Тръмп в Брюксел на фона на трагедията в Манчестър
Докато Европа скърби за жертвите от атентата в Манчестър, американският президент Доналд Тръмп пристигна в Брюксел на първата си визита в централите на НАТО и ЕС, съобщи БиБиСи.
В първия ден от посещението – сряда, държавният глава на САЩ разговаря с белгийското кралско семейство и с правителствени ръководители. По същото време в Брюксел се състоя протест на около 10 000 души. Пацифисти, феминисти и антикапиталисти бяха дошли да покажат на Тръмп, че не е добре дошъл. Някои участници носеха плакати „Без забрана, без стена!”. Повод са опитите на Тръмп да попречи на граждани от няколко мюсюлмански страни да влизат в САЩ и срещу плановете му за изграждане на стена по границата с Мексико.
В четвъртък Тръмп се срещна с председателя на Европейския съвет Доналд Туск и председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, съобщи АФП.
Срещата продължи по-дълго от очакваното, а след нея Туск заяви пред журналисти, че е постигнато съгласие относно борбата с тероризма, както и отношенията с Украйна. ЕС и САЩ обаче не могат да постигнат обща позиция по няколко важни теми – Русия, търговията и климата. „Обсъдихме международната политика, сигурността, климата и търговските отношения. Мисля че в много области постигнахме съгласие, първото и най-важното – борбата с тероризма”, заяви Туск.
„Но много теми останаха отворени – като климата и търговията. И не съм 100% сигурен, че ние – това означава председателят (на ЕК) и аз, можем да кажем днес, че имаме обща позиция, общо мнение за Русия”, заяви Туск.
Изтичане на данни
Докато в Брюксел лидери от Европа и Северна Америка опитват да намерят решение на тероризма, а президентът Тръмп за първи път се среща с колегите си от НАТО, британската полиция спря да споделя информация за самоубийствената атака в Манчестър със САЩ, съобщи Ройтерс, позовавайки се на източник от службите за борба с тероризма. Поводът – изтекла в американски медии информация, която заплашва британското разследване. Забраната е ограничена само до разследването на атентата в Манчестър. Британската полиция вярва, че изтичането на информация е безпрецедентно по мащаба и честотата си, както и като потенциални вреди.
„Даунинг стрийт” не стои зад решението на полицията на Манчестър да спре да споделя информация с американското разузнаване, поясни източник от правителството, подчертавайки, че е важно да се позволи на полицията да взема независими решения. Според кореспондента на „Скай нюз” в САЩ Аманда Уолкър „има силно усещане във Вашингтон, че британците са бесни”.
Коментари на вътрешния секретар на Обединеното кралство Амбър Руд за изтичането на информация за разследването са сериозно отразени от медиите в САЩ. Според Руд „Не е нормално изтичането на такава информация. Изтеклата информация, че семейството на нападателя е предупредило властите за него и че той може да е получил помощ за направата на бомбата. Също има нови снимки в „Ню Йорк таймс”. Тези неща не са логични с информацията, която очаквате след инцидент в САЩ”, оплака се министърът.
В същото време „Гардиън” съобщи, че премиерът Тереза Мей ще повдигне въпроса за изтичането на американска разузнавателна информация пред Доналд Тръмп на срещата на НАТО в Брюксел. „Скай нюз” информира, че Мей ще призове съюзниците от НАТО да поемат по-голяма роля в борбата срещу тероризма. Очаква се тя да призове генералния секретар Йенс Столтенберг НАТО да се присъедини към водената от САЩ коалиция срещу ИДИЛ.
Атентатът
в понеделник
Междувременно ситуацията в Манчестър продължава да е напрегната, след като в понеделник вечер атентатор самоубиец се взриви на концерт на любимката на тийнейджърите Ариана Гранде. До този момент 22 души загинаха, а 64 са ранени в зала „Манчестър арена”. На концерта е имало много деца и тийнейджъри.
От ИДИЛ поеха отговорност за нападението, а полицията идентифицира извърштиля в лицето на 22-годишния Салман Абеди. Нападателят е загинал, задействайки самоделното взривно устройство. Самата бомба, макар и самоделка, е много старателно изработена. Ето защо властите се опитват да стигнат до автора на адската машина.
Първоначалният анализ на бомбата на базата на заснети и намерени на мястото на престъплението свидетелства не дава възможност да се заключи какво е било количеството или видът на използваното взривно вещество, но подсказва, че става въпрос за самоделно устройство, което е било внимателно обмислено и изработено старателно. Освен експлозив бомбата е съдържала парчета метал и болтове. Тези елементи сочели, че тя е била мощна и е била грижливо направена така, че да нанесе максимални поражения.
Бомбата, несъмнено поставена по-скоро в чанта, отколкото в пояс, е била достатъчно мощна да отнесе тялото на камикадзето далеч от експлозията и да опустоши широк полукръг, където са се намирали основната част то жертвите. Става въпрос за мощна и сложна бомба, направена от материали, които трудно можеш да си осигуриш във Великобритания, а това доказва, че атентаторът е имал съучастници.
Седми арестуван
Във връзка с атаката в четвъртък беше задържан седми заподозрян. Мъжът е арестуван в Нънитън, Централна Англия. В Либия са задържани бащата на Абеди – Рамадан, и по-малкият му брат.
Британският в. „Телеграф” пише, че Абеди е роден през 1994 г. в Манчестър. Той е едно от четирите деца на семейство либийски бежанци, които дошли във Великобритания, за да избягат от режима на Кадафи. И двамата родители на Салман Абеди са родени в Либия, но изглежда, са емигрирали в Лондон, преди да се преместят в района „Фалоуфилд” в Южен Манчестър, където са живели поне 10 години. Семейството има трима синове и една дъщеря, която сега е на 18 години. Цялото семейство освен двамата по-големи синове се е върнало в Либия.
В дома на Абеди британската полиция е открила цех за производство на бомби, съобщава телевизия ЕйБиСи. Властите смятат, че 22-годишният мъж е имал достатъчно експлозиви за изготвянето на още няколко бомби.
Алиансът и терористите
Посещението на Тръмп неслучайно съвпадна с еднодневната среща на държавните и правителствените ръководители на страните от НАТО. Предвидено беше форумът да започне в следобедните часове и да приключи в полунощ българско време.
В нея участва и премиерът на Черна гора Светозар Марович, чиято страна ще бъде приета в алианса през юни. Българската делегация е водена от президента Румен Радев. Заедно с него са министърът на отбраната Красимир Каракачанов и външният министър Екатерина Захариева.
Разходите за колективната отбрана и борбата срещу тероризма бяха сред темите в дневния ред на срещата. Съюзниците ще обсъдят присъединяване на алианса към международната коалиция против ИДИЛ, без да се обсъжда изпращането на войски.
Очаква се ръководителите на страните от НАТО да обсъдят допълнително укрепване на източния фланг на алианса.
„НАТО ще се присъедини към коалицията срещу ИДИЛ. Това заяви генералният секретар на алианса Йенс Столтенберг преди срещата на върха в Брюксел, цитиран от АФП. „Това ще изпрати силно политическо послание за ангажимента на НАТО в борбата срещу тероризма”, добави той и наблегна, че организацията няма да участва в бойни действия, а в обучаване на местните сили.
Столтенберг поясни, че държавите ще се съгласят да създадат ново звено за споделяне на разузнавателна информация в борбата с тероризма.