Княгиня Калина се нареди сред каръците, след като ударила кашпа с 1,5 промила алкохол в устата.
За депутатските недомислия няма открити бронебойни куршуми. В това се убеди самата княгиня Калина, дъщерята на бившия премиер и последен български цар Симеон Сакскобургготски. Тя удари кашпа на хотелски паркинг, от което стана скандал, а дошлите полицаи я хванаха с 1,5 промила алкохол в кръвта. Ситуацията е извънредна, след като стана ясно, че Калина е загубила едно от трите си кучета и вероятно е решила да намали напрежението с чаша вино, както предположи съпругът ѝ Китин Муньос. Тя вече е предала доброволно джипа си „Сузуки Джимни“, който би трябвало да бъде конфискуван, ако е неин. Ако не – тя ще трябва да плати оценката му на държавата. Всичко това е според новите промени в Наказателния кодекс, гласувани преди дни от депутатите. Новите постулати вече предизвикаха гнева на гражданите, особено, след като стана ясно, че дори самите полицаи, а още повече колегите им, хванати да шофират с остатъчни вещества от употреба на наркотици, оспорват валидността и акуратността на бързите полеви тестове.
Новите разпоредби бяха критикувани от самите депутати. Явор Божанков заяви в понеделник, че той и колегите му дължат извинение на хората, защото има много пропуски в закона. От ПП–ДБ дори сформират работна група с вътрешния министър Калин Стоянов, където ще обсъдят какви поправки могат да бъдат направени.
Още веднага след приемането на поправките Божанков коментира – „343Б от НК вече предвижда конфискация на автомобил. Ура! Звучи, като нещо справедливо. Но дяволът е в детайлите. Новите „мерки“ оставят гражданите без инструмент за правна защита. И са предпоставка за корупция. За да разберем колко тъп популизъм е всичко това, ще дам един пример. Според новите правила, ако убиете неволно човек на пътя или причините телесна повреда на повече от едно лице – може да ви отнемат колата. Но ако нарочно прегазите някого, умишлено и с ясно съзнание да го убиете – тогава това не се предвижда. Такова извращение с правото се случи, че вече умишлено деяние се наказва по-леко от непредпазливост“, обясни Божанков.
Според него е абсурдно полицаите да отказват тестове, да жалят в съда и да се борят срещу тестовете. Защото дават грешки. И точно същите тестове, същите полицаи да ги прилагат на гражданите. С доказано висок процент фалшиви резултати. Би трябвало България да върви по пътя на цивилизованите страни. Там има горна и долна граница на съдържание в кръвта, има и ясна регламентация кога човек е „употребил“ и кога е „под влияние на…“, заяви той.
„Тестовете търсят непсихоактивен метаболит, който не влияе на съзнанието, но се засича дори 40 дни след употреба. От него засичат дори 1нг/мл – най-ниската възможна стойност. Тогава ставаш престъпник, без да си такъв. Точно тук е големият проблем. Оттам идва статистиката на МВР за огромния брой „дрогирани“ водачи. Въпреки безброй нови присъди – приносът им към загиналите на пътя продължава да бъде около 1% според статистиката на МВР”, твърди Божанков. – Така МВР се превръща в държавна автокъща, инквизитор или нещо друго. Но не и в орган, който осигурява превенция за войната по пътищата.“
В деня, когато княгиня Калина е заловена с алкохол, проверките на МВР уличават още 6-има като нея, че са шофирали с повече от 1,2 алкохол в кръвта от 26 хванати с алкохол на пътя. За една година от юли 2022 г. до юли 2023 г. заловените с над 1,2 промила, за което се отива на съд, са 4980. Сега на всички тези хора ще им бъдат отнети автомобилите.
Проблемът е, че дори и след измененията в закона броят на задържаните с алкохол не намалява и това е ясен знак, че само засилен контрол по пътищата не върши работа.
В същото време адвокатите коментираха, че в никакъв случай заловените с алкохол не трябва да подписват протокол за доброволно предаване на автомобила, защото след това, дори и съдът да ги оневини, те не могат да си приберат автомобила обратно.
Най-големият гаф на новите правила все пак е възможността да бъдеш уличен, че си ползвал наркотици или алкохол, без да си правил това, а като ефект от взети лекарства, които бързите тестове разпознават като активни наркотични вещества.
Глоби
До 0,5 промила – без глоба
0,5–0,8 промила – 500 лв. и 6 месеца без книжка
0,8-1,8 – 1000 лв. и 12 месеца без книжка
Рецидив след глоба за 0,5–1,2 промила – 1000–2000 лв., от 12–36 месеца без книжка
Отказ от тест – 2000 лв. и 24 месеца без книжка
Присъди
Над 1,2 промила – затвор от 1–3 години, конфискация на автомобила
Рецидив алкохол/дрога и над 0,5 промила –1–5 г. затвор, глоба 500–1500
Наркотици – затвор 1–3 години, глоба 500–1500 лв., конфискация на автомобила
Отказ след рецидив – затвор до 6 месеца, глоба 2000 лв.
Д-р Лилия Пашова-Стоянова
Лекарствата, които могат да покажат положителен тест за наркотици
1. Нестероидни противовъзпалителни средства Ибупрофен – фалшив резултат за марихуана, барбитурати и бензодиазепини.
Напроксен, Оксапрозин фалшив резултат за барбитурати.
2. Аналгетици Трамадол – фалшив резултат за фенциклидин и опиати.
3. Деконгестанти Псевдоефедрин – фалшив резултат за амфетамини.
4. Лекарства за суха кашлица Декстрометорфан – фалшив резултат за опиати и фенциклидин.
Кодеин – фалшив резултат за опиати и фенциклидин.
5. Антибиотици Левофлоксацин, Ципрофлоксацин и Рифампицин – фалшив резултат за опиати.
6. Антихистамини Дифенхидрамин и Доксиламин – фалшив резултат за метадон, опиати и фенциклидин.
7. Антихипертензивни средства Лабеталол, Дилтиазем и Верапамил – фалшив резултат за амфетамини и халюциногени.
8. Перорални антидиабетни средства Метформин – фалшив резултат за амфетамини.
9. Антидепресанти и антипсихотици Сертралин, Тразодон, Кветиапин, Бупропион, Флуоксетин, Венлафаксин и Амитриптилин – фалшив резултат за халюциногени, като LSD и амфетамини.