Роден през 1961 г. в гр. Горна Оряховица. Завършва ВВОВУ „В. Левски”, специалност: мотострелкови войски, инженер по експлоатация на АТТ. Израства от командир на взвод и рота, до началник-щаб и командир на батальон (1992). Завършва ВА „Г. С. Раковски” (1997) – магистър по военно дело. Става командир на отделен представителен батальон (до 2001), на гвардейски полк (до 2003), началник на щаб на Националната гвардейска част (до 2008) и заместник-командир (до 2016). От 12 декември м. г. е командир на НГЧ. Завършил е стратегически курс „Оперативно-тактически – сухопътни войски” във ВА. Награди: почетен знак на МО „Свети Георги” II-ра степен и 2 наградни знака – „За вярна служба под знамената III-та степен” и „За отлична служба – I-ва степен”.
– Кои са най-близките изяви на Националната гвардейска част (НГЧ), за които се готвите?
– Най-близките ни изяви са свързани с тържественото честване на Националния празник – 3-ти март. На този ден от 11:00 ч. пред Паметника на Незнайния воин ще участваме в ритуала по издигане на националното знаме на Република България. По време на изпълнението на националния химн ще бъдат произведени 20 артилерийски салюта. От 12:00 ч. пред сградата на администрацията на Президента на Република България ще се извърши тържествена смяна на почетния гвардейски караул. От 18:30 ч. на пл. „Народно събрание” ще се състои тържествена проверка (заря), в която ще участваме с Гвардейския представителен духов оркестър (ГПДО), знаменен взвод, два представителни блока, венценосци и факлоносци. Ще участват също и три блока от военните формирования в Горна Малина, Мусачево и Божурище. Озвучаването и илюминацията за вечерната проверка са поверени на НГЧ. Ще участваме и в церемонията при приема на президента по случай националния празник в Централния военен клуб. Тържественият концерт на ГПДО по случай 3-ти март ще се състои на 28 февруари от 19:00 ч. в зала „България”. Входът е свободен. Концертът ще бъде заснет от БНТ и ще бъде излъчен на 3 март.
Освен мероприятията в столицата гвардейци и изпълнители от Представителния ансамбъл на въоръжените сили (ПАВС) ще участват в тържественото честване на националния празник – 3-ти март в посолствата на Република България в Италия и Македония.
– Как се развива Гвардейският оркестър и ще бъдат ли попълнени вакантните места?
– Вакантните длъжности за оркестранти са седем. Филхармониите и други музикални структури привличат младите кадри, защото ние понякога се бавим с конкурсите. С цел да бъдем конкурентноспособни тази година конкурсът ще бъде проведен веднага след завършване на випуск 2016-2017 г. на музикалните училища, но за съжаление те не подготвят част от музикантите, които са нужни за попълване на ГПДО.
– А как решавате кадровия дефицит в гвардейския състав?
– Тази година ще проведем конкурс за попълване на част от кадровия дефицит. Обявили сме 30 вакантни места за гвардейци и 2 – за шофьори категория „Д”. До 12 май е срокът кандидатите да подадат заявления чрез военните окръжия по местоживеене. Прегледът на документите приключва до 19 май. След това наша комисия оценява кандидатите, отговарящи на критериите. От 30 май до 1 юни включително ще се състои самият конкурс. Изискванията са за ръст (височина от 175-185 см), без белези и татуировки по видимите части на тялото и определени физически качества. Теглото на кандидатите се определя в зависимост от техния ръст по специална методика, зададена в наредба за военномедицинска експертиза.
– Ще има ли обновяване на ритуалите в гвардията?
– Редът и последователността на провеждане на военните ритуали се определят от устав на Въоръжените сили на Република България. Те са съобразени с националните ни традиции.
Имаме идея в бъдеще при участие в ритуали на гвардейски представителни блокове с униформи на Сухопътните войски, Военновъздушните сили и Военноморските сили представителните им знамена да бъдат на десния фланг на съответния блок. По този начин смятаме, че ще се придаде по-голяма тържественост.
– Имате ли какво да решавате за развитието на материалната база?
– През последните години реновирахме голяма част от материалната база – сградите на първи и втори гвардейски батальон и на ГПДО. В бъдеще при наличие на финансови средства предстои да реновираме сградата на ПАВС и щаба на НГЧ. Преди две години беше изграден нов строеви плац, който дава по-големи възможности за подготовката на личния състав за участие в представителни мероприятия.
Тази година ще се съсредоточим върху подготовката на личния състав – пълноценен учебен процес и добро представяне в протоколните и представителните мероприятия, в които участваме.
В зависимост от финансовите средства, с които разполагаме, планираме да ушием фуражки, определен брой гвардейско облекло и униформи на трите вида въоръжени сили. Колкото и да са перфектни действията ни, ако униформата и фуражката са износени, впечатлението е негативно. Вследствие на атмосферните условия фуражките и униформите избеляват за една година. Доскоро получавахме униформи на трите вида въоръжени сили от централните складове на Съвместното командване на силите, но те вече са изчерпани, тъй като униформите бяха предназначени за наборните войници, а както е известно, такива отдавна няма. Заложили сме в бюджета през тази и следващата година – малко по малко да решим въпроса. Също така според възможностите ни осигуряваме и сценични костюми за ПАВС.
– Как се поддържат и обновяват инструментите за оркестъра?
– Засега сме добре окомплектовани. Профилактиката и ремонтът на инструментите, когато е необходимо, се извършват в музикалната работилница в оркестъра.
– Ще има ли жени в гвардията?
– През последните три години нямаме подадени документи за приемане на военна служба от кандидати-жени. На длъжност „гвардеец” имаме една военнослужеща със звание „сержант”, която участва в почти всички мероприятия. Надявам се в бъдеще да има и други желаещи.
– Как мотивирате младите си кадри?
– В процеса на работа се стремим да осигурим спокойствие и човешко отношение към всички – да идват на работа с желание и радост. Стараем се да ги стимулираме и финансово, заплащаме допълнително положения труд в почивните дни и дните на официални празници.
От тази година и гвардейците са включени в министерската заповед за придобиване на класна специалност. Тези, които издържат изпита, ще получават допълнително по около 20 лв. месечно за втори клас.
За да има повече кандидати за армията и за гвардията още от ученическите години трябва да се набляга на патриотичното възпитание – любов към Родината и армията. Ние, в НГЧ, се стараем да приобщим новопостъпилите военнослужещи към принципите на гвардееца и гвардейските ценности, които изповядва всеки един от нас – вярност, храброст, дълг и чест, безкористна служба, достойнство.
– Как създавате чувство за екипност в НЧГ?
– Без работа в екип е невъзможно да изпълним мисията и задачите на НГЧ. Ние съзнаваме голямата отговорност, която носим като представително военно формирование – да представим достойно българската държава и българските въоръжени сили пред чуждестранните делегации, защото гвардейците са първите, които чужденецът вижда, стъпвайки на българска земя. Работата е отговорна, трудна, изисква самодисциплина. Но всички в гвардията притежават необходимите качества, което ми дава основание да вярвам, че НГЧ ще продължи да бъде истински символ на българската държава.