Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

„Газпром“ срещу Брюксел

[post-views]
Нов натиск на САЩ над Северен и Турски поток

map_tur_potok_engИменно появата на „Турски поток“ е най-сериозната актуална промяна на геоенергийната карта на Черноморския регион. Първоначално Русия предвиждаше този газопровод да има четири успоредни линии, всяка от тях с капацитет от 15,75 млрд. куб. м газ годишно, или общо – 63 млрд. куб. м. Впоследствие обаче стана ясно, че сигурен пазар има само за суровината от първата тръба на „Турски поток“. Газът от нея ще бъде пласиран в Турция и ще замени обемите, които сега турците получават от Русия по маршрута през Украйна, Румъния и България. И това ще се случи много скоро – строителството на „Турски поток“ започна на 7 май т.г., а през този месец газопроводът вече навлезе в турската икономическа зона на Черно море, което означава, че към 2019 г. той вече ще е завършен и готов за експлоатация.

Интригата в балканската енергийна геополитика е дали руснаците ще успеят да докарат до пазарите на ЕС газа от втората тръба на „Турски поток“. За третата и четвъртата вече въобще не става дума – те няма да се строят. Горчивият урок от провала на „Южен поток“ вече е научил „Газпром“, че енергийното законодателство на ЕС не може да бъде заобиколено, дори когато някой членки на Съюза са готови да го направят, за да реализират големи съвместни проекти с Русия. Затова сега руснаците най-вероятно ще се опитат да „разбият“ тези 16 млрд. куб. м газ от втората тръба на „Турски поток“ на по-малки потоци, които да бъдат насочени по различни маршрути, и така да не предизвикат гнева на Европейската комисия. Това може да стане през Гърция, ако известни обеми руски газ от „Турски поток“ се влеят в строящия се Трансадриатически газопровод и така стигнат до големия италиански пазар. Все още е жива и идеята за строежа на още една тръбопроводна връзка между Гърция и Италия – проектът „Посейдон“, който първоначално разчиташе на каспийски газ, но сега може да свърши работа на „Газпром“.IMG_7298

На второ място „Газпром“ може да насочи част от газа от втората тръба на „Турски поток“ към двата малки регионални пазара – гръцкия и българския. Всъщност нашата страна вече потвърди, че от „Газпром“ са поискали смяна на входната точка, през която руският газ влиза в България. Засега не се казва коя е тази нова точка в искането на руснаците, но най-вероятно тя е на турско-българската граница.

Амбициите на „Газпром“ обаче са през България да прехвърля газ до Сърбия и евентуално – до Унгария. За целта трябва да бъде построена българско-сръбска тръбопроводна връзка. Става въпрос за интерконектор, за който Белград има обещание от Европейската комисия да получи безвъзмездна помощ за покриване на до 60% от разходите за построяване на сръбския участък от тръбата. България също разчиташе на пари от ЕС за този проект, но реши да ги пренасочи към по-спешния интерконектор с Гърция. Не е невъзможно българско-сръбската газова връзка да бъде реализирана в следващите няколко години, но е изключено по нея да минават големи обеми руски газ за Унгария, която купува от Русия по 8 млрд. куб. м годишно.

На фона на очертаващото се пресъхване на Трансбалканския газопровод (Украйна–Румъния–България–Турция) и следващата от това загуба на годишни приходи от транзитни такси от около $100 млн. българската страна се опитва да търси компенсация чрез реализирането на идеята за газовия хъб „Балкан“. Лансирана в края на 2014 г., тя се натъква на две очевидни пречки – липса на газ за разпределяне и липса на големи магистрални тръбопроводи, които да отвеждат този газ от България до най-близките големи пазари – Италия и/или хъба „Баумгартен“ в Австрия. Има и трети, не толкова видим проблем – българският газов пазар не е докрай либерализиран, а в страната няма големи газови търговци с опит и традиции в реализирането на сделки с различни партньори.

Наскоро министърът на енергетиката Т. Петкова призна очевидното: без руски газ хъбът „Балкан“ е невъзможен. Известно време българските власти хранеха илюзии че „Газпром“ може да построи една тръба от транс-Черноморския газопровод до Варна и така да захрани хъба „Балкан“. Руснаците обаче искат от Брюксел твърди гаранции, че ако доставят суровината на български бряг, тя ще може да продължи безпрепятствено по-нататък към Централна Европа. Еврокомисията им даде единствено възможния отговор: Гаранции няма, всички проекти за пренос на газ са добре дошли, ако отговарят на Третия енергиен пакет на ЕС.

Поради това без особен риск бих се ангажирал с прогнозата, че шансовете за реализация на газовия хъб си остават нищожни – нещо, което писах в „Българска армия“ още в началото на 2015 г. Малко вероятно е въпросният хъб да може да разпределя газ, добит от българската икономическа зона в Черно море. Там има един обнадеждаващ концесионен блок – „Хан Аспарух“, който се проучва от консорциум, воден от френската „Тотал“. През миналата есен от тази фирма дойдоха сигнали, че в „Хан Аспарух“ може да има нефт, но за газови залежи въобще не е споменавано. А дори и да бъде намерен газ, той едва ли ще е много и реално не би могъл да постъпи на пазара преди 2025 г.

За икономическата сигурност на България далеч по-важна от хъба „Балкан“ е диверсификацията на газовите доставки, защото към настоящия момент страната ни е 100% зависима от „Газпром“. Засега азербайджанският газ е единственият шанс за разнообразяване на доставките. България има договор, според който трябва да получава по 1 млрд. куб. м годишно от каспийското находище „Шах Дениз“, но той може да се реализира само ако още през 2018 г. започне строежът на интерконектора с Гърция с оглед завършването му до началото на 2020 г.. Иначе ще бъдат загубени 45-те милиона евро безвъзмездна помощ от ЕС, обещани за този интерконектор, а вероятно и самият договор с Азербайджан.

Тръбопроводната връзка с Гърция може да разкрие възможност и за получаване на втечнен газ от планирания терминал край гръцкото пристанище Александруполис. България вече заяви желание да стане акционер с дял от 25% в това съоръжение и по този начин да излезе като купувач на глобалния пазар на втечнен газ. Тук обаче също има едно „но“ – до края на годината ще стане ясно дали терминалът край Александруполис влиза в списъка с приоритетните енергийни проекти на ЕС. Ако остане зад борда, този проект може и да не се реализира, защото без помощ от Брюксел едва ли ще е икономически рентабилен.  

Много е вероятно в следващите години Балканите, и в частност България, да станат арена на поредната битка между „Газпром“ и Европейската комисия. При износа на газ за Европа Русия се стреми да заобиколи Украйна, като построи нови големи магистрални тръбопроводи, а Брюксел е против такива съоръжения, ако достъпът до тях не е отворен за конкуренти на „Газпром“. Изходът от този сблъсък е лесно предсказуем. В следващите години се очаква свръхпредлагане на газ на световните пазари. Това е благоприятно за държавите вносителки, но само за онези от тях, които имат диверсифицирани източници на доставки и възможност да се превключват от тръбопроводен към втечнен газ и обратно.

Пламен Димитров

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани