Исландия – Австрия 2:1

SPORT_ISLANDIA_AVSTRIAИсландия пренаписа футболната си история и при своя дебют на европейски финали се пребори за класиране в елиминационната фаза! Момчетата на Ларс Лагербак победиха Австрия с 2:1 в последния си мач от група F на  Евро 2016 и така заеха второто място. Това означава, че островитяните ще срещнат Англия в осминафиналите, докато австрийците станаха поредният отпаднал от турнира. Островитяните започнаха мача много надъхано и в 18-та минута исланците откриха резултата. След изпълнение на странично хвърнляне Кари Арнасон с глава свали за Йон Дади Бьодварсон. Нападателят пое добре топката и след това прониза вратата с нисък диагонален шут отблизо – 1:0. Постепенно Австрия иззе инициативата и в последните минути на първата част натисна отчетливо. Така се стигна до 35-ата минута, когато  реферът отсъди дузпа заради задържане срещу Алаба. Зад топката застана защитника на австрийците Александър Драгович, който нанесе много силен шут, но топката срещна десния стълб и излезе в аут. Втората част започна под яростен австрийски натиск и защитата пред Халдорсон започва да се задъхва. Арнасон направи две самопожертвователни намеси, като блокира тежки изстрели на Шьопф и Алаба. В крайна сметка логичното се случи в 60-ата минута. Шьопф  напредна към наказателното поле и  с хубав финт преодоля противник  и от 15-ина метра технично насочи кълбото в долния ляв ъгъл за 1:1. Австрийците продължиха да натискат до самия финал и дори хвърлиха вратаря си Алмер при поредицата от корнери в продължението. Именно в него бе сложена точка на спора, когато исландците подеха контраатака след изчистена топка. Трима футболисти на Исландия имаха само един защитник пред себе си и Елмар Бярнасон даде идеален пас по тревата за резервата Траустасон, който отблизо прониза вратата за крайното 2:1.