Москва от своя страна иска преговори с Вашингтон за ядрените оръжия
САЩ ще замразят задълженията си по Договора за ликвидиране на ракетите със среден и малък обсег за 2 месеца в отговор, според тях, на нарушенията на договорката от страна на Русия. Американският държавен секретар Майк Помпео уточни, че след тези два месеца ще започне да тече 6-месечният предупредителен период за оттегляне от договора.
„Русия има последен шанс да покаже, че изпълнява договора… но трябва да започнем да се приготвяме за факта, че този договор може да се провали,“ каза пред репортери генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Според него Алиансът започна дипломатическа офанзива, за да убеди Москва да се откаже от поделенията си SSC-8, известни още като известни още като „Новатор 9М729“.
В отговор говорителят на руското външно министерство Мария Захарова каза, че Русия „строго спазва клаузите на Договора за премахване на ракети със среден и малък обсег и това е известно на САЩ“. Москва многократно е отричала да разработва подобни ракети, способни да поразят европейски цели. Според Помпео обаче САЩ са предупреждавали Русия за договора многократно от 2013 г., но без особени резултати.
Това не е първият случай, в който Западът и Русия отправят едни към други обвинения, че не спазват договора от 1987 г. По-рано тази година президентът на САЩ Доналд Тръмп заплаши с оттегляне от документа. След брифинг на Помпео в Брюксел обаче НАТО реши този път формално да обвини Русия в „нарушение“ на документа.
Същевременно Германия, Холандия и Белгия се опасяват от разполагането на американски ракети в Европа, ако спорът за договора се задълбочи. През 80-те години, когато това се случи (преди подписването му), се стигна до мащабни анти американски демонстрации и до притеснения, че Европа е в капана на ядрена надпревара между Вашингтон и Москва. След подписването му САЩ изтеглиха ракетите „Пършинг“ от Великобритания и Западна Германия, а Съветският съюз – комплексите СС-20 така, че да не са заплаха за Европа.
Сега американски представители твърдят, че след 60-дневния период ще се видят „принудени“ да възстановят баланса на силите в Европа. Помпео обаче отказа да коментира в Брюксел тези коментари.
Председателят на комитета за отбрана и сигурност към Съвета на федерацията Виктор Бондарев заяви, че преговорите между Русия и Съединените щати относно Договора за премахване на ракети със среден и малък обсег са необходими, съобщи РИА „Новости“. Според него резултатът от двустранните преговори може да бъде „адаптиране на споразумението“. Той добави, че Москва е създала междуведомствена работна група, включваща представители на Министерството на външните работи, Министерството на отбраната и Съвета за сигурност на Русия. Те ще разработят методи за разрешаване на ситуацията в областта на контрола върху въоръженията. По този начин Кремъл дава ясен сигнал, че не иска нова надпревара във въоръжаването, посочват експерти.
Върховният представител на Европейския съюз по външните работи и сигурността Федерика Могерини от своя страна обяви, че страните членки на ЕС настояват за запазване и реализиране на договора за ракетите. Могерини обяви споразумението за „ключов елемент на европейската сигурност.
Източник: в.“Дума“