Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Скок на фалшифицираните банкноти евро в Германия

[post-views]
Скок на фалшифицираните банкноти евро в Германия

През миналата година в Германия са били иззети от обращение значително повече фалшиви банкноти евро, като броят им е нараснал с 28,2% до 56 600 в сравнение с предходната година, съобщи Германската федерална банка (Bundesbank), предаде Дойче веле.

Теоретичната стойност на конфискуваните пари е близо 5,1 млн. евро, което представлява увеличение с около 90 % спрямо 2022 г.

„Увеличението на броя на фалшификатите се дължи на няколко големи случая, свързани главно с фалшиви банкноти в купюри от 200 и 500 евро“, обясни членът на Изпълнителния съвет на Бундесбанк Буркхард Балц, който отговаря за паричните средства в ръководния орган на германската централна банка. През 2023 г. на 10 000 жители се падат средно по седем фалшиви евробанкноти, в сравнение с пет година по-рано, уточни специалистът.

Според Балц обаче тези числа са далеч от историческия връх от 2015 г., когато са били конфискувани 95,4 хил. фалшиви банкноти. „Рискът за обикновените граждани да влязат в контакт с фалшиви пари остава нисък“, увери експертът.

Най-популярната за фалшификаторите през миналата година отново беше банкнотата от 50 евро: 38% от откритите фалшиви банкноти бяха от този тип. Делът на фалшивите банкноти от 20 евро е 22%, а на фалшивите банкноти от 200 евро – 15%.

Въпреки нарастващата световна популярност на електронните разплащания, парите в брой остават най-популярни в Германия: според проучване на Бундесбанк от миналата година германците все още правят почти 60 процента от покупките си с физически пари. Това е значително повече, отколкото в Нидерландия (11%) или Обединеното кралство, където се предвижда до 2030 г. само 6% от транзакциите да се извършват в брой.

Средностатистическият германец носи около 100 евро в портфейла си и държи 1 300 евро в брой у дома. Някои дори все още пазят стари германски марки, твърдят експерти.

Източник: bta.bg

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани