Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Търсене
Close this search box.

Пентагонът тихомълком промени задачите си

[post-views]
Пентагонът обмисля предложение на „Боинг“ за производството на ново и евтино ударно оръжие за Украйна, твърдят източници

pentagonВоенното ведомство на САЩ прие, че целта му е да „осигури страната със смъртоносни сили“

Пентагонът е коригирал целите и задачите на ведомството на сайта си, без да направи никакво официално заявление. На промените обърна внимание изданието „Task & Purpose“, цитирано от много световни медии.
Преди министерството на отбраната на Съединените щати се позиционираше като „средство за предоставяне на въоръжени сили за предотвратяване на война и защита на сигурността на страната“. Това описание все още фигурира на сайта на Пентагона в раздела „Информация за ведомството“. На главната страница обаче е посочена друга мисия на Пентагона.
„Мисията на министерството на отбраната е в това да осигури САЩ със смъртоносни сили за защита на сигурността на страната и подкрепа на американското влияние в чужбина“, се казва на сайта.
В същото време в стратегията на ведомството се казва, че текстът й не е обновяван от януари 2017 година.
„Task&Purpose“ отбелязва, че Пентагонът е запазил предишната формулировка за мисията си при няколко президентски администрации, включително по време на мандатите на президентите Барак Обама, Джордж Буш и Бил Клинтън.
Министерството на отбраната не е имало публикувани онлайн формулировки за мисията си преди президентството на Бил Клинтън.
Както отбелязва изданието, сегашната промяна изглежда значителна на фона на политиката на президента на САЩ Доналд Тръмп и, вероятно, предполага по-агресивен подход по въпроса за националната сигурност. Журналистите подчертават и това, че Пентагонът, изглежда, е направил промените „тихомълком и с известна прибързаност“, пише РИА „Новости“.
От Пентагона не отговориха на искането да коментират настъпилите промени в изказа при определяне на мисията на военното ведомство на САЩ.
Медиите обаче подчертават, че отношенията между президента Тръмп и министъра на отбраната на страната Джеймс Матис рязко са охладнели. Твърди се, че Тръмп все по-рядко се съветва с Матис, в това число и по ключови въпроси. Като пример се дава отказът от маневри с Южна Корея, отказът от ядрената сделка с Иран и създаването на космически войски на Съединените щати. Всички тези действия не са били съгласувани с Матис.

Източник: в.“Дума“

Най-ново

Единична публикация

Избрани