Драмата с излизането на Великобритания от Европейския съюз се заплете, още повече след като през тази седмица парламентът в Лондон отхвърли сделката, договорена между правителството на Тереза Мей и Брюксел, но ден по-късно министър-председателката оцеля при поискан срещу нея вот на недоверие.
Във вторник вечерта противниците на сделката за Брекзит очаквано надделяха при гласуването в парламента, но мнозинството им бе изненадващо голямо – 432 срещу 202 гласа. 118 депутати от партията на Тереза Мей гласуваха с опозицията. Нито един британски премиер не е търпял такова унизително поражение при парламентарно гласуване през последните 90 г.
Отхвърлянето на договореното между Великобритания и ЕС отекна много силно в Брюксел. Европейските лидери Жан-Клод Юнкер и Доналд Туск заявиха, че със съжаление се готвят за Брекзит без сделка.
Великобритания трябва да напусне Европейския съюз в 01,00 ч българско време на 30 март тази година, две години и половина след референдума, който показа и задълбочи разделението на британското общество. Ако това се случи, без да има споразумение с ЕС – тоест, Брекзит без сделка: всички връзки на Великобритания с континента ще отпаднат буквално в рамките на една нощ, което ще хвърли в хаос транспорта, търговията и статута на обикновените хора, които живеят от двете страни на Ламанша.
Ден по-късно Тереза Мей все пак успя да спечели вота на недоверие срещу нея с крехко мнозинство – 306 депутати гласуваха срещу нея, а 325 я подкрепиха – цялата Консервативна партия и нейните съюзници от малката северноирландска юнионистка партия.
Макар предварително да бе обещала консултации с останалите партии, на дебатите по вота Мей ясно заяви, че няма намерение да остави Великобритания за неопределен срок в митническия съюз на ЕС. Това е едно от основните искания на лейбъристите. Те, от своя страна, настояват за предсрочни избори. Загубата при гласуването през тази седмица не ги ограничава да внесат вот на недоверие отново, но тя показва, че консерваторите, макар недоволни от премиера, не искат да рискуват да загубят властта.
В първите си думи след вота Мей каза, че иска да започне консултации с опозицията веднага. Лидерът на лейбъристите Джеръми Корбин обаче заяви, че първо иска да получи уверения, че няма да се стигне до Брекзит без сделка. Либералдемократите поискаха същото.
Водачът на шотландските националисти Иън Блекфорд каза, че ще преговаря, само ако Мей приеме като възможности отлагането на Брекзит и провеждането на втори референдум. Идеята за ново допитване набира скорост в последните седмици, но премиерът е категорична, че народът вече е гласувал и е безпредметно да се води нова кампания.
Очаква се в понеделник Мей да излезе с план за стъпките, които ще предприеме от тук нататък. (БА)