетаеш професията с хоби, което ти носи ежедневно удоволствие. Такъв е полковник доц. д-р инж. Димитър Димитров – началник на катедра „Електроника, навигация и комуникация в авиацията” на ВВВУ „Г. Бенковски”. Той е създал фолклорен танцов клуб „Комудара” към народно читалище „Св. Св. Кирил и Методий – 1928” село Търнене община Плевен. В клуба овладяват българското народно танцово изкуство хора на различна възраст с различни професии. На проведения фолклорен фестивал „Пролетно хоро – 2023” във Велинград през март, танцовата формация завладя публиката с две автентични народни хора – „Лесата” и „Калгамичка”. Като част от фолклорния състав участват и курсантите Анелия Близнакова, Атанас Тодоров, Димитрина Трифонова, Добромир Аланджийски, Иван Златев, Снежана Николова, Стефани Асенова, Ива Любенова, Николай Манев и майор Теодора Цветкова – началник отдел „Личен състав“.
След престижното участие във фестивала, фолклорният танцов клуб „Комудара” създадоха неповторима, емоционална атмосфера и по време на международната курсантска седмица, започнала във ВВВУ, приобщавайки в хороводните редици и гостите курсанти от Румъния, Гърция, Испания, Полша, САЩ и Португалия.
Полковник доц. д-р инж. Димитров беше любезен да сподели: „След напрегнатото войнско ежедневие е вълнуващо да се отдадем на разтоварващи емоции чрез ритмите на народните танци. Хванати на хорото, ние забравяме за умората и стреса през деня. Това е време за пълен релакс и сплотяване на колектива. Младостта в лицето на курсантите блика от нестихващ ентусиазъм, а усмивките по лицата им говорят за задоволство от наученото. Чуеш ли неравноделните ритми на българското хоро и ръченица, няма как да останеш равнодушен. Нещо трепва „под лъжичката” и ти си вече на хорото”.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани