Демонстрациите в столицата Багдад и в южната част на Ирак все повече набират сила, като народното протестно движение срещу иракските власти става все по-настоятелно. Освен това властите са подложени на натиск от ООН възможно най-скоро да предложат реформи, предаде „Франс прес“.
По официални данни от 1 октомври насам са убити над 300 души, почти всичките – демонстранти. Това, наред със засилващите се репресии и широката кампания на арести и сплашване, за известно време отслаби протеста, но вчера багдадският площад „Тахрир“ – епицентър на демонстрациите – отново се изпълни с хора. В южния град Басра близо хиляда студенти възстановиха лагера си пред сградата на регионалния съвет, след като преди повече от седмица силите на реда подпалиха палатките им.
В Насирия и Диуания – в земеделския Юг на страната – училищата остават затворени, а избухналото преди няколко седмици гражданско неподчинение продължава. За намиране на решение ООН сега разчита на парламента. Ръководителката на мисията на ООН в Ирак Жанин Хенис-Пласхарт се срещна с председателя на Съвета на представителите Мохамед ал Халбузи и с водачите на различните политически блокове. Тя обсъди с тях план на ООН за излизане от кризата, който вече получи подкрепата на великия аятолах на Ирак Али Систани. Планът предвижда ревизиране на избирателния закон и промени в конституцията.
При все че правителството вече внесе в парламента проект за избирателен закон, той все още не е включен в дневния ред на събранието.
Шиитският водач Моктада Садр – първият, който настоя правителството да се оттегли, призова парламента да гласува радикални реформи, а иракчаните – да поддържат натиска.