Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Колекционерството като дълг към културната ни памет

[post-views]
Колекционерството като дълг към културната ни памет

3_4_Nikola-TanevКолко често колекционер дарява събираните 40 г. картини или други ценни за него творби на своя град. Градът е Свищов, а колекционерът с такива възрожденски идеи и планове е бизнесменът Красимир Дачев. Дарението обяснява с преклонението си пред забележителните граждани на Свищов през годините – мъже с национален ръст. Предприемачът изучава и популяризира тяхната история. А за колекционерството го запалва видният колекционер Никола Гъбенски, един от основните дарители на Националния дарителски фонд „13 века България”. Изкуствоведът Бисера Йосифова сравнява Красимир Дачев със Светлин Русев в колекционерската упоритост и последователност заради мотивацията да отриваш, събираш и така да съхраняваш за тези след теб малки парчета национална културна памет.

Преди да осъществи това намерение Дачев споделя за първи път платната и рисунките на любимия си художник Никола Танев с посетителите на галерия „Оборище 5”. И нищо не е случайно, защото Танев е негов съгражданин, от богат род, чийто баща Димитър е сред дарилите за въоръжаването на Ботевата чета. Витален и в твореските си светове, и като човек и бохем, Танев запалва въображението на колекционера.
До 3 ноември може да се видят избраните творби от колекцията – маслена живопис, акварел и рисунка от основните периоди на художника (1890-1962). Те са повлияни от стила на Клод Моне и парижката школа, а самият Танев учи в Парижката академия за декоративни изкуства при проф. Пол Реноар. 

Особено ценна е колекцията от рисунки, някои от които неизвестни и за специалистите, още от студентските му години, казва изкуствоведът Доротея Соколова. Тя добавя с възхищение, че рядко вижда успял човек, какъвто е колекционерът, който така щедро да си харчи парите за нещо толкова ценно, което остава и след него. Според нея, особено ценни са събраните ранни неща на Танев – и живопис, и рисунка. Художникът е правил много европейски изложби, още от 1919-а г. и те целите са били продавани, така че може би тепърва колекционери ще попадат на творчеството на Никола Танев…

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани