Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Брекзит – светът ще се промени

[post-views]
Брекзит – светът ще се промени

Особено мнение 
Марин льо Пен, която ръководи френския крайнодесен „Национален фронт“, нарече Европейския съюз „тоталитарен“ и поиска референдум за членството във всяка страна като предстоящия в четвъртък във Великобритания, съобщи АФП. Евродепутатът се определи като „защитник на свободата на народите да разполагат със своята съдба и да избират законите си“. 
„Това, което искам, е референдум във Франция. Всяка страна трябва да може да се произнесе с референдум“, настоя Льо Пен в телевизионно интервю. „Французите не са питани от 11 години, а последния път тяхната дума бе потъпкана от традиционните леви и десни партии“, изтъкна водачът на Националния фронт, имайки предвид референдума през 2005 г. за Договора за европейска конституция.
„Какъвто и да е резултатът в четвъртък, ЕС се разпада, той се пропуква навсякъде. Или чакаме потопа, експлозията, или сядаме около масата и започваме да градим Европа на нациите, която ще замени тоталитарния Европейски съюз, който познаваме днес“, подчерта още Марин льо Пен.

Докато в части от света бушува война, през последната седмица Златният милиард, както мнозина наричат заможното население на ЕС и Северна Америка,  е фокусиран върху едно единствено събитие – британският вот, който трябва да реши дали страната да напусне Европейския съюз, или да остане негов член. Фокусът не е случаен, той отразява страховете на гражданите в Европа, в САЩ и дори в Русия от евентуална промяна на статуквото, която би могла да се отрази на глобалната икономика, а оттам – на семейния бюджет на милиони. 
На Острова, а и не само, привърженици и противници на ЕС се замерят със все по-апокалипнични прогнози. Обстановката се нажежи до такава степен, че миналия петък беше убита депутатка от британския парламент, известна с проевропейската си позиция. 
Не само ЕС, Европа се тревожи
Популизъм или не, брекзит вече е на път да промени статуквото, такова каквото го познаваме. Във вторник германският министър на финансите Волфганг Шойбле заяви, че Европейският съюз трябва да се промени след референдума във Великобритания, независимо от резултата. „Дори и мнозинството да гласува за оставане, ние не можем да продължим, както обикновено. Тъй като ако ние го направим, хората ще кажат, че не сме разбрали смисъла“, уточни Шойбле. 
Министърът също така допълни, че притесненията, изразени от британските гласоподаватели, са споделяни от гражданите и на другите 27 членки на ЕС. 
„Във все повече и повече държави, до някаква степен във всички страни членки, но на различно ниво, има голям брой хора, които се съмняват в европейския проект за обединение“, допълва германският политик.
Новината беше съобщена от Анадолската агенция. В Анкара също живо се интересуват какво ще стане в Обединеното кралство и дори имат позиция. „Искаме Великобритания да остане в ЕС при всички обстоятелства“, заяви турският външен министър Мевлют Чавушоглу, цитиран от АФП. Причината – Лондон е силен поддръжник на отдавнашната кандидатура на Турция за членство в блока, за разлиска от Германия и Франция. По този казус обаче Анкара е на една позиция с Париж и Берлин, както и с цялата брюкселска администрация. 
В Москва също са притеснени. Експертите оценяват влиянието на брекзита от минимално до напълно съществено за икономиката на Русия, пише „Известия“. Изданието цитира министърът на икономическото развитие Алексей Улюкаев, според когото инвеститорите вече са отчели възможността за излизане на Великобритания от ЕС и затова нищо драматично няма да се случи при такъв вариант. 
Официалната позиция на Кремъл е оспорвана от ръководителя на „Сбербанк“ Герман Греф, който не е оптимист относно брекзита. Според него напускането на Великобритания може да попречи на възстановяването на руската икономика от рецесията и да нанесе удар на валутните и фондовите пазари на страната. „Брекзитът може да удари руските фондови пазари и рублата, да доведе до „паника“, допълва Греф.
Великобритания ще „отиде на опашката“ на търговските преговори със САЩ, ако напусне ЕС. Това заяви президентът Барак Обама още по време на европейската си обиколка през април. Ако Великобритания реши да напусне ЕС след референдума на 23 юни, може да отнеме между 5 и 10 години търговското споразумение между Обединеното кралство и САЩ да бъде предоговорено, заяви той. 
Вероятният кандидат за президент на Демократическата партия Хилъри Клинтън също иска Лондон да остане в Европа.
Над една трета от германските производители заявиха, че се опасяват, че Брекзит ще се отрази негативно върху техния бизнес. Точната цифра е 38 на сто според данни, публикувани от института Ifo. Големите компании с над 500 служители са особено загрижени за изхода от референдума, като 53% очакват брекзит да повлияе негативно на техните операции. За производителите, занимаващи се с износ, 41% очакват негативни последици, което е малко по-високо от средното.
Британците разделени в позициите си
Докато 46,5 млн. избиратели се готвеха в четвъртък да заявят вота си, в писмо до вестник „Таймс“ 1, 285 бизнес лидери призоваха гласоподавателите да подкрепят оставането на Великобритания в Европейския съюз, пише „Гардиън“. „Ако Великобритания напусне ЕС, това ще означава несигурност за нашите фирми, по-малко търговия с Европа и по-малко работни места“, се казва в писмото. Малкият бизнес и работодателите ще бъдат особено уязвими на всякакви икономически сътресения в резултат на вот за напускане, заявяват бизнесмените. Също така според тях условията на търговията между Великобритания и нейния европейски пазар ще трябва да започнат „от нулата“ при брекзит. 
Сред подписалите се е основателят на Virgin Group, сър Ричард Бренсън, който тази седмица започна собствена национална кампания, призоваваща хората да подкрепят оставането. Друг включил се бизнесмен е Майкъл Блумбърг, бивш кмет на Ню Йорк, който вече заяви, че вотът за брекзит може да доведе до загуба на работни места в Обединеното кралство и ще навреди на нейните възможности за борба с тероризма.
Новият лейбъристки кмет на Лондон Садик Хан и лидерът на консервативната партия в Шотландия Рут Дейвидсън влязоха в остър сблъсък с бившия градоначалник на британската столица Борис Джонсън в рамките на последния дебат преди референдума.
Хан обвини своя предшественик, че е агент на „проекта на омраза“ в отчаян опит да спечели избиратели заради опасения за негативни последствия от имиграцията. Кметът на Лондон каза още, че опонентите му всяват паника, като разпространяват „голямата дебела лъжа“, че Турция скоро ще се присъедини към ЕС. Пред 6000 души на „Уембли Арена“ Джонсън отвърна на удара, като посочи, че Хан наскоро е заявил, че лейбъристите трябва да се вслушат в тревогите на хората за имиграцията, а не директно да ги описват като предразсъдък. Джонсън заяви също, че поддръжниците на ЕС се стараят усилено да подклаждат притесненията на хората какъв би бил животът извън блока.
И кралицата с мнение
Проевропейският премиер Дейвид Камерън напомни на британците, че носят отговорност за Гибралтар, съобщи АФП. Гибралтар се страхува, че брекзитът може да го остави на милостта на Испания и да навреди на разрастващата се икономика, която разчита основно на достъпа до единния пазар на Европейския съюз. „Вярвам, че ще сме по-силни, ще имаме по-голяма сигурност и ще сме по-добре, ако останем“, допълни министър-председателят.
Споровете вече са толкова изострени, че в тях се включи дори кралицата. Елизабет Втора. Тя поиска да и дадат поне три основателни причини за оставането на страната в ЕС. 
Иначе дори в деня преди вота социологическите проучвания сочеха, общо взето, изравнени сили между „за“ и „против“. Британското издание „Дейли Телеграф“ събира последните шест допитвания до населението, като средният резултат от тях е, че 51% от респондентите са обявили, че ще гласуват за оставане в Европейския съюз, докато 49% твърдят, че ще гласуват страната да напусне Общността. Разликата от 2 процента обаче е в рамките на статистическата грешка, т. е. никой със сигурност не може да каже какво ще решат британските избиратели.
В нощта срещу сряда прочути сгради във Великобритания бяха осветени в цветовете на националния флаг „Юниън Джак“ и на тях се появиха надписи „Гласувайте за оставане“. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани