Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Премиерът напуска – да живее премиерът

[post-views]
Премиерът напуска –  да живее премиерът

theresa_may-1Исторически ден за Великобритания – в сряда беше последният работен ден като премиер на Дейвид Камерън и първият на Тереза Мей на поста. 
По време на последното си участие като министър-председател в парламента Камерън заяви, че правителството работи енергично, за да осигури оставането на гражданите на ЕС във Великобритания след напускането на съюза, но това ще зависи от реципрочното право на британците в Европа, съобщи „Гардиън“. Запитан дали правото на престой на гражданите на ЕС в Обединеното кралство може да бъде отменено или да бъдат депортирани, когато държавата напусне съюза, Камерън отговори, че „няма абсолютно никакъв шанс това да се случи“. 
Четвъртък беше първият работен ден на Тереза Мей. Един час, след като встъпи в длъжност, тя започна да обявява имената на новите министри. Повечето от тях са на водещи поддръжници на успешната кампания за излизане на страната от Европейския съюз, която бе подкрепена от мнозинството британци в референдума през юни.
Един от основните активисти за излизане на Великобритания от ЕС Борис Джонсън ще бъде външен министър на мястото на Филип Хамънд, съобщи Би Би Си. Хамънд пък поема финансовото министерство. Майкъл Фалън запазва позицията си на министър на отбраната. Амбър Руд ще бъде вътрешен министър. Лиъм Фокс става министър по международната търговия.
В новото правителството с премиер Тереза Мей ще има специален пост министър за Брекзит, който е предоставен на евроскептика Дейвид Дейвис. 
Според британските медии решението за назначаването на Джонсън означава, че министерството за Брекзит ще поеме основната тежест на външната политика. Целта зад назначаването на Борис Джонсън е кабинетът да  получи значителни политически дивиденти, предоставяйки една от най-висшите длъжности на най-популярния активист за излизане от ЕС. „Искам Великобритания да е работеща страна не просто за облагодетелстваните малцинства, но за всички граждани на страната. Мой приоритет ще бъдат не силните, не богатите, а работещите хора“, обяви Тереза Мей, след като беше назначена за премиер от кралицата.
Тя обеща да предостави повече контрол в ръцете на обикновените хора, които се борят с трудностите в живота. Мей отдаде заслуженото на своя предшественик на поста Дейвид Камерън, определяйки го като „велик, модерен премиер“.
Междувременно от канцеларията на правителството съобщиха, че макар семейство Камерън да напуска „Даунинг стрийт“ 10, там остава да живее котаракът Лари. Лари беше взет от приют, за да лови мишки на „Даунинг стрийт“ през 2011 г.

theresa_may-3Жените начело на властта по света


От четвъртък Великобритания има жена за премиер и това ще е Тереза Мей. По този повод АФП предлага справка на страните в света, ръководени от жени.

Германия – От 2005 г. Ангела Меркел е канцлер. Тя е първата жена на този пост. През декември на 2013 г. Меркел беше преизбрана от германските депутати за трети 4-годишен мандат.
Хърватия – Бившата министърка на външните работи, консерваторката Колинда Грабар Китарович беше избрана за президент през януари 2015 г. Тя е първата жена президент на Балканите, избрана чрез преки избори.
Литва – Далия Грибаускайте, бивша европейска комисарка, беше избрана за президент през май 2009 г. Тя е първата жена на този пост в родината си.
Малта – Мари-Луиз Колейро Прека беше избрана за президент през април 2014 г. Тя е втората жена на този пост в Малта.
Норвегия – Ерна Сулберг, чиято Консервативна партия победи на изборите през септември 2013 г., стана втората жена премиер в историята на страната.
Полша – Беата Шидло, кандидатката на консервативната партия „Право и справедливост“, която има мнозинство в парламента,, стана премиер през ноември 2015 г. и наследи на поста друга жена – Ева Копач.
Бангладеш – Шейх Хасина Вазед беше преизбрана за втори 5-годишен премиерски мандат през януари 2014 г., след като заемаше поста през 2009 г. 
Мианма – Като ръководител на дипломацията на страната и специален държавен съветник Аун Сан Су Чжи е де факто шеф на правителството. Тя не можа да стане президент заради разпоредбите на конституцията, наследена от хунтата, но успя да издигне на поста свой приближен Тхин Чжо.
Южна Корея – Пак Гън-хе беше избрана за президент през декември 2012 г. за петгодишен мандат. Тя е първата жена на този пост.
Непал – Парламентът избра през 2015 г. комунистката Бидхя Деви Бхандари за президент. Тя е първата жена на този пост в Непал.
Тайван – Бившата университетска преподавателка Цай Ингвен стана президент през януари, спечелвайки изборите с 56 процента. Тя е първата жена президент на Тайван.
Либерия – Елън Джонсън-Сърлийф стана първата президентка на страната през ноември 2005 г. Тя беше преизбрана през 2011 г. за втори 6-годишен мандат.
Намибия – Саара Куугонгелва-Амадхила беше назначена за премиер през март 2015 г. и е първата жена начело на този пост в страната.
Мавриций – Амина Гариб-Факим беше избрана от парламента за президент на този остров в Индийския океан. Тя е първата жена на поста.
Чили – Мишел Бачелет беше избрана за президент през декември 2013 г. Тя беше президент и в периода 2006 – 2010 г.
Маршалови острови – Хилда Хайн беше избрана през януари 2016 г. за президент на тази миниатюрна република с 55 000 жители в Тихия океан.
САЩ – предлагаме и тази страна, тъй като най-вероятният бъдещ президент ще бъде бившата първа дама, сенатор и държавен скеретар Хилари Клинтън. 
 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани