Генерал-майор о.р. Съби СЪБЕВ
Паритет в усилията на страните и очаквания за зимния период
Изтече и 21-вият месец на руската инвазия в Украйна, отново без значителни промени по фронтовите линии. Войната започна да придобива позиционен и изтощителен характер, и двете воюващи страни са пред дилема как и с какви цели да продължат военните действия през следващите месеци. По фронтовете се установи едно относително равновесие, независимо че Русия се опитва да го наруши. Това равновесие на силите е много нестабилно и може лесно да бъде наклонено в някои от двете посоки в зависимост от решенията, които ще вземат западните партньори на Украйна. Но и Украйна, и Русия остават с нагласата си, че изходът от войната ще се реши на бойното поле.
От друга страна обаче,
Украйна иззе инициативата в Черно море,
като не допусна действия на руския Черноморски флот (ЧФ) в северозападната му част и го принуди с по-голямата си част да напусне основната си база Севастопол и да се пребазира в по-далечни бази. Така Украйна ефективно „отвори“ коридор в Черно море за икономиката си, като блокира в нужната степен руския ЧФ.
Украйна проведе и поредица от успешни операции на източния бряг на Днепър, като руските окупационни сили не успяха да ликвидират украинските плацдарми.
И двете страни продължиха да си нанасят ракетни и дронни удари. Руските бяха по-масирани и насочени главно по цивилна инфраструктура, докато украинските бяха главно по руски военни обекти в окупираните украински територии с приоритет Крим.
Русия продължи да получава военна помощ от Северна Корея и Иран, предимно артилерийски боеприпаси и ударни дронове. Продължи да се увеличава руското военно производство, включително на високоточни управляеми ракети.
Украйна продължи да получава военна помощ от своите западни партньори, като заяви, че са й необходими повече средства за ПВО, артилерийски боеприпаси и далекобойни ракети.
Започна обучението на украински пилоти и инженерно-технически състав на самолет Ф-16 в САЩ, Дания и Румъния. В Румъния бе открит Европейският център за обучение на Ф-16.
Получаването на помощ за Украйна от САЩ и ЕС обаче се усложнява. Републиканци в американския Конгрес обвързват военната помощ за Украйна с представянето на ясна стратегия за украинска победа. А Унгария и Словакия блокират 50-те млрд. евро за Украйна от европейския бюджет. Но британският външен министър, както и американският и германският министър на отбраната при посещение в Киев увериха украинското ръководство, че помощта за Украйна ще продължи, колкото е необходимо.
Предвид на нарастващата роля на дроновете във войната Украйна увеличава собственото производство на БЛА, включително такива с голям обсег (1000 км) и продължителност на полета.
Въпреки сложните метеорологични условия през месеца по цялата фронтова линия продължиха ограничените тактически настъпателни и отбранителни операции на двете воюващи страни. Не бяха постигнати по-видими пробиви в отбранителните линии както в Южна Украйна, така и в Източна Украйна.
Украинските сили продължиха упорито да отбраняват Авдеевка от атаките на силна група руски сили и запазиха инициативата в Южна Украйна като продължиха ограничените си офанзивни действия в две направления: Орехов–Токмак и южно от Бахмут. Лошото време и минните полета възпрепятстваха използването на по-голямо количество бронирани машини в западната част на Запорожка област, но украинските сили продължиха да атакуват руските отбранителни позиции с пехотни части. И на двете направления имат ограничен тактически успех, но без по-значим пробив на руската отбрана.
Същевременно украинските сили в западната част на Херсонска област
разшириха тактическите си плацдарми на левия бряг на р. Днепър,
което предизвика истерия в руското информационно пространство. УВС се опитват да изтласкат руските войски по-далеч от Днепър, за да бъде сложен край на постоянния руски обстрел на над 100 населени места в освободената част от Херсонска област на западния бряг на реката. За целта успяха да прехвърлят над две бригади морска пехота с част от бойната техника на левия бряг на реката и успешно удържат завоюваните плацдарми. На останалите участъци от фронта УВС водят основно отбранителни действия.
Руските сили провеждаха тактически офанзивни и отбранителни действия в опит да овладеят и задържат оперативната инициатива поне на източния фронт. Настъпателните им операции при Купянск и Авдеевка не постигнаха очакваните резултати независимо от понесените чувствителни загуби. Те търсят слаби места в отбраната на направленията на Купянск, Лиман и Бахмут.
Руските окупационни войски понасят значителни загуби в неуспешните опити да ликвидират украинските плацдарми на източния бряг на р. Днепър, като от началото на операциите са загубили над 1200 убити, над 2200 ранени бойци и значително количество бойна техника.
Общите руски загуби през 21-вия месец на войната достигнаха: личен състав – 27 390; танкове – 391; ББМ – 587; артилерийски средства – 752; РСЗО – 76; средства за ПВО – 43; самолети – 3; БЛА – 437; крилати ракети – 27; автомобилна техника – 783; специална техника – 102. Това са най-големите месечни руски загуби на личен състава през втората година на войната.
Основна задача на УВС през зимния период най-вероятно ще бъде да продължават да изтощават руските сили с нанасяне на максимални загуби на същите в личен състав и бойна техника. За целта ще са им необходими
повече далекобойни и високоточни оръжия
и достатъчно боеприпаси.
Важна задача на УВС ще е да засилят кампанията си за блокиране на руските маршрути за доставки през предстоящата зима, да поставят в критично положение снабдяването на руските окупационни сили през зимните месеци и „замразят“ руските настъпателни операции. Това ще изисква разширяване на украинските ракетни и дронни удари по ключовите руски комуникации и логистични центрове. УВС вероятно ще използва по-широко дронове камикадзе за унищожаване на руската артилерия. Ще бъдат от важност също укрепването и разширяването на украинските плацдарми на източния бряг на р. Днепър в Херсонска област.
Руските окупационни сили ще продължат атаките си за овладяването на Авдеевка, както и да изтласкат УВС от загубени руски позиции, особено в Южна Украйна. Русия отново ще се опита да постави Украйна на тъмно и студено през зимните месеци, като ще подложи на системни ракетно-дронни удари енергийната инфраструктура на страната.
В следващите 3–4 месеца от критична важност е УВС да възстановят и увеличат бойния си потенциал. Генерал Залужни пределно ясно посочи от какво се нуждаят УВС. Има признаци, че Украйна започва да се готви за ново контранастъпление през пролетта – формират се пет нови бригади. За оборудването им са необходими около 150 бойни танка, 300 бойни машини на пехотата, поне 200–300 артилерийски системи, които трябва да й бъдат доставени своевременно.
В САЩ, Дания и Румъния вече започна подготовката на украински пилоти и инженерно-технически състав на самолети Ф-16. Може да се очаква, че към края на пролетта на 2024 г.
на Украйна ще бъдат доставени 42 броя Ф-16
а целта Украйна ще трябва да модернизира и изгради силна ПВО и ПРО на летищата, на които ще бъдат базирани новите самолети. Трябва да се очаква, че същите ще бъдат подложени на системни руски ракетно-дронни удари.
Ако боеспособността на руската армия бъде достатъчно отслабена с далекобойни украински удари в тила, и на УВС бъдат доставени необходимото количество оръжия и боеприпаси, те ще могат да започнат нова мащабна контраофанзива през пролетно-летния сезон на 2024 г.
От ключова важност е западните страни и особено САЩ да доставят своевременно на Украйна нужното въоръжение, включително с оперативен обхват, за да бъдат създадени нужните предпоставки за една гарантирано успешна контраофанзива през 2024 г.