Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Полковник Димитър Кацаров: Нараства мощта на алпийците

[post-views]
Полковник Димитър Кацаров: Нараства мощта на алпийците
Favicon_File

Цончо Драгански

101Полковник Димитър Кацаров е роден на 6 февруари 1965 г. в Смолян. Завършил е Висшето военно училище „Васил Левски” във Велико Търново през 1987 г. – мотострелкови профил, Военната академия „Георги С. Раковски” през 2000 г. и нейния стратегически курс през 2013 г. Изпълнявал е длъжностите командир на взвод, командир на рота, началник-щаб на батальон, заместник-командир на батальон, заместник-командир на полк и началник на оперативно управление на бригада. През 2010 г. е назначен за командир на 101-ви алпийски батальон в Смолян. Със заповед на министъра на отбраната от 1 декември 2017 г. е повишен в звание полковник и заема длъжността командир на 101-ви алпийски полк.
 

Подготвяме се за най-голямото планинско учение в последните години в Смолян „Родопи-19”, заяви командирът на 101-ви алпийски полк

– Господин полковник, година и половина измина, откакто формированието, на което сте командир, бе реорганизирано от батальон в 101-ви алпийски полк. Доколко трудна се оказва тази трансформация?army
– Не бих казал, че ни е много трудно. Основните дейности ги извършихме още преди формированието да стане полк. Започнахме предварителна подготовка 6 месеца преди това и добре, че я направихме, защото от 1 декември 2017 г., когато влязоха новите щатове, трябваше да имаме готовност за настаняване на личен състав, да разполагаме с необходимите оръжейни и други помещения и т.н. С времето въпросите се решават и се радвам, че от чисто битовото устройване и ремонта на помещенията преминахме вече към реално придобиване на способности за полка. За нас това е много важно и съгласно направените разчети с Командването на Сухопътните войски постоянно планираме, сглобяваме нови формирования –  артилерийски, зенитни, противотанкови… И така нараства мощта на алпийците от полка.
– Имат ли командирите всички нови формирования и окомплектовани ли са с личен състав?
– Разбира се, много добре сме окомплектовани към момента. Във всяко формирование са назначени не по-малко от двама офицери, а в някои те са и по четирима. Вървим много добре в тази посока. Военнослужещи от Смолян се обучават в различни курсове на НВУ „Васил Левски”, а те могат да попълнят нашите редици, разбира се, ако бъдат обявени свободни места в полка. Хубаво е, че през тази година завършват шестима випускници от Смолян от различни специалности, но все пак съм наясно, че не могат да бъдат назначени всички тук.
– Работите ли по подобряването на учебно-материалната база?
– Това е част от мотивацията на личния състав – да създаваме по-добри условия за работа. Имаме пълната подкрепа на Сухопътните войски и постоянно подобряваме учебно-материалната база. Настина се отделят доста средства за полка. Благодаря на ръководството на Сухопътните войски, че откликва на всяка наша нужда. А ние пък се стремим всеки отпуснат лев да го влагаме по най-икономичния и най-прецизен начин, за да не хабим държавни пари.
– През зимата военнослужещи от полка с техника участваха в помощ на населението от Смолян и региона. Чувствате ли достатъчна подкрепа във вашата дейност от областното и общинското ръководство?
– Имаме 100-процентова подкрепа от областния управител, от кмета, от всички институции в Смолян. Те ни подпомагат при всички наши искания. Мисля, че по достойнство беше оценен нашият десетдневен труд в тежките зимни условия.
Министър-председателят награди 15 военнослужещи с парични награди, а 11 получиха също парични награди от министъра на отбраната. Трима военнослужещи бяха наградени с бинокли и 7 с щик за автомат „Калашников” от началника на отбраната. 
DSC06197-1– Ще модернизирате ли техниката, която използвате в помощ на населението при зимни условия?
– Изготвени са спецификации и получаваме пълно съдействие и в тази наша задача. Част от техниката, която е по-специфична за действия в планината, вече е включена в нашите щатове и очакваме да я придобием.
– Бихте ли посочили по-важните учения и подготовки, в които полкът участва от началото на тази година?
– Участвахме в традиционните  за нас учения в Италия, в Австрия… Международните ни контакти са достатъчно засилени и разбира се, подготвяме се за най-голямото планинско учение в последните години в Смолян „Родопи-19”, което ще е през септември с представители на 5 държави.
– Бяхте домакини в Смолян на Националната информационна кампания за популяризиране на военната професия „Бъди войник“. Чувствате ли ползата от нейното провеждане в страната?
– Не мога да кажа какъв ще е ефектът, защото за първи път провеждаме тази кампания в Смолян. Но имаме сериозни посещения в полка по време на Дните на отворени врати. Мога да посоча, че от 200 до 250 ученици идват при нас, защото водим статистика. И кампанията „Бъди войник“ в града премина при засилен интерес – по наша информация тя бе посетена от около 470 ученици. Наред с представители на други ведомства работим много добре с регистрираните младежи в Бюрото по труда в Смолян. Те се запознаха с това, което предлагаме, и могат да кандидатстват, за да влязат в нашите редици.
– Предстоят ли нови конкурси за прием на кадрови войници?
– След последния конкурс, който проведохме, от 1 юни назначихме 19 нови войници. За отпуснатите 10 места имаше 33-ма  кандидати. Благодаря на ръководствата на Министерството на отбраната и на Сухопътните войски, които актуализираха бройките и ги увеличиха, за да могат повече хора да бъдат приети. Така че приехме 19 души. Сега сме изпратили предварителна заявка и имам уверението от Командването на Сухопътните войски, че ще бъдем включени в следващ конкурс за ново набиране на военнослужещи. Очаквам той да се състои през август или септември. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани