Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Полковник доц. д-р Румен Маринов: Подготвяме добре образовани лейтенанти

[post-views]
Полковник доц. д-р Румен Маринов:  Подготвяме добре образовани лейтенанти
Favicon_File

Венцислав Жеков

Трябва да имат по-близки взаимоотношения с училищата, смята деканът на факултет „Сигурност и отбрана“ – НВУ.

Неотдавна в Националния военен университет (НВУ) „В. Левски“ във Велико Търново се състоя тържественият ритуал по присвояване на първо офицерско звание и връчването на дипломите на курсантите и свидетелствата на кадетите от 145-и випуск на НВУ. По този повод разговаряхме с двама преподаватели – декан и заместник-декан от двата факултета в болярския град, които споделиха впечатленията си от завършилия випуск и нивото на подготовката на младите офицери за служба в БА.

„При нас са катедрите, където се обучават всички курсанти от НВУ, защото преподаваните дисциплини са основополагащи и се изучават в първия и втория семестър. Те дават стабилна основа за по-нататъшното надграждане на знанията“, сподели полковник доц. д-р Румен Маринов – декан на факултет „Сигурност и отбрана“ – НВУ.  

Стана ясно, че очакванията на курсантите по време на тяхното обучение са да има повече динамика, повече стрелби, повече тактика и специални тактически действия. „Нашите очакванията са те да бъдат мотивирани, подготвени и да бъдат хора с амбиция и да искат да научат нещо ново, както и да помогнат на военнообразователната система да се адаптира към новото поколение, което представляват те. Ние се срещаме в една възраст, която за тях е много интересна. Опитваме се да отговорим на техните очаквания с промени в учебните програми. Опитваме се да се адаптираме към техните желания и потребности. Това не става толкова лесно. Военното образование трябва да стъпи на много стабилна основа и да няма колебания в решенията и действията“, категоричен е полковник Маринов.

Процесът е многоаспектен и двустранен, търси се обратната връзка, за да се подобри това, което се преподава, по начин, по който за младите хора ще бъде по-добре за усвояване.

Използват се различни програми и иновативни методи и подходи за подготовка. Адаптирането на учебните програми към динамично променящата се среда за сигурност се отнася най-вече до програмите в четвърти и пети курс. Всеки семестър програмите се обновяват, като задължително се работи с потребителите на кадри. „Още преди да започне промяната в програмата, ние го съгласуваме с потребителите на кадри и провеждаме кръгли маси, на които се обсъждат промените. И след това всичко преминава през решение на факултетен и академичен съвет за внедряване. На всеки три-четири месеца се провеждат срещи с потребители на кадри или с хора, които имат интерес от нашата военнообразователна система, за да я представим и да видим различната гледна точка“, твърди деканът на факултета.

Според него трябва да имат по-близки взаимоотношения с училищата, които са в региона. От страна на МО може да се организира по-достъпна и по-широка кампания за това, за да се популяризира военната професия по-успешно.

„Изпратихме едни добре образовани и обучени млади момчета и момичета лейтенанти. Те са с добри теоретични знания, които усвоиха за пет години. Те могат да правят различни анализи на процеси и явления, да говорят на различни теми и това ще им помогне да доразвият своето критично мислене и в работата им на длъжностите, на които вече са назначени. Те са участвали в много национални и международни учения. Сами са подготвяли и са участвали в полеви лагери. Комуникационните им умения са на много добро ниво. Те са научени да управляват времето от събуждане до края на техния ден. Така те могат да разпределят успешно задачите във времето, с което разполагат, и могат да поставят и да изпълняват задачи“, посочи още деканът на факултет „Сигурност и отбрана“.

Подполковник Григор Григоров: Обучението и възпитанието вървят ръка за ръка

Младите офицери имат много добра подготовка. „Випускът, който изпратихме, беше „145 Васил Левски“.  През годините са придобили необходимите знания и умения, за да се включат в редовете на Въоръжените сили и БА и да могат да изпълняват задълженията си на съответните длъжности, на които вече са назначени. Това са едни подготвени специалисти за БА“. Такава оценка за випуска даде подполковник доц. Григор Григоров – заместник-декан на Факултет „Логистика и технологии“ в НВУ. Завършил е военно училище през 2002 г., специализация „Автомобилни войски“.

Разликата между останалите университети и НВУ е, че тук не само обучават, но и възпитават. Затова и мисията на НВУ е да възпитава и да изгражда у обучаемите морални добродетели и да ги приобщава към тези на обществото. „Това са ценности, които сякаш напоследък се позабравят, като чест, достойнство, справедливост, самопожертвование, себеотрицание. Ето затова ние освен да обучаваме курсантите, се стараем и да ги възпитаваме в тези ценности. В днешно време дисциплината се търси не само във военната сфера, но и в цивилната сфера. При днешните млади хора това доста трудно се открива“, смята подполковник Григоров.

Факултет „Логистика и технологии“ беше обособен със съответните специалности. Във факултета са предимно техническите специалности от „общо инженерство“, „комуникационно-информационна техника“, а също и  от „Логистика“. В другия факултет са повече чисто военните специалности.

„С гражданската специалност на нашите курсанти те имат много добра реализуемост и в гражданската сфера“, каза още заместник-деканът подполковник Григор Григоров.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани