Ветераните граничари от клуб „Генерал-лейтенат Йонко Панов”, дружество „Старши лейтенант Младен Калеев” от Столичната организация на СОСЗР и представители на форума „Граничарите на България” отново се събраха на 27 август пред Паметника на незнайния воин в София. Този път, за да отбележат 77 години от създаването на Гранични войски. Венецът бе поднесен от бившия командващ Гранични войски полковник от запаса Георги Димитров и доскорошния директор на Главна дирекция „Гранична полиция“ в МВР главен комисар Росица Димитрова. Цветя имаше от всички участници в празничната проява.
Граничните войски на България бяха създадени със закон на 27 август 1946 г., за да отговорят на създадената след Втората световна война излючително сложна, трудна и динамична обстановка в страната и на държавната граница, посочи полковник от запаса Павел Станев, главен секретар на СОСЗР и председател на клуб „Граничари“ в столицата. Той приветства участниците в паметното събитие от името на председателя на СОСЗР генерал от запаса Златан Стойков. В продължение на повече от 50 години (1946 – 1997 г.) Граничните войски организираха и осъществяваха най-качествената и ефективна защита на държавната граница, посочи полк. Станев. Защото през този период на границата, продължи той, имаше държавен ред, а военнослужещите граничари – офицери, сержанти и войници с висока подготовка охраняваха границата с чест и достойнство. В периода от 1962-1972 г., когато Граничните войски бяха прехвърлено от МВР в МО, те са наситени с ново и модерно въоръжение, бойна, свързочна, инженерна и химическа техника. В охраната на границата се използвани качествени и ефективни инженерно-технически съоръжения, пътища, вишки и заграждения. В историята завинаги остават да блестят мъжеството и героизма на граничарите по билото на Беласица, на Римския мост, Доспатската операция, Сарабурун, островите на р. Марица и др., в бой с бандитски групи, каза още полк. Станев.
Имената на героите граничари през втората половина на 20 век се помнят от поколения българи: Вергил Ваклинов, Младен Калеев, Асен Илиев, Георги Пирдопски, Георги Стоименов, Стоил Косовски, Иван Миладинов, Илия Русев, Дончо Ганев, Таньо Енчев и десетки други. Техните паметници непрекъснато се обновяват по инициатива на крайграничното население, бивши и настоящи граничари от СОСЗР и форума „Граничарите на България”. Ние ветераните от Гранични войски, подчерта полк. Станев, възприехме с уважение промяната на празника от 27 август на 22 декември. Това е още един прекрасен повод за отбелязване на славните събития от историята на България. Загиналите граничари бяха почетени с едноминутно мълчание и свеждане на съюзните знамена.