Андрей Рангелов
Заставаме твърдо зад принципите, залегнали в член 5 на Вашингтонския договор и принципите за колективна отбрана, като няма да позволим агресия от страна на дадена държава срещу нито един от нашите съюзници. Това заяви заместник върховният командващ на Съюзното командване по операциите на НАТО генерал сър Ейдриън Брадшоу по време на
първата си визита
в България. Той се срещна с началника на отбраната вицеадмирал Румен Николов, разговаря и със заместник-министъра на отбраната Димитър Кюмюрджиев. Гостът посети и 68-а бригада „Специални сили“.
Действията на Русия в Крим и Източна Украйна показаха готовността на Москва да започне процес на промяна на границите на суверенни държави със сила, което е съществено отклонение от международно приетите правни норми, изтъкна генерал Брадшоу по време на брифинг, заедно с вицеадмирал Николов. Това би имало последици не само за България, но и за всички държави от Алианса, особено за тези от източния фланг, допълни гостът. Трябва да покажем недвусмислено, че непоколебимо ще застанем зад постановките на член 5, нашият отговор досега е бил изцяло отбранителен и напълно пропорционален на заплахата, заяви британският генерал. По думите му „въз основа на
нашия възпиращ потенциал
ще можем да изградим по-позитивни контакти с въпросната държава“.
В отговор на въпрос на в. „Българска армия“ генерал Брадшоу посочи, че основните средства, чрез които НАТО ще засили подкрепата си за модернизацията и превъоръжаването на страните от източния фланг, е като се увеличат способностите на силите за отговор. Това е колективен процес, който включва всички страни-членки, тъй като те трябва да допринасят за общата сигурност на целия Алианс, допълни той.
Като член на НАТО България е в готовност да изпълнява своите ангажименти за осигуряване на сигурността в нашия регион, каза пред журналистите вицеадмирал Николов. Военностратегическата обстановка, допълнена от климатичните особености и енергийните проблеми, в никакъв случай не омаловажава
значението на военния фактор
напомни той.
Началникът на отбраната акцентира върху ученията и подготовките в съюзнически формат, в които се включват българските ВС. Става дума за тренировъчните прояви, както на полигоните „Ново село“ и „Корен“, така и в акваторията на прилежащата на България черноморска зона, а също и в авиобаза „Граф Игнатиево“. Подобни обучения с българско участие се водят също на територията на Германия, Румъния и други страни. Нашият личен състав демонстрира високо майсторство и подготвеност, вярвам, че и в бъдещите учения това ще бъде оценено от нашите съюзници и партньори, каза вицеадмирал Николов.
Генерал Брадшоу похвали дейността на българските военнослужещи в съюзнически учения и мисии. Оценяваме изключително високо участието на България в операцията „Решителна подкрепа“ в Афганистан, както и в КФОР в Косово, поясни гостът.
Алиансът единодушно одобри мерките за
повишаване готовността
и способностите на силите за отговор на НАТО, посочи той. По думите му формирането на съвместни сили с много висока степен на готовност на ниво напълно оборудвана и подготвена бригада, ще демонстрира твърдата решимост на съюзниците да защитят страните от Алианса. Предвижда се тези сили да имат готовност за развръщане в рамките на няколко дни на територията на държава-членка, ако там има криза.
Искам да изразя своето удовлетворение от плановете и готовността на България да осъществи изграждането на Център за интегриране на силите на НАТО на своя територия, каза генерал Брадшоу. Той допълни, че тази структура ще спомогне да се координират съвместната подготовка и тренировки.
Гостът отбеляза и важността на провеждащите се военноморски маневри в Черно море. Посещението на Втора постоянна военноморска група на НАТО в пристанище Варна миналата седмица и участието на българската фрегата „Дръзки“ в тренировъчните действия преминаха изключително успешно, изтъкна британският генерал, който
благодари на България
и Българската армия за приноса към Алианса.
Центърът, за който генерал Брадшоу говори, ще бъде разположен в София и ще има състав от 40 души, половината от които – българи, поясни вицеадмирал Николов. Той каза, че друга структура е комуникационният център, който ще е разположен близо до София и ще е в състав от една рота, заявена още преди 4 години.
Формированието ще е окончателно готово през 2017 г. и ще се състои от 50 души, от които двама офицери. Тази структура има само свързочни задачи, като част от нея вече участва под формата на компонент на командването на Алианса в неколкомесечна мисия в Турция при операция срещу джихадистите в края на 2014-а и началото на 2015 г.
Батальон за свръзка с НАТО на наша територия не е предвидено да се дислоцира, категоричен беше вицеадмирал Николов. Той посочи, че трети център – за обмен на информация между корабите, ще бъде разположен във Варна. Началото му е поставено
още през 2008 г.
но окончателното му изграждане ще се осъществи тази година, а сертифицирането – догодина.
В отговор на репортерски въпрос началникът на отбраната каза, че това как ще изглеждат специалните сили на България, ще бъде записано в програмата за развитие на ВС, която ще бъде представена следващата седмица в Министерския съвет. Детайлите ще бъдат разработени в плана за развитие на ВС.
Генералът е фен на полото и акварелите
Роденият през 1958 г. генерал сър Ейдриън Брадшоу е фен на стрелбата, играе поло и рисува акварели, занимава се с градинарство и строи паркови декоративни тухлени стени. Със съпругата си Сали имат три деца – Кейти, Бен и Фреди.
Покрай хобитата и семейните си ангажименти офицерът от британските спецсили обаче е направил внушителна кариера, достигайки сегашния си пост на заместник-върховен командващ на Съюзното командване по операциите на НАТО.
Започва военната си служба през 1980 г. През годините професионалният му път преминава през различни горещи точки по света. Служи в 20-и кралски хусарски полк, пилотира хеликоптер в Северна Ирландия и над Фолклендските острови, участва в мисии в Африка, Близкия Изток, Азия, Северна и Южна Америка, както и на Балканите.
Командва бронетанкова бригада в операциите на коалиционните сили в Ирак, а по-късно заема високи поздиции в ръководството на операцията в Афганистан. От 2006 до 2009 г. е начело на британските специални сили, а през 2013 г. командва сухопътните войски на Обединеното кралство. На сегашната си позиция е от 28 март 2014 г.
фото Красимир Тодоров