Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Копродукцията „Уестърн” на кинофеста в Кан

[post-views]
Копродукцията „Уестърн” на кинофеста в Кан
Logo_of_Ministry_of_Defense_of_Bulgaria.svg

Лъчезар Лозанов

18-westernЕдно от 18-те заглавия в конкурсната категория „Особен поглед” на кинофестивала в Кан е филмът „Уестърн” на немската режисьорка Валешка Гризбах. Той е тристранна европейска копродукция между Германия, Австрия и България. Сюжетът е български, а темата – универсална. Тя е за цивилизационния сблъсък между две общности: мъжките момчета от немска строителна бригада и местните хора от околните родопски села. Сюжетът се развива на инфраструктурен обект в Западните Родопи. Героите ги разделя не само езиковата бариера, а и други културни различия, традиционни навици, битови нагласи. Ала с развитието на сюжета надделяват личните им качества и чисто психологическите нюанси, които оформят идеята за формалните и в крайна сметка преодолими различия при нормално човешко общуване.
Главният герой е мълчалив немец, професионален войник от Ирак. Детайлите в монтажа търсят зрелищен ефект за привличане на публиката. Заглавието „Уестърн” подчертава своеобразното сюжетно приключение, което немските работници не подозират, че ги очаква в България. Екранната стилистика е с разпознаваеми знаци на жанра уестърн: впечатляващи пейзажи, сурови мъжки лица. Сблъсъкът е между немския мачо Майнхард (актьорът Майнхард Нойман) и местния саможивец Адриан, автентично претворен от непрофесионалния изпълнител (натурщик) Сюлейман Алилов Летифов. Той цели 52 години не е напускал родното си село Кочан, в Западните Родопи, над Гоце Делчев. Работил като готвач, но при кризата го изхвърлят и сега по принуда е концесионер на каменна кариера. Открит е за ролята случайно от кастинг режисьора от българска страна в района на снимките около село Сатовча. Редом с него на екрана са много местни хора във второстепенните роли и в масовката.
За разлика от „Тилт” (2011) на Виктор Чучков, който показва сюжет с български строители в Германия, за „Уестърн” можем да се запитаме колко ли немски строителни бригади биха работили у нас. Но нека не забравяме, че всяко художествено произведение е фикция. Неслучайно братя Чучкови (Виктор и Борислав) са продуценти от българска страна на „Уестърн”. Филмът изцяло е сниман у нас на различни места в Западните Родопи. Има само един снимачен ден в Германия – началния епизод, когато немските работници тръгват към бъдещия „уестърн”.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани