Воините пренасят рекламни пана, мрежи, палатки по пистите „Томба” и „Марк Жирардели” в Банско
Полковник Димитър Кацаров е роден на 6 февруари 1965 г. в Смолян. Завършил е Висшето военно училище „Васил Левски” във Велико Търново през 1987 г., Военната академия „Георги С. Раковски” през 2000 г. и нейния стратегически курс през 2013 г. Изпълнявал е длъжностите командир на взвод, командир на рота, началник-щаб на батальон, заместник-командир на батальон, командир на батальон, заместник-командир на полк и началник на оперативно управление на бригада. От 1 декември 2017 г. е командир на 101-ви алпийски полк.
– Господин полковник, от 8 февруари 35 военнослужещи от 101-ви алпийски полк участват в подготовката на трасето и организацията на състезанията за Световната купа – мъже, в Банско. Откога ваши представители се занимават с подобна дейност?
– От 2012 г. започна нашето участие в подготовката и провеждането на състезания за европейски и световни купи, организирани от Българската федерация по ски. През 2017 и 2018 г. подготвяхме трасетата и за състезания за световните купи по сноуборд.
– Как започна дейността на групата от полка за Банско и кой е неин ръководител?
– Съгласно заповедта на командира на Сухопътните войски през първите три дни, докато се създаде организация, лично аз ръководих дейността на военнослужещите. Разпределих ги в 6 групи, всяка от тях с отговорник. Групите са съвместни с представители на Българската федерация по ски. Те започнаха работа от 9 февруари, основно по поливането на основното трасе, което е за супергигантския слалом. По време на самите състезания на 22, 23 и 24 февруари отново ще бъда в Банско. През останалото време воините ще бъдат ръководени от майор Здравко Михайлов – началник на „Бойна подготовка” на полка. Групата ще остане след състезанията, за да прибере пана, мрежи и всичко разставено по пистите.
– Как е организирано настаняваното на военнослужещите и имат ли те подходяща екипировка?
– Абсолютно всички разходи по пребиваването ни в Банско са за сметка на Българската федерация по ски. Тя осигурява транспорта, настаняването в хотел, закуската и вечерята в хотела и обяда на пистата. Военнослужещите не взимат никакви възнаграждения и командировъчни. Отделно, от федерацията ни подариха ски и специализирана екипировка, както е било от 2012 г. досега. Дарението се завежда и става собственост на полка.
– Каква е ползата от това участие за алпийската подготовка на военнослужещите?
– Това е най-добрата школа за истинска бойна работа на местността. Военнослужещите не носят щеки, ръцете трябва да са им свободни, защото извършват някакви дейности. И това е една добра подготовка, която е безплатна за армията. По трасето воините пренасят рекламни пана, мрежи, амониева селитра, палатки, брезенти, метални конструкции за изграждане на стартовата и финалната зона. Всичко това го правят по пистите „Томба” и „Марк Жирардели”. И когато при занятията в полка им кажа, че ще бъдат с раници и автомати, за тях това абсолютно не представлява никаква трудност, защото в Банско те пренасят навита мрежа от 50 кг.
– Получихте много благодарности от различни институции за разчистването на затрупаните от сняг пътища около Смолян. Съвременна ли е техниката, с която разполагате за тази дейност?
– Техниката ни не е съвременна. Ние я поддържаме и тя е в добро техническо състояние. Но ако сме наистина един зимен екип за действие по спасяване на бедстващи хора в планината и да се придвижваме бързо, ще ни трябват поне две моторни шейни, една верижна машина и примерно един съвременен роторен снегорин.