Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Токаев – президент, оставащ в сянката на предшественика си

[post-views]
[post-views]
Токаев – президент, оставащ в сянката на предшественика си
Favicon_File

Пламен Димитров

8p_kaz70,76 процента. Това е резултатът, с който Касим-Жомарт Токаев спечели предсрочните президентски избори в Казахстан. Победата му бе очаквана и неизбежна предвид това, че той е подкрепян от безспорния лидер на страната Нурсултан Назарбаев, който реши да се оттегли от президентския пост през март т.г. след 30-годишно управление. Интригата на вота, състоял се в неделя, по-скоро бе дали някой от конкурентите на Токаев ще успее да събере двуцифрен процент гласове и каква ще бъде избирателната активност. При липсата на ясно изявен опозиционен кандидат с цялостна алтернативна управленска програма протестният вот можеше да се изрази или в отказ от участие в изборите, или в гласуване за когото и да било политик, различен от Токаев.

Избирателната активност бе доста висока – 77,4%, а Амиржан Косанов, който минава за умерен опозиционер, взе 16%. Наблюдателите от Русия и ОНД отбелязаха, че изборите са били честни, но според мисията на ОССЕ вотът е преминал в „политическа среда с доминиране на управляващата политическа партия и в атмосфера на потискане на критичните мнения“, а гласуването е „било помрачено от явни нарушения на основните свободи“. Имат се предвид арестите на протестиращи граждани в деня на вота в столицата Нур-Султан и най-вече в деловата столица на страната Алма Ата.

И така, президентството на Токаев вече е легитимирано чрез избори, но това не означава, че той ще бъде най-влиятелният политик в страната. Тази роля си остава за 79-годишният Назарбаев, който си запази поста председател на Съвета за сигурност и шеф на управляващата партия „Нур Отан“. Повечето политолози наричат Токаев „преходен президент“, предвид това, че той няма авторитета, харизмата и политическата ловкост на своя предшественик и освен това също не е млад – 66-годишен е. В този смисъл властовият преход в Казахстан не завършва, а по-скоро започва с изборите от миналата седмица.  

Досега политическата система на Казахстан приличаше на пирамида, на върха на която стои Назарбаев (метафората е на най-известния казахстански политолог Досым Сатпаев). Вътре в тази голяма пирамида има няколко по-малки, конструирани и ръководени от влиятелни политици, олигарси и представители на силовите структури. Всички те признаваха върховенството на Назарбаев, но се бореха за по-голяма дял от държавния ресурс, който да преразпределят измежду своите протежета. Оттеглянето на лидера обаче може да отслаби контрола върху тези по-малки властови пирамиди и най-опасното – да доведе до открит сблъсък между тях. Въпросът е дали Токаев ще може да удържа съществуващите властови баланси и дали въобще Назарбаев ще му делегира тази роля. 

Важно е да се отбележи, че на върха на една от тези по-малки политически пирамиди в Казахстан стои амбициозната най-голяма дъщеря на Назарбаев Дарига. Сега тя е председател на горната камара на парламента, което формално означава, че е 
вторият човек в държавата.

Тя има силно влияние в медиите и в газовия бизнес. Един от вариантите за край на властовия преход в ерата след Нурсултан Назарбаев е управлението да се окаже еднолично в ръцете на неговата дъщеря Дарига. Това може да стане след изтичането на президентския мандат на Токаев или по-лесно и бързо – чрез превръщането на страната от президентска в парламентарна република и избирането на Дарига Назарбаева за министър-председател, опиращ се на парламентарното мнозинство на партията Нур Отан. Трудно е да се предвиди дали събитията ще се развият в такава посока, но е факт, че при Токаев президентската институция ще бъде значително по-слаба, отколкото при неговия предшественик.

Протестите в Казахстан не завършиха в изборния ден и е явно, че недоволните от досегашното управление са одързостени от факта, че вече не протестират срещу неоспоримия лидер Назрабаев, а срещу Токаев. Силовите структури обаче са готови за твърд отпор, за което свидетелстват арестите и периодичното блокирани на социалните мрежи в дните, в които се очакват протести. Малко вероятно е обаче, алтернативата на сегашната власт в Казахстан да дойде отдолу. Главният враг на Назарбаев е бившият банкер и политик Мухтар Аблязов, който обаче живее в изгнание и е под постоянна заплаха да бъде арестуван и екстрадиран в Казахстан, където срещу него са повдигнати няколко обвинения, включително в поръчването на убийство. Аблязов се опитва да мобилизира някакъв протестен потенциал вътре в страната, но привържениците му не са никак много, а и неговият имидж на олигарх и милиардер не може да му донесе политически дивиденти. При практическата липса на опозиционни партии в Казахстан единственият вариант за възникването на сериозна властова алтернатива е евентуалното разцепление в управляващата групировка. Именно това е един от най-големите страхове на Назарбаев и, изглежда, той затова посочи за свой приемник на президентския пост човек, който е доказал 100-процентовата си лоялност и не разполага със своя политическа бизнес групировка, която да фаворизира. 

Политическото напрежение в Казхастан обаче се покачва, протестният потенциал расте и ситуацията може да ескалира, ако се стигне до понижаване на жизненото равнище на населението. А причината за възникването на икономически проблеми може да бъде само една – евентуално рязко падане на цените на нефта с 30–40 процента. Засега такова не се очертава, но при всички случаи новият президент ще търси варианти да намали социалното напрежение и предпази населението от обедняване на фона на обезценяването на националната валута тенге. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани