Биографията на генерал Радко Димитриев е толкова богата, динамична и дълга, че е невъзможно да бъде разказана на една вестникарска страница. Затова избрахме да представим само три ключови епизода така, както ги е пресъздал проф. Цачевски.
„Ваше височество, отречете се от българския престол!“
„Ваше Височество, нашето Отечество се намира в едно твърде опасно положение и то ще загине, ако Вие, Ваше Височество, останете на българския престол!“ Според спомените на майор Петър Груев това са думите, с които капитан Радко Димитриев се обръща към сънения княз Александър Батенберг в малките часове на 1 август 1886 г. Малко преди това група офицери заговорници нахлуват в княжеския дворец в центъра на София, предвождайки войници от Струмския полк и юнкери от Военното училище. Това е класически опит за военен преврат, в който Радко Димитриев е най-дейният, най-решителен и с най-радикални възгледи.
Офицерите, мислещи като Радко Димитриев, обаче се оказват в малцинство. Опирайки се на Пловдивския гарнизон, енергичният председател на Народното събрание Стефан Стамболов организира контрапреврат и заговорниците са принудени да избягат в Русия. Радко Димитриев остава на руска служба до амнистията от 1898 г., която му позволила да се върне като офицер от Българската армия.
Лозенградският триумф
На 10 октомври привечер българите вземат връх. Турците започват паническо отстъпление. В заключителните боеве Радко Димитриев се включва лично в настъплението и със сабя в ръка повежда една дружина от 35-и пехотен полк.
На 11 октомври генерал Димитриев праща телеграма до цар Фердинанд: „Щастлив съм да донеса на В. Величество, че Вашата Трета армия след двудневни упорни боеве днес зае укрепения Лозенград… Трофеите, които досега са приведени в известност, са една скорострелна батарея, 16 зарядни ракли и множество предмети по снаряжението и обмундирването… Войските са изморени, но бодри. Всички гледаме с вяра в бъдещето“. Следва триумфално посрещане в превзетия град. „Улиците бяха заприщени от народ, а ние едва можахме да пристъпваме. На площада ни очакваше огромна тълпа от първенците на града в празнична премяна“ – пише в спомените си Радко Димитриев.
Впоследствие се оказва, че в Лозенград турците изоставят голямо количество оръжие, включително 58 оръдия, два самолета, боеприпаси, дрехи, продоволствие, с което за известно време е решен въпросът с прехраната на Трета армия. Р. Димитриев си взема за спомен златната сабя и сребърните пищови на избягалия главнокомандващ на османските войски Мухтар паша.
Клането в Пятигорск
През есента на 1917 г. Димитриев се установява заедно със съпругата си в курортно селище край гр. Пятигорск в Кавказ. През 1918 г. Русия ври и кипи, започва безпощадна гражданска война между болшевиките и белогвардейците. В Пятигорск е установена съветска власт. Нейните водачи се обръщат към опитния генерал Димитриев с предложение да командва техните войски, но срещат отказ. През септември 1918 г. той отново отхвърля възможността да се влее в командния състав на Червената армия с мотива: „Аз дойдох в Русия като доброволец, за да се боря против нейните врагове, и направих това, което зависеше от мен. Вие нямате право да искате от мен да взема участие в Гражданската война, сиреч да застана начело на едната половина от руския народ против другата негова половина. Тази борба е чужда за мен и аз бих искал да бъда оставен на покой“.
Покой обаче няма. Когато изрича тези думи, Радко Димитриев вече е арестуван по заповед на болшевишката Извънредна комисия за борба с контрареволюцията, саботажите и спекулата в Северен Кавказ. Той и още 31 души са взети за заложници като „представители на буржоазията и офицерството“ и подлежали на разстрел, в случай че „бъде предприет опит за организиране на контрареволюционно въстание“. Който не е с нас, той е против нас. Това болшевишко правило решава съдбата на генерал Димитриев. През нощта на 18 срещу 19 октомври 1918 г. той заедно с останалите заложници е изведен на градското гробище и екзекутиран от наказателен батальон червеноармейци. Но убийствата не са извършени чрез разстрел, а по най-кръвожадния начин – със саби, щикове и ножове. Както пише един руски писател, това не е била екзекуция, а кърваво клане.