Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Избор между трима, но двама ще отидат напред…

[post-views]
Избор между трима, но двама ще отидат напред…

Костадин Филипов
maxresdefaultНяма грешка – двата президентски мандата на проф. Георге Иванов, сегашният държавен глава на Република Северна Македония, име, което той не приема, приключват. Македонските гласоподаватели са призвани да излязат пред урните и да изберат следващия държавен глава, чийто мандат според Конституцията на страната е 5 г.
Това е първият изборен цикъл след промените в основния закон на страната, една от които – може би най-драматичната, е смяната на името от Република Македония на Република Северна Македония. Това е първият вот след подписването на Протокола за членство на страната в НАТО и очевидната близка перспектива до края на годината страната да заеме и официално мястото си като 30-ата членка на Алианса. На всичко отгоре кампанията съвпадна с вихъра на междупартийното противопоставяне между управляващия Социалдемократически съюз на Македония (СДСМ) на премиера Зоран Заев и опозиционната ВМРО–ДПМНЕ.
Както се вижда, все сериозни политически предпоставки за разгръщането на бурна, но и интелигентна и смислена президентска кампания. Да, де, ама ако става дума за някоя държава с дълга парламентарна и демократична традиция, а не за югозападния ни съсед, който все още не може да бъде сигурен в своята крехка нова държавност и в ефективната работа на институциите си. Може би и заради това се получи кампания, която нито се отличаваше с някаква новост на идеи за развитието на страната и на обществото, нито като опит да се избегне от досегашната традиция всеки президентски изборен цикъл да бъде обременяван от проблеми, за решаването на които бъдещият държавен глава на страната няма конституционни пълномощия. С други думи, на всеки президентски избор да се гледа като на парламентарен или дори местен. А 
основният дебат беше главно за и против Преспанския договор
и предизвиканите от него конституционни промени.
Така че всеки кандидат трябва да внимава, освен ако не иска да се превърне в някакъв аватар на досегашния президент проф. Георге Иванов, който по време на цялото си пребиваване в резиденцията под хълма Водно край Скопие, особено през втория мандат, пет пари не даваше за Конституцията на страната. И веднъж създал прецедент да я наруши, превърна прецедента в тъжна антиконституционна практика. Която, дай Боже, никой от тримата кандидати, които в неделя, на Цветница, 21 април, ще премерят сили в изборното състезание, да не повтаря.
Да, 3-ма са основните кандидати за нов, 6-и поред държавен глава на страната. И тримата не са членове на партиите, които ги излъчиха. Минават за независими непартийни членове, което е стар и познат трик да привличат избиратели извън твърдото, а в случая с ВМРО–ДПМНЕ – извън яростно твърдото партийно ядро. И тримата са професори, макар и по различни специалности. Гордана Силяновска-Давкова, излъчена от опозиционната ВМРО–ДПМНЕ е конституционалист. Стево Пендаровски е експерт в областта на сигурността и международните отношения. Бях готов да напиша, че е кандидат на управляващия СДСМ на премиера Заев, но веднага се сетих, че той е продукт на едно ново за политическата сцена в Северна Македония понятие – консенсусен кандидат. 
Зад кандидатурата на Стево застанаха около 30 партии от управляващата коалиция начело със социалдемократите, в това число и най-голямата и влиятелна партия на албанската етническа общност в страната – Демократичният съюз за интеграция (ДСИ) на Али Ахмети. Всъщност Ахмети пръв предложи 
формулата на „консенсусен президент”
която означава 2-те най-големи политически сили на македонците и на албанците предварително да се договорят за обща кандидатура в изборната надпревара. Така и стана – СДСМ и ДСИ в пряка комуникация на лидерите им Зоран Заев и Али Ахмети се спряха на Стево Пендаровски, а останалите над 25 партии „ситна бурания”, както казват в Северна Македония за дребните риби и за политическия планктон, просто се наредиха в редичката зад „консенсусния кандидат”. Това пък даде повод на винаги заядливия и рязък в изказа си проф. Любомир Фръчковски, някогашният министър на вътрешните и после на външните работи, в  коментар за тази „формула” да нарече Пендаровски „договорен кандидат”. Фръчковски гостува в Лектория „Македония” на Македонския научен институт и имахме време да си поприказваме. Партийният консенсус му се вижда прекалено интелигентно определение, да не говорим, че не е и напълно вярно. 
Впрочем „масовата” партийна подкрепа зад Пендаровски, поне в предизборните анкети, не гарантира и масова електорална подкрепа, защото в нито една от тях няма констатирано решително предимство пред основния кандидат – Гордана Силяновска. И двете последни анкети, поръчани от ТВ „Канал 5”, дават ле-е-е-ка преднина на Пендаровски – 38,3% за Стево и 33,2 на сто за Гордана Давкова, според агенция „Рейтинг”. По-малка е разликата между двамата, макар и отново в полза на Пендаровски – 27,2 за него и 23,25 за кандидатката на ВМРО–ДПМНЕ на друга агенция. Което пък 
прави битката 
на 21 април крайно интересна
Третият кандидат е политолог и някогашен журналист, с голяма условност, доколкото някогашни новинари няма. Това е Блерим Река, излъчен от 2 от по-малките парламентарни партии на албанците – Съюза на албанците на Зиядин Села и едната „Беса” на Африм Гаши. В споменатите вече анкети Река печели съответно 16 и 11 на сто от гласовете на избирателите. Повече не може и да се очаква. И тук традицията е спазена, когато 2-те големи партии на македонците излъчват свои претенденти, кандидатът на която е и да е партия на албанците е обречен да бъде 3-ти. Такава е логиката на нещата с оглед на демографската картина в страната и с оглед на съотношенията вътре в избирателното тяло. Но с кандидатурата на проф. Блерим Река, и при положение че ДСИ на Али Ахмети застана зад консенсусно-договорения кандидат Пендаровски, Села и Гаши имат амбицията да покажат влиянието си сред албанския политически корпус. И още нещо, съвсем традиционно, при втория тур, който очевидно ще трябва да се проведе на 5 май, и то между Пендаровски и Силяновска, да изтъргуват  гласовете на своите избиратели по принципа – който даде повече, отиваме при него…
Още преди кампанията да започне официално на 1 април, се появиха мераклии да се явят на изборите като независими кандидати. Изискването пред тях бе да съберат най-малко 10 000 подписа на граждани, за да одобри ЦИК кандидатурите им. И тези избори не са изключение – нямаш ли подкрепата на някоя от големите политически формации или коалиции зад гърба си, няма смисъл да хвърляш пари на вятъра в кампания. Нямаш ли партийни структури да вършат работа на терен, си напълно безнадежден случай. За Пендаровски и Силяновска нямаше проблем, те изпълниха другото конституционно условие – да имат подкрепата на най-малко 30 депутати. Десетте хиляди подписа на Река бяха събрани от активистите на двете партии, които го подкрепят. „Ситната бурания” и тук отпадна.
Кампанията приключва днес вечерта. Събота е ден за размисъл. Лично аз си имам свой критерий за този вот – пожелавам на братовчедите оттатък границата да изберат президент, който най-малко прилича на досегашния. 
А и още нещо – ще стискам палци на „моя” кандидат в 
един друг избор – този за кмет на Охрид
След смъртта на досегашния Йован Стояновски в града край езерото се провежда избор на нов градоначалник. Като независим там се явява Михаил – Милчо Трендафилов-Нанче. Свестен мъж, идва от бизнеса, истински охридчанин, милее за града си. Той е човекът, който поведе съгражданите си преди години и продължава и до днес да се бори против изграждането на 32-метрово минаре на джамията в самото сърце на града, до пешеходната зона. Джамията има разрешение за консервация и реставрация, отдолу под нея има няколко пласта християнска култура, в това число и раннохристиянски храм, но някой решил да си вдигне и минаре. Кой ли? Само това да беше направил Милчо, му стига да спечели доверието на хората от Охрид, града под защитата на ЮНЕСКО.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани