Испанският крал Фелипе VI определи ситуацията в страната като изключително сериозна. В извънредно обръщение към нацията монархът призова за национално единство в деня на общата стачка след референдума в Каталуния. Междувременно президентът на автономната област Карлес Пучдемон заяви, че обявяването на независимостта е въпрос на дни.
В телевизионно обръщение кралят на Испания Фелипе VI обвини каталунските власти в погазване на демократичните принципи и провокиране на разделение. Според него подобно поведение е безотговорно и опасно и може да застраши икономическата стабилност на страната.
Фелипе VI – крал на Испания:
„Всички ние станахме свидетели на събитията в Каталуния, с крайната цел на местното правителство незаконно да обяви независимостта на Каталуния… Те се стремят да накърнят единството на Испания и националния ни суверенитет, а е право на всички испанци да решат демократично дали ще живеят заедно… Отговорност на законната национална власт е да гарантира конституционния ред и нормалното функциониране на всичките ни институции, включително състоянието на правовата държава и самоуправлението в Каталуния.“
От своя страна каталунският лидер Карлес Пучдемон обяви в първото си интервю след референдума, че обявяването на независимостта е въпрос на дни. Той предупреди, че ако испанското правителство отново се намеси силово и поеме контрол над региона, това ще бъде грешка, която „ще промени всичко“. По-рано централната власт заплаши, че ще отнеме автономния статут на Каталуния.
Междувременно стана ясно, че стотици хиляди хора са участвали в организираната обща стачка срещу полицейското насилие в деня на референдума.
„Винаги съм се считал за каталунец до мозъка на костите си, като никога не съм бил поддръжник на независимостта. След последните събития се включихме в еуфорията, защото не можем да бъдем част от държава, която ни третира с насилие, а правителството и партиите не осъждат полицейските репресии.“
„Не съм поддръжник на независимостта, независима съм. Каталунка съм. Отчаяна съм, защото всичко беше поляризирано и от испанското, и от каталунското правителство. В състояние на несигурност сме.“
Местните власти организираха референдума за независимост на Каталуня въпреки суспендирането му от Конституционния съд. Репресиите, с които отговори Мадрид, отприщиха най-дълбоката криза в демократичната история на страната. Испанският върховен съд обяви, че ключови фигури на местното самоуправление в Каталуния, включително шефът на местната полиция, са обект на разследване по подозрение за подклаждане на бунт срещу държавата.