Дами ръководят отбраната в Германия, Холандия, Италия и други страни
Урсула фон ден Лайен
Все още военен министър на Германия, но без да е избрана в новия Бундестаг заради лошото представяне на ХДС/ХСС на изборите. Според „Велт” НАТО обсъжда кандидатурата и за нов генерален секретар на мястото на Столтенберг. „Германският министър на отбраната Фон дер Лайен се ползва с блестяща репутация в алианса”, казва високопоставен представител на НАТО, цитиран от вестника.
Дългогодишна дясна ръка на Ангела Меркел и бивш министър на социалната политика Ден Лайен е също многодетна майка и лекар по професия. Фон дер Лайен по мъж, тя принадлежи на богат аристократичен род, зает в копринената индустрия. Със съпруга си Хайко имат седем деца – Давид, Софи, Доната, близначките Виктория и Йохана, Егмонт и Гарсия.
Роберта Пиноти
Роберта Пиноти все още е военен министър на Италия от правителството на Паоло Джентилони (и преди това на Матео Ренци), което ще изпълнява задълженията си до избирането на нов кабинет след изборите в неделя. Шокиращо, но 56-годишната Пиноти има степен по модерна литература от университета в Геноа и е работила като учителка.
Политическата й кариера започва в средата на 80-те години на ХХ век с Италианската комунистическа партия. Присъединява се към демократите много по-късно.
Първото й действие като военен министър е да се срещне със жените на двама италиански военни от флота, задържани в Индия във връзка с аферата Енрика Лекси, при която италиански военни застрелват двама индийски рибари в Керала.
През 2015 г. влиза в новините заради реклама за набиране на военни, направена на английски. През 2017 г. парламентът в Италия одобри т. нар. „Бяла книга” – план за реорганизация на ръководителите на министерството на отбраната и свързаните с него структури. Планът предвижда и реформа на италианските въоръжени сили и реорганизация на системата за обучение.
Марина Пендес
Настоящият министър на отбраната на Босна и Херцеговина – Марина Пендес, е родена на 20 август 1964 г. в Травник. Дипломиран инженер е от техническия университет в Загреб със стипендия от Югославската народна армия. Между 1988 и 1992 г. работи като независим конструктор във военната индустрия в Травник. Член е на Хърватския отбранителен съвет и работи във Военната разузнавателна служба в Централна Босна по време на войната.
Член е на Хърватския демократичен съюз и за първи път е избрана през 2000 г. Заема постове в различни министерства, а в периода 2004–2015 е заместник-министър на отбраната. Министерския си пост заема от 31 март 2015 г.
През юли 2015 г. Пендес е разследвана от прокуратурата за това, че е назначила на заплата за свой съветник Иво Миро Йович, макар той да не е ходил на работа. През февруари 2016 г. тя е оправдана от съда на Босна и Херцеговина за обвиненията за невнимателно изпълнение на служебни задължения и фалшифициране на документи.
Андрея Катич
Родената на 22 декември 1969 г. Андрея Катич е настоящият министър на отбраната на Словения. Преди да заеме поста, тя работи като чиновник в общината във Веление. Като министър през февруари 2016 г. одобрява разполагането на словенски войски в кюрдския иракски град Ебрил като част от международната военна коалиция срещу ИДИЛ.
Мария Долорес де Коспедал
Мария Долорес де Коспедал Гарсия е военен министър в кабинета на Мариано Рахой от 3 ноември 2016 г., тя е и генерален секретар (второто лице) на една от четирите големи партии в испанската политика – Народната партия. Формацията е преобразувана през 1989 г. от партията Народен алианс, основана и водена от бившия вътрешен министър на Франко – Мануел Фрага Ирибарне.
Де Коспедал, тя държи на представката, защото звучи аристократично, е родена на 16 декември 1965 г. в Мадрид и учи право в родния си град. От 1991 г. работи като прокурор, а след това е кадър на Министерството на социалното развитие, на Министерството на общественото управление и на външното испанско министерство. От 2006 г. е председател на Народната партия за Кастилия–Ла Манча. През 2008 г. е назначена от Мариано Рахой за генерален секретар на партията, което я прави първата жена на този пост. През юни 2006 г. е избрана в испанския Сенат и преизбрана на поста. Получава пълномощия на сенатор след изборите през 2011 г. за Кастилия –Ла Манча. От януари 2016 г. е депутат в Конгреса.
Радмила Шекеринска
Радмила Шекеринска е дългогодишен македонски политик, заместник-председател на Социалдемократическия съюз. Родена е в Скопие през 1972 г. Завършва през 1995 г. висшето си образование в Електротехническия факултет на Скопския университет. През 1996 г. е асистент по връзки с обществеността в „Отворено общество“ за Република Македония. От 1997 до 2002 г. е асистент в Електротехническия факултет.
През 2007 г. завършва магистратура в престижното Училище за дипломация и право „Флетчер“ на университет „Тъфтс“ в САЩ. Автор е на научни трудове по електротехника.
От 1992 г. Шекеринска е избирана няколко пъти за член на Ръководното бюро на СДСМ. От 1995 г. е член на Председателството на СДСМ, а през 1998–2006 г. е подпредседател и международен секретар на СДСМ. През 1997–1999 г. е и говорител на СДСМ.
В периода 1996–1998 г. Шекеринска е член на Градския съвет на Скопие. През 1998-а е избрана за първи път за депутат в Събранието на Република Македония. Става председател на СДСМ на 5 ноември 2006 г., но след катастрофалните резултати на партията на извънредните парламентарни избори през пролетта на 2008 г. подава оставка.
Шекеринска е министър на отбраната на Македония от 1 юни 2017 г. – в правителството на Зоран Заев.
Министър на отбраната в Европа – това е женска професия, възкликна британският феминистки „Гардиън” миналата година, когато през май в Брюксел се бяха събрали европейските министри на отбраната. Тогава за първи път към тях се присъедини доскорошният френски министър на отбраната Силви Гулар. Сега тя е в историята, но постът в страната и беше даден на друга дама – Флоранс Парли.
Срещата миналата година беше по повод заселване на сътрудничеството между ЕС и НАТО, но привлече вниманието с това, че петте най-големи икономики на общността с изключение на Великобритания бяха представлявани от жени. Освен Гулар начело на масата, оглавявана от Върховния представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Федерика Могерини, бяха министрите на отбраната на Германия Урсула фон дер Лайен, на Холандия – Жанин Хенис Плашарт, на Италия – Роберта Пиноти, и на Испания – Мария Долорес де Коспедал.
Сега ситуацията не е по-различна, макар някои от дамите вече да не заемат поста. Към момента по данни от Уикипедия в света има 17 жени военни министри, повечето от които са в Европа. С част от тях ще ви запознаем сега, а с останалите – по-нататък.
Извън стария континент на този традиционно мъжки пост стоят жени в Бангладеш, ЮАР, Никарагуа, Кения, Австралия, Индия и Централноафриканската република. Всички останали са от Европа.
Първата значима жена министър на отбраната става Индира Ганди през 1975 г. За първи път в Европа постът е поет от нежния пол във Финландия през 1990 г. от Елизабет Рен. Оттогава 18 държави от ЕС последваха примера, в това число Швеция три пъти, а Норвегия пет пъти.