Едно от 18-те заглавия в конкурсната категория „Особен поглед” на кинофестивала в Кан е филмът „Уестърн” на немската режисьорка Валешка Гризбах. Той е тристранна европейска копродукция между Германия, Австрия и България. Сюжетът е български, а темата – универсална. Тя е за цивилизационния сблъсък между две общности: мъжките момчета от немска строителна бригада и местните хора от околните родопски села. Сюжетът се развива на инфраструктурен обект в Западните Родопи. Героите ги разделя не само езиковата бариера, а и други културни различия, традиционни навици, битови нагласи. Ала с развитието на сюжета надделяват личните им качества и чисто психологическите нюанси, които оформят идеята за формалните и в крайна сметка преодолими различия при нормално човешко общуване.
Главният герой е мълчалив немец, професионален войник от Ирак. Детайлите в монтажа търсят зрелищен ефект за привличане на публиката. Заглавието „Уестърн” подчертава своеобразното сюжетно приключение, което немските работници не подозират, че ги очаква в България. Екранната стилистика е с разпознаваеми знаци на жанра уестърн: впечатляващи пейзажи, сурови мъжки лица. Сблъсъкът е между немския мачо Майнхард (актьорът Майнхард Нойман) и местния саможивец Адриан, автентично претворен от непрофесионалния изпълнител (натурщик) Сюлейман Алилов Летифов. Той цели 52 години не е напускал родното си село Кочан, в Западните Родопи, над Гоце Делчев. Работил като готвач, но при кризата го изхвърлят и сега по принуда е концесионер на каменна кариера. Открит е за ролята случайно от кастинг режисьора от българска страна в района на снимките около село Сатовча. Редом с него на екрана са много местни хора във второстепенните роли и в масовката.
За разлика от „Тилт” (2011) на Виктор Чучков, който показва сюжет с български строители в Германия, за „Уестърн” можем да се запитаме колко ли немски строителни бригади биха работили у нас. Но нека не забравяме, че всяко художествено произведение е фикция. Неслучайно братя Чучкови (Виктор и Борислав) са продуценти от българска страна на „Уестърн”. Филмът изцяло е сниман у нас на различни места в Западните Родопи. Има само един снимачен ден в Германия – началния епизод, когато немските работници тръгват към бъдещия „уестърн”.