Върховният съд разреши на Пентагона временно да спре набирането на транссексуални войници
Камарата на представителите на САЩ прие Закон в подкрепа на НАТО, с който забранява на президента Доналд Тръмп да използва федерални средства за действия, целящи оттеглянето на страната от Алианса. В защита на американското членство в Северноатлантическия пакт гласуваха 357 конгресмени, 22 се обявиха против, а общо 54 не гласуваха (26 демократи и 28 републиканци). Законът още веднъж подкрепя НАТО и най-важния член 5 от Вашингтонския договор, гарантиращ взаимна защита на страните членки. Законът, одобрен от конгресмените, е внесен от няколко демократи, сред които и Елиът Енджъл, председател на Комисията по външна политика. Сред вносителите има и четирима републиканци, които заявиха, че НАТО се радва в Камарата на представителите на силна подкрепа от двете основни партии в страната.
Камарата на представителите на САЩ прие Закон в подкрепа на НАТО, с който забранява на президента Доналд Тръмп да използва федерални средства за действия, целящи оттеглянето на страната от Алианса. В защита на американското членство в Северноатлантическия пакт гласуваха 357 конгресмени, 22 се обявиха против, а общо 54 не гласуваха (26 демократи и 28 републиканци).
Законът още веднъж подкрепя НАТО и най-важния член 5 от Вашингтонския договор, гарантиращ взаимна защита на страните членки. Освен това се подкрепя „солидното“ финансиране на Инициативата за европейска отбрана и целта всяка държава от Алианса да заделя поне 2% от БВП за отбрана към 2024 г.
„В някакъв смисъл е безумие, че трябва да предприемем всичко това. Но аз сериозно се отнасям към президента на Съединените щати, а той не крие презрението си към Алианса и готовността си да разгледа напускането му“, заяви конгресменът Том Малиновски, бивш помощник държавен секретар на САЩ. „Този закон дава да се разбере, че Конгресът на САЩ продължава да вярва в мисията на НАТО и ще предотврати всякакви недалновидни усилия“ за едностранното му напускане, добави Станли Хойер, лидер на мнозинството на демократите в Камарата на представителите.
Тръмп изпраща противоречиви сигнали за позицията си за НАТО. След като при първото си посещение в Централата на Алианса той не подкрепи публично Член 5 и поставяше под въпрос членството при незадоволителни за него разходи от другите страни, миналата седмица каза: „100% ще бъдем с НАТО, но, както заявих на другите страни, трябва да отделите повече“.
Законът, одобрен от конгресмените, е внесен от няколко демократи, сред които и Елиът Енджъл, председател на Комисията по външна политика. Сред вносителите има и четирима републиканци, които заявиха, че НАТО се радва в Камарата на представителите на силна подкрепа от двете основни партии в страната.
Вотът се състоя няколко часа, след като Уес Мичъл, основният американски дипломат за отношенията с Европа, обяви, че напуска поста си в средата на февруари по лични причини.
Междувременно Върховният съд на САЩ временно разреши на Белия дом да спре набирането на транссексуални военнослужещи, докато не приключи съдебният процес по въпроса. До намесата на Върховния съд се стигна, след като съдилища на по-долна инстанция многократно блокираха противоречивата забрана на президента. Според Доналд Тръмп има „твърде голям риск за военната ефективност“. Така на практика той отмени поредното решение, взето от предишния президент – Барак Обама.
Броят на транссексуалните войници е 15 000 от общо 1,3 млн. души в американската армия.
Политиката на Тръмп спрямо транссексуалните кандидати за войници първоначално бе обявена от президента през юли 2017 г. чрез Туитър, а по-късно и официално потвърдена от тогавашния министър на отбраната Джеймс Матис. Тя не позволява служба в армията на лицата, които са диагностицирани със състояние, известно като „полова дисфория“. Също така се уточнява, че индивидите без условие могат да служат, но само ако го правят според пола, който им е определен при раждането.
В изявление, публикувано след решението на Върховния съд, Пентагонът се опита да изясни, че неговата политика не е забрана за всички транссексуални да бъдат военни. „Както винаги, ние третираме всички транссексуални лица с уважение и достойнство. Предложената политика на Министерството на отбраната не е забрана за обслужване от транссексуални лица. От решаващо значение е Министерството на отбраната да има право да прилага политиките за персонала, които според него са необходими, за да се гарантира най-смъртоносната и бойна ефективна бойна сила в света.